Korzár logo Korzár

Štadión pre kovbojov

Ide o taký typ stavby, akému sme sa už dávno nevenovali – o ultramoderný športový štadión.

Pohľad na hraciu plochu. Na štadióne možno hrať nie len americký futbal, ale aj „náš" futbal.Pohľad na hraciu plochu. Na štadióne možno hrať nie len americký futbal, ale aj „náš" futbal. (Zdroj: archív)

V dnešnej časti nášho seriálu sa opäť pozrieme na severoamerický kontinent, na ktorom sme takpovediac boli len nedávno, keď sme predstavili vo výstavbe sa nachádzajúc komplex 1 World Trade Center, ktoré sa stavia na mieste známych „dvojičiek", zničených teroristickými útokmi. Dnes sa zo štátu New York presunieme do amerického štátu Texas a budeme sa venovať stavbe, ktorá bola dokončená len pred niekoľkými mesiacmi. Ide pritom o taký typ stavby, akému sme sa už dávno nevenovali – o ultramoderný športový štadión.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pre klub Dallas Cowboys

Musím sa priznať, že opäť som zvolil mierne mätúci titulok, pretože nejde o štadión pre kovbojov ako takých, teda nejde o mieste, kde by sa mali konať populárne kovbojské podujatia. Ide o štadión pre známy klub amerického futbalu, ktorého názov je Dallas Cowboys, čiže dalaskí kovboji. Oficiálny názov tohto štadiónu je Cowboys Stadium, čo by sme mohli prekladať ako štadión pre (dalaských) kovbojov (termín „kovbojský štadión" by bol trochu pritiahnutý za vlasy). Mimochodom, keď už som sa podujal napísať čosi o štadióne pre americký futbal, zo zvedavosti som sa pokúsil „naštudovať" si aspoň základné pravidlá tejto typicky americkej loptovej hry, ale rýchlo som to vzdal – čert aby sa v tej hre vyznal!

Pôvodne chcel rozšíriť starý štadión

Vráťme sa ale k samotnému štadiónu. Históriu tohto štadióna možno vystopovať do roku 1994, keď Jerry Jones, majiteľ klubu Dallas Cowboys, prišiel s úmyslom rozšíriť kapacitu štadióna Texas Stadium, ktorý mal vtedy 65 000 sedadiel a na ktorom jeho tím hrával, o ďalších až 40 000 sedadiel a zastrešiť ho posuvnými strešnými panelmi. Od tohto plánu sa však upustilo a v rokoch 1997 až 2000 vedenie klubu viedlo predbežné rokovania s predstaviteľmi mesta Arlington o výstavbe nového štadióna na území tohto mesta.

SkryťVypnúť reklamu

Vybrali Arlington

Možno spomenúť, že Arlington leží v metropolitnej oblasti Dallas – Forth Worth, v rovnakej vzdialenosti od oboch týchto veľkomiest. Potom sa niekoľko rokov jednalo a jednalo až nakoniec došlo v roku 2005 k dohode medzi mestom Arlington a klubom o mieste na výstavbu nového štadióna. Už pred touto dohodou však došlo ku kroku, ktorý by bolo možno hodné nasledovať aj u nás: voliči mesta Arlington vyjadrili vo voľbách súhlas s tým, aby sa lokálna daň z predaja (tú si stanovuje každé mesto samo) zvýšila o 0,5 %, daň za ubytovanie v hoteloch o 2 % a daň za požičiavanie áut o 5 %.

Príklad aj pre nás?

Ten príklad je v tom, že o takomto zvýšení daní nerozhodlo nejaké mestské zastupiteľstvo či iný „úrad", ale samotní občania. Zvýšením daní sa získalo 325 miliónov dolárov na výstavbu nového štadióna. Celkové náklady na výstavbu štadióna boli pôvodne odhadované na 650 miliónov dolárov, ale nakoniec narástli na vyše dvojnásobok spomenutej sumy. V januári 2006 bola za generálneho dodávateľa stavby vybratá oklahomská firma Manhattan Construction. Mesto Arlington ukončilo výkup pozemkov, na ktorých mal štadión stáť, pričom sa nevyhlo (ajhľa, podobnosť s našimi výkupmi) súdnym sporom. S výkopovými prácami na výstavbe štadióna sa začalo v apríli 2006 (aj keď sa kdesi objavil údaj, že sa tak stalo v septembri 2005), pričom do augusta bolo premiestnených približne 1,1 milióna kubických metrov zeminy.

SkryťVypnúť reklamu

Nosníky s hmotnosťou 3 000 ton

Tu treba spomenúť, že hracia trávnatá plocha je zapustená približne 16 metrov pod okolitý terén, čo je hlbšie, než býva zvykom v podobných amerických štadiónoch (či arénach). Architektonický návrh nového štadióna je dielom dallaskej firmy HKS, statikom stavby bol Walter P. Moore. Štadión má obrovskú kupolu so zasúvacou strechou. Hlavnú nosnú časť strechy tvoria dva oceľové oblúky s rozpätím 373 metrov. Toto rozpätie je o približne 137 m dlhšie, ako je typické rozpätie oblúkov iných amerických štadiónov. Nosníky sú zhotovené ako priestorové priehradové konštrukcie s prierezom 5,2 m x 10,7 m. Každý oblúkový nosník má hmotnosť okolo 3 000 ton.

