Tento tanečný štýl im prirástol k srdcu natoľko, že si otvorili tanečnú školu. David pochádza z Čiech. Vďaka Martine a tancu našiel svoj druhý domov práve na východe Slovenska, kde si, ako tvrdí, zvykol veľmi rýchlo.
KOŠICE. Keď niekde začujete názvy Speedy alebo Dancecoholics, môžete si k nim priradiť práve Martinu a Davida. Dva kluby vystupujúce ako jedno teleso totiž založili práve títo dvaja mladí ľudia. Deti a dospievajúci sa k nim pravidelne vracajú na tvrdé tréningy, počas ktorých sa z nich doslova leje pot. Výsledkom ťažkej práce sú však skvelé ocenenia, ktoré doteraz získali na majstrovstvách Slovenska, Európy, ale aj sveta.
Martinu naštartovala lambada
Rodená Košičanka Martina (24) pričuchla k tancu už ako štvorročná. "V telke raz fičal hit Lambada. Tá bola mojím štartovacím momentom. Keď som prišla zo škôlky domov, hneď som si navliekla tú typickú lambadovú sukňu a tancovali sme so sestrou pred telkou podľa toho klipu. Vždy som chcela tancovať, alebo byť herečkou," povedala presvedčene atraktívna brunetka.
Keď sa neskôr dostala do tanečného klubu na Základnej škole Gemerská, vedela, že tanec je smer, ktorým sa mieni uberať. Popri tom intenzívne tancovala v košickom klube Hviezdička. "Neskôr som si založila vlastnú skupinu, vtedy to bolo asi osem detí, ktorá sa rozrástla. Najprv sme sa venovali tanečnému štýlu disco dance a časom sme sa začali zaoberať aj hip-hopom," dodala trénerka klubu Speedy.
Tanec jej privial do cesty nielen úspechy, ale aj Davida (31). "Spojil nás tanec. Všetko to prišlo akosi samo. Sme spolu už tri a pol roka, žijeme spoločne v Košiciach a je nám fajn," zhodnotil David.
Na východ Slovenska sa prisťahoval z rodnej Moravy. Tancu sa venoval nejaký čas aj v Bratislave, no okolnosti ho donútili zmeniť svoje pôsobisko.
K tancu ho priviedol jeden z najromantickejších filmov - Hriešny tanec. "Mal som asi desať rokov, keď som ten film videl. Dodnes ešte spomínam na časy, keď som začal chodiť do skupiny Fortuna Kojetín, kde bolo štrnásť dievčat a ja... Pol roka na to som sa dozvedel o hip-hopovej tanečnej skupine Crazy Dance z Přerova, kde som potom začal tancovať," objasnil.
Zostavy sú autorské
Hovorí sa, že ľudia, ktorí svoju záľubu "sprofesionálnia", začnú to, čo kedysi robili radi a s láskou, nenávidieť. U nich dvoch vraj toto nebezpečie nehrozí. S tréningmi im pomáhajú Katka Grofová, Matúš "Tusooo" Kašický a Maroš "Hruška" Hrušovský i ďalší, ktorí majú dlhoročné skúsenosti s tancom.
"Na hip-hopovom tancovaní je vždy čo objavovať. Zahŕňa množstvo štýlov ako locking, house dance, popping, hype, new style atď. Deti sa u nás učia od základov postupne všetky techniky. Všetky choreografie, ktoré sa vyučujú, vznikajú v hlavách trenérov," prezradila Martina.
"Snažíme sa nielen začínajúcim tanečníkom vysvetliť, že hip-hopové tancovanie napreduje a stále sa je čo učiť, v čom sa zlepšovať. Preto aj my navštevujeme pravidelne workshopy svetových tanečníkov nielen na Slovensku, ale aj v Česku," dodal David.
Čoraz úspešnejší
Košickí Speedy a Dancecoholics sa stávajú čoraz prestížnejšími. Chodia na slovenské, európske aj svetové súťaže a zbierajú jeden pohár za druhým. Okrem toho robia tanečné sústredenia, hosťujú lektorov z Česka či iných krajín.
"Prvý a najväčší úspech bol v roku 2004, keď naša tanečníčka získala na šampionáte v disco sóle titul majsterky Európy. Nasledoval titul majstrov sveta v hip-hop duách detí, ktorý si vytancovali Gabika Nemcová a Pamela Peticzká pred troma rokmi v Nemecku. Vďaka svojmu talentu a šikovnosti precestovali nielen ony už poriadny kus Európy," pochválili sa.
"S tancom sú spojené aj kadejaké náklady na licencie, cesty, hotely, kostýmy... Bez podpory rodičov a mesta by to nešlo, za čo im chceme velmi poďakovať," dodali Martina a David.
Jedným z ich plánov do budúcnosti je zriadiť hodiny hip-hopu pre širokú verejnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.