die.
Najčastejší problém maju deti podľa Ivana Čabiňáka, predsedu sekcie klinickej logopédie pri Slovenskej spoločnosti pre otorinolaryngológiu a chirurgiu hlavy a krku Slovenskej lekárskej spoločnosti, s hláskou "L".
Pozor na cmúľanie a detské fľaše
"Výslovnosť tejto hlásky je viazaná na dispozíciu sacieho reflexu a v neskoršom veku od špúlenia úst. Niektorí rodičia sací reflex nezdravo predlžujú. To znamená, že tzv. dlhé cmúľanie a pitie nápojov z detských fliaš je predispozíciou pre neskoršie problémy pri osvojovaní si správnej artikulácie," informoval I. Čabiňák. Podľa špeciálnej pedagogičky Agáty Šašalovej majú zasa deti najväčší problém s písmenom "R". "Moje skúsenosti vravia, že deti majú najväčší problém s písmenom 'r', a to v predškolskom veku. Logopéda by som odporučila určite navštíviť, keď dieťa nevie povedať 'r' alebo iné písmeno do piatich rokov. A taktiež v prípade, ak v predškolskom veku, rok pred nástupom do školy, dieťa zle rozpráva. Deťom často nejde ani výslovnosť 'L' a sykavky," uviedla A. Šašalová.
Komplexné vyšetrenie by malo absolvovať každé dieťa
Čabiňák odporúča rodičom, aby so svojím dieťaťom šli na prvé preventívne klinicko-logopedické vyšetrenie, keď má dieťa štyri roky. Získajú tak komplexné zhodnotenie rečových dispozícií ich dieťaťa. "O stav vývinu reči by sa mal zaujímať aj detský lekár pri každej návšteve v jeho ambulancii, a v prípade potreby urýchlene sprostredkovať kontakt s ambulanciou klinického logopéda," povedal Čabiňák. Ambulancie klinickej logopédie na Slovensku tvoria širokú sieť zdravotníckych služieb. Spolu s inými ambulanciami špecialistov sa spolupodieľajú na včasnom zachytení detí s rečovými problémami. "V spolupráci s rezortom školstva je tu aj priestor na preventívne depistážne vyšetrenia detí priamo v predškolských zariadeniach. Najideálnejším modelom by však bolo uzákonenie povinného preventívneho klinicko-logopedického vyšetrenia podľa vzoru zubárskej prevencie," zdôraznil predseda. "Posudky sa robia tak, že ak dieťa zle rozpráva, tak učiteľka v škôlke odporučí, aby dieťa šlo na vyšetrenie k logopédovi. Niektoré škôlky majú dokonca svoju logopedičku, ktorá dieťa vyšetrí, ale až po súhlase rodiča. Logopéd sa s dieťaťom porozpráva a určí nápravu reči. Pri nástupe do školy by malo dieťa rozprávať správne. Pekne, čisto, bez porúch. Niekedy, ak sú chyby v reči dieťaťa vážnejšie, tak sa odporučí aj odklad školskej dochádzky," informovala Šašalová.
S deťmi sa treba rozprávať cielene, dbať na ich výslovnosť
Či dieťa navštívi logopéda, závisí od rodičov. Správnu výslovnosť však u dieťaťa netreba podceniť a zanedbať. "Ak má dieťa rečovú chybu, tak to treba konzultovať s rodičom. Povedať mu o danom probléme a odporučiť, aby s dieťaťom navštívil logopéda. Rodič musí sám zvážiť, či to potrebné je, alebo nie. Ale učitelia chcú dieťaťu iba pomôcť," uviedla zástupkyňa riaditeľky Základnej školy s materskou školou v Toryse Marianna Felčíková. Rečové cvičenia absolvujú aj priamo v škôlke. "Ak má dieťa nejakú rečovú chybu, tak sa mu snažíme pomôcť aj v škôlke nejakými individuálnymi cvičeniami. Ale jednoznačne musí byť spolupráca s rodičom. Dieťa musí trénovať aj doma," upresnila Felčíková, pretože najviac sa na procese správneho vývinu reči podieľajú rodinné prostredie, detský kolektív v škôlke i mediálne prostriedky. "Každý rodič si môže sám položiť otázku, koľko minút denne strávi so svojím dieťaťom v cielenom rozhovore, pri rozprávaní si príhod, alebo spoločnom čítaní rozprávok," dodal I. Čabiňák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.