Oceľ z Luxemburska

Nosníky sú zhotovené zo špeciálnej vysokopevnej ocele, ktorá bola vyrobená v Luxembursku. Mimoriadne veľké oblúky umožnili vyriešiť interiér štadióna tak, že zo všetkých sedadiel je ničím nerušený výhľad na hraciu plochu. Najvyšší bod oblúkov je v úctyhodnej výške 89 m nad hracou plochou. Hlavné nosné oblúky sú navzájom prepojené šiestimi priečnymi priehradovými nosníkmi. Takéto riešenie umožnilo vytvoriť v streche mimoriadne veľký otvor, ktorý má rozmery 125 m x 78 m. Tento otvor možno uzavrieť alebo odkryť dvomi pohyblivými strešnými segmentmi. Otváranie alebo zatváranie strechy trvá 12 minút..

Najväčšie sklenené dvere

Systém posuvu strechy navrhla firma Uni-Systems z Minneapolisu. Tá istá firma navrhla aj posuvné dvere na oboch kratších koncoch štadióna. Tieto dvere majú šírku 55 m a výšku 36,6 m a sú tak najväčšími sklenenými dverami na svete. Plášť budovy tvoria hliníkové panely, sklonené o 14 stupňov od vertikály. Veľká časť fasády je zasklená. Nad tribúnami je vysoká sklenená stena, ktorá je dlhá 274 metrov a siaha až k strešnému odkvapu. Sklenené steny sú zhotovené zo špeciálneho vrstveného skla, ktoré má veľmi dobré tepelno-izolačné vlastnosti a neoslňujúci povrch.

Najväčšie obrazovky na svete

Pri výstavbe štadióna sa použilo celkovo 12 600 ton stavebnej ocele, čo je toľko, ako je hmotnosť 92 dopravných lietadiel Boeing B777. Jedným z unikátov štadióna sú obrazovky, zavesené nad stredom hracej plochy. Dve obrazovky pozdĺž štadióna majú rozmery 49 m x 22 m sú najväčšie na svete. Tieto obrazovky, či vlastne displeje, vyvinula firma Mitsubishi Diamond Vision Systems a pozostávajú z 10 584 064 svietiacich diód (LED). Príkon každého z oboch displejov je okolo 635 kW. Smerom k bočným čelám štadióna sú otočené dva menšie displeje.

Až 112 000 divákov

Štadión Cowboys Stadium má kapacitu 80 000 sediacich divákov, pričom túto kapacitu možno rozšíriť až na 112 000 divákov, a to využitím sektorov na státie. Doterajší rekordný počet návštevníkov bol 105 121. Štadión bol slávnostne otvorený 27. mája tohto roka a 6. júna sa na ňom uskutočnilo prvé podujatie (koncert country hudby). Tím Dallas Cowboys zohral na svojom novom štadióne prvý predsezónny zápas 21. augusta a prvý regulárny zápas v sezóne NFL (National Football League) 20. septembra tohto roka. Celkové náklady na výstavbu štadióna ďaleko prekročili pôvodne plánovanú sumu a dosiahli okolo 1,5 miliardy dolárov, čím sa štadión stal jednou z najdrahších športových stavieb na svete.

Má množstvo prezývok

Štadión je považovaný za najväčší štadión s kupolou na svete a má najväčší interiér bez stĺpov. Na štadióne sa okrem amerického futbalu môže hrať aj basketbal či „normálny" futbal a môžu sa na ňom usporadúvať rôzne iné podujatia, a to napríklad koncerty, náboženské zhromaždenia, motokrosové preteky či rodeá. Ľudová tvorivosť dala tomuto štadiónu už rôzne prezývky, napríklad Jerry World (Jerryho svet), Jones Town (Jonesovo mesto) či Jones-Mahal (teda Jonesov Tádž-Mahal).

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 829
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 554
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 084
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 979
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 655
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 8 539
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 151
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 019
  1. Ivan Čáni: Keď sa hanbí dôchodca za iného dôchodcu – blogera.
  2. Reštartnisa, o.z.: Skúsili ste už kolobežku ako terapeutický nástroj?
  3. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  4. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  5. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  6. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  7. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  8. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 549
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 695
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 502
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 12 412
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 446
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 212
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 6 715
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ivan Čáni: Keď sa hanbí dôchodca za iného dôchodcu – blogera.
  2. Reštartnisa, o.z.: Skúsili ste už kolobežku ako terapeutický nástroj?
  3. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  4. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  5. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  6. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  7. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  8. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 549
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 695
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 502
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 12 412
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 446
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 212
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 6 715
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu