Pôvodný text agentúry ČTK sme o 19:07 nahradili textom SME.
BRATISLAVA. Keď v januári 1977 vznikla Charta 77 komunistom trvalo dva týždne, kým spísali Antichartu. Mala vyjadrovať vernosť režimu. Aj petícia Päť viet stovky sudcov a ich výzva o stave justície vyvolala protireakciu.
Z košického krajského súdu sa od minulého piatka šíri na ostatné súdy stanovisko. Pôvodná výzva je vraj nevyvážená, lebo signatári nespomenuli aj pozitíva, ktoré sa v súdnictve udiali.
Komentár Lukáša Filu o sudcovskej anticharte: Milovať Harabina
Predseda Sudcovskej rady Krajského súdu v Košiciach Juraj Sopoliga poslal stanovisko aj na ostatné súdy. Vyjadriť sa k nemu majú do stredy. Chcú tak „zobjektivizovať informovanie verejnosti i sudcovského zboru." Sudcovia nebudú stanovisko podpisovať. Hlasovanie majú prenechať na sudcovské rady, rovnako ako keď sa navrhovali kandidáti na predsedu Najvyššieho súdu. Väčšina bola za vtedajšieho ministra Štefana Harabina nominanta HZDS.
Sudcovská rada košického súdu vidí pozitívum najmä v tom, že od roku 2006 došlo k náprave mnohých nedostatkov, ktoré zasahovali do nezávislosti súdnictva za ministrovania Daniela Lipšica z KDH. Spomína, že disciplinárne stíhaní sudcovia môžu opakovane žiadať Súdnu radu o zrušenie rozhodnutia ministra o pozastavení výkonu funkcie. Keď sa o to mnohí Harabinovi kritici pokúsili, väčšina členov Súdnej rady sa pri hlasovaní zdržala.
Po nástupe Harabina do ministerskej funkcie nastalo pozitívum aj to, že disciplinárne stíhaní sudcovia môžu mať zakázané súdiť najviac dva roky a trestne stíhaní tri roky. Vďaka tomu môžu súdiť aj sudcovia, obžalovaní z korupcie, či ešte donedávna aj rimavskosobotský sudca Vladimír Kvetko. Ten pojednával, hoci za to, že opitý havaroval a zranil iného vodiča, ho kolegovia súdili a nakoniec aj odsúdili, za čo prišiel o talár.
Sopoliga na otázky k stanovisku neodpovedal. „Nemám pri sebe podklady, nemôžem kvalifikovane odpovedať," povedal.
Sopoliga je aj členom a hovorcom Súdnej rady, ktorá tiež na Päť viet a výzvu sudcov v utorok zareagovala. Z osemnástich členov šestnásti prítomní sa priklonili k názoru premiéra Roberta Fica a predsedu HZDS Vladimíra Mečiara a tiež sudcov obvinili, že vťahujú justíciu do politiky.
„Predložená výzva nie je motivovaná snahou zlepšiť situáciu v súdnictve, ale vyjadruje neuspokojené osobné ambície niektorých autorov vrátiť sa do funkcií," tvrdí Súdna rada. Signatári sa podľa nej snažia cez politiku zvrátiť súčasné smerovanie vedúce k posilneniu právomocí Súdnej rady. Na jej čele je predseda Najvyššieho súdu, teda Harabin, ktorý ako minister presadil zmeny zákonov, vďaka ktorým cez ľahko vymeniteľných predsedov súdov mohol mať dosah na všetkých sudcov. Keď ministerstvo opúšťal, navrhol zase zmeny, ktoré posilňovali kompetencie Súdnej rade a Najvyššiemu súdu.
Autori výzvy spájanie s politikou viackrát odmietli. Na ďalšom postupe sa ešte dohadujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.