. V roku 1969 sa z fakulty vytvorila Vysoká škola veterinárska a o 20 rokov sa pretransformovala na Univerzitu veterinárneho lekárstva.
Prvá vysoká škola veterinárska v Československej republike bola zriadená v roku 1919 v Brne a tam odchádzali študovať aj zo Slovenska. Jubileum univerzity je príležitosťou priblížiť dejiny tohto oboru.
Zvieratá liečili už v staroveku
Začiatky zverolekárstva siahajú do predhistorického obdobia. Ako samostatný odbor zdravotníckej činnosti vzniklo oveľa neskôr, v rozdielnom časovom období podľa krajín. V našich podmienkach to bolo na rozhraní 19.a 20. storočia.
Už starí Gréci, Egypťania, Feničania, Číňania a Rímania zverolekárstvo považovali za umenie. Poznali púšťanie krvi žilou, podávanie klystíru a kastráciu. Dávno pred naším letopočtom žil pastier Malampus, ktorý bol známy ako liečiteľ zvierat, postupne sa objavovali ďalší liečitelia a až začiatkom novoveku sa liečeniu zvierat začali venovať niektorí humánni lekári a lekárnici. Prvé písomné dielo o chorobách zvierat spracoval a vydal Aristoteles. Rimania si vo svojich vojenských táboroch zriaďovali nemocnice pre kone pod názvom „veterinária".
O liečení zvierat písali už starovekí spisovatelia. V Grécku to bol Apistratus, Hierakles, cisár Konštantín VII. Porgyfrogeneanes. V ríme Marcus Taranius Varro, Pilnius mladší, Pablius Vegetius Renátus, Jordanus Ruffus a i.
Z histórie je známy liečiteľ koní majster Albrant, pôsobiaci v službách sicílskeho kráľa a cisára Fridricha II. (1212 - 1250) z rodu Hohenstavovcov. Jeho dielo pozostávalo z 36 praktických receptov pre liečenie chorôb koní. Dielo sa rozšírilo po celej Európe a ešte v 19. storočí bolo známe aj na Slovensku. Majster Albrant sa neskoršie stal koniarnikom pápeža Klementa IV.
Prvé knihy a časopisy
Prvé dielo o anatómii zvierat vydal v roku 1598 Carlo Ruini, o ktoré bol veľký záujem ešte aj v 18. storočí. Postupne vznikali ďalšie diela so zverolekárskou problematikou, najmä v Anglicku a Francúzsku, kde vznikali aj prvé nižšie veterinárske školy. V Anglicku to bolo v 18. storočí, kde vznikla takáto škola v meste Bougentaton, ktorá vydávala aj vynikajúce Zverolekárske listy. Podobne nižšia škola vznikla v roku 1763 vo francúzskom meste Altore a o štúdium v nej javili záujem študenti aj zo zahraničia.
Rozvoj vyššieho zverolekárského vzdelávania nastal koncom 18. a počas 19. stor. Prvá vyššia veterinárna škola v Rakúskej monarchii bola zriadená v roku 1777 a o sto rokov neskoršie aj v Pešti a Ľvove. V tom čase pôsobilo šesť škôl v Nemecku, štyri v Španielsku a po jednej v Dánsku, Švédsku a Rumunsku. Na území Slovenska a Čiech takáto škola do konca 19. stor. neexistovala. O liečenie zvierat v Prešove sa vtedy starali niektorí humánni lekári a lekárnici, medzi nimi boli také osobnosti ako lekárnik Kern, Schmidt, Gertinger, ale aj lekár Ján Adam Reimann.
Prví priekopníci
Mladí ľudia odchádzali študovať zverolekárstvo do Viedne, Lipska, Halle, Budapešti. Prví priekopníci veterinárstva sa objavili najskôr pri českej lekárskej fakulte, kde boli aj zriadené ústavy, ako bol Ústav o nákaze hospodárskych zvierat a hygieny mäsa (Doc. MUDr. Boem, MUDr. Theodor Kaszpárek a postupne aj ďalší). Už vtedy sa v Čechách a na Slovensku zriaďovali veterinárske spolky a vydávali časopisy Zverolekársky obzor. Do kníhkupectiev prichádzala veterinárska literatúra písaná predovšetkým anglicky a francúzsky.
V roku 1850 zaviedla v Uhorsku novú organizačnú štruktúru. Pri vtedajšom ministerstve orby sa vytvorila správa veterinárnej starostlivosti na čele s hlavný veterinárom. Podobná zložka sa vytvorila aj v župách a slúžnovských okresoch. Okrem tejto inštitúcie v teréne pôsobili niektorí súkromní zverolekári. Spomínaný model sa zaviedol aj po vzniku ČSR. K podstatnej zmene došlo v roku 1964, keď mimo ministerstva poľnohospodárstva vznikla samostatná Štátna veterinárna správa na čele s riaditeľom, ktorý podliehal ministerstvu. V každom kraji vzniklo Krajské veterinárne zariadenie a taká istá zložka aj v okresoch, ako okrem toho tam boli sústredení obvodní (terénni) veterinári.
Špeciálne poznatky a dokumenty z veterinárneho lekárstva za celé Slovensko sú sústredené vo Vlastivednom múzeu v Trebišove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.