Korzár logo Korzár

Turňa

Na výbežku planiny Slovenského krasu v lokalite Turniansky hradný vrch rastie veľmi významný panónsky endemit rumenica turnianska. Okrem tejto rastliny, ktorá sa nevyskytuje nikde inde na svete, sa tam nachádza aj zrúcanina významného hradu Thorna.

Hrad Turňa. 1. celkový pohľad zo západu, 2. palác.Hrad Turňa. 1. celkový pohľad zo západu, 2. palác. (Zdroj: ds)

Umiestnenie

Hrad sa týči na výraznom vápencovom vrchu (375 m n. m.), ktorý je juhovýchodným výbežkom planiny Horný vrch vo východnej časti NP Slovenský kras. Poloha sa vyznačuje prudkými svahmi na všetky strany, pričom aj spojnica s planinou je veľmi strmá a úzka. Vrchol kopca ukončuje plošina, čo umožňovalo jednoduchšiu výstavbu budov. Z hradného vrchu bol zároveň výborný výhľad na kotlinu. Taktiež výhodné umiestnenie hradu po socio-ekonomickej stránke bolo podmienené jeho dobrou polohou nad dôležitou krajinskou cestou Abov-Gemer a situovanie v centre Turnianskeho komitátu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Historicko-stavebný vývoj

Hrad sa prvýkrát spomína v listine z roku 1357, no podľa viacerých historikov vznikol už v 13. storočí, zrejme po tatárskom vpáde ako väčšina kamenných hradov v Uhorsku. V r. 1357 sa uvádza, že obec Turnianske Podhradie sa stala centrom hradného panstva a miestny rod Tornayovci dostali od kráľa povolenie výstavby hradu. Tí však zjavne len prestavali a rozšírili starý hrad. Po vymretí rodu r. 1406 hrad získal kráľ Žigmund a následne Pavol Bešeň. Už pred polovicou 15. stor. obsadili hrad vojská Jana Jiskru počas bratríckych nepokojov, čo svedčí o význame pevnosti. Bratríci ho držali až do r. 1458, keď ho dobyli kráľovskí spojenci – vojská ostrihomského arcibiskupa. Ten hrad r. 1476 predal Imrichovi Zápoľskému. Po jeho manželke sa dostala do rúk Bebekovcov. V polovici 17. stor. ho dobývali Turci, neskôr vojská protihabsburských povstaní, hrad v tomto nepokojnom období často striedal majiteľov, pričom po Tökölyho povstaní bolo opevnenie zničené. Obytné priestory boli potom ešte využívané, definitívny zánik nastal po r. 1848, keď ubytovaní vojaci spôsobili požiar. Hrad mal teda pomerne bohatú históriu.

Hradný komplex s rozmermi 120x50 m sa skladal z jadra a obvodových línií opevnenia s baštami. Jadro v najvyššom bode lokality predstavujú najstaršie časti hradu z 13. stor. Ide o mohutnú štvorcovú vežu a k nej pripojené obvodové opevnenie, neskôr značne upravené. Drevené obytné konštrukcie na menšom nádvorí boli po r. 1357 nahradené gotickým kamenným palácom na juhovýchodnom okraji plošiny. Gotický hrad bol po celom obvode plošiny chránený kamennými hradbami. V čase tureckej hrozby v polovici 16. stor. bol hrad zapojený do obrany Uhorska, čím bol renesančne upravený, najmä jeho obranné prvky. Staré jadro na plošine bolo po okraji, na strmých svahoch, obohnané novými obrannými múrmi s baštami, resp. na západnom okraji rozsiahlym obranným prstencom s delovými komorami. Prístupová cesta viedla traverzom po južnom úpätí a do hradu vstupovala od severozápadu bránou chránenou baštami.

SkryťVypnúť reklamu

Dnešný stav lokality

Na objasnenie jasného stavebno-historického vývoja je potrebný archeologický výskum. Z najstarších častí hradu sa zachovali prvé podlažia hranolovej veže (10x8 m), neskôr viackrát prestavovanej. Z gotickej prestavby hradu stoja vo východnej časti plošiny vysoké múry paláca (14x10 m) s množstvom vysokých okenných otvorov. Palác je od východu chránený dvojicou oválnych bášt a z juhu rozmernou polkruhovitou baštou, na spôsob bastiónu. Vrcholová plošina je zo severu zabezpečená hradobnými múrmi a zo západu delovým prstencom resp. hradbovým polygónom. V špecifickom vápencovom podloží prístupovej cesty sa zachovali vychodené koľajnice po kolesách vozov, čo je ojedinelým úkazom.

Ako ho nájsť

Hrad sa nachádza 1 km severne od Turne nad Bodvou (okres Košice-okolie), 40 km západne od Košíc. Na hrad vedie modrá turistická značka zo železničnej stanice z Turne.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 432
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 603
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 376
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 427
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 025
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 609
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 071
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu