si nevieme predstaviť život a ktorá by mohla reagovať s inými látkami a vyvrátiť tak mýtus o už akejsi nemennosti Mesiaca. Tou látkou nie je nič iné než voda.
Článok o objave vody na Mesiaci vyšiel nedávno v prestížnom vedeckom časopise Science (veda). Vodu objavil prístroj Moon Mineralogy Mapper (v skratke M3), teda čosi ako mineralogický mapovač Mesiaca, ktorý je umiestnený na indickej družici Chandrayaan-1, vypustenej do vesmíru 22. októbra minulého roka. Prístroj M3 je v podstate spektrometer, ktorý meria svetlo odrazené od mesačného povrchu v infračervenej oblasti. Keď vedecký tím M3 analyzoval získané údaje, zistil, že oblasť absorpcie svetla súhlasí s oblasťou, v ktorej dochádza k absorpcii vodnými a hydroxylovými molekulami (hydroxyl je tvorený jedným kyslíkovým a jedným vodíkovým atómom).
Výsledky, získané indickou družicou, boli potvrdené aj meraniami prístrojov na sondách Cassini a EPOXI, ktoré do vesmíru vyslala americká agentúra NASA. Tím M3 našiel molekuly vody a hydroxylu v rôznych oblastiach mesačného povrchu, osvetleného Slnkom. "Keď hovoríme o vode na Mesiaci, nemyslíme tým jazerá, oceány, ba ani mláčky. Pod vodou na Mesiaci rozumieme molekuly vody a hydroxylu, ktoré interagujú s molekulami hornín a prachu, a to v horných milimetroch mesačného povrchu," povedal Carle Pieters z Brown University, ktorý je hlavným riešiteľom programu M3.
Na základe údajov zo sondy Cassini, ktorá okolo Mesiaca preletela v roku 1999, vedci tušili prítomnosť vody a hydroxylu na Mesiaci, ale tieto údaje boli zverejnené až teraz, keď sa zistil súhlas s údajmi z indickej družice. Vedci zatiaľ nevedia presne povedať, v akom množstve sa voda na Mesiaci nachádza. Podľa Rogera Clarka, ktorý sa na tomto výskume podieľa, by v mesačnej pôde mohlo byť až tisíc molekúl vody na milión častíc pôdy. Povedané inak, v jednej tone horniny z povrchovej vrstvy Mesiaca by mohlo byť až 907 gramov vody.
Potvrdenie existencie vody a hydroxylu na mesačnom povrchu s podstatne vyššími koncentráciami, než sa doteraz predpokladalo, kladie pred vedcov nové otázky o pôvode tejto vody a na jej vplyve na mineralógiu Mesiaca. Vedcom potrvá pravdepodobne roky, kým túto záhadu rozlúsknu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.