Pravdepodobne len máloktorému nášmu čitateľovi či motoristovi názov Trabi niečo hovorí. Nejde však o nič iné než o prezývku, pod ktorou bol (a vlastne aj je) aj u nás dobre známy a obľúbený Trabant známy v Nemecku, ale ktorá sa u nás veľmi nevžila. Trabant sa začal v závode VEB Sachsenring Automobilwerke Zwickau (vo vtedajšej Nemeckej demokratickej republike, NDR) vyrábať v roku 1957, teda pred 52 rokmi, a do konca výroby v apríli 1991 bolo celkovo vyrobených 3 051 385 trabantov.
Padol múr, "padol" Trabi
Ktovie dokedy by sa však trabant bol vyrábal, keby koncom roka 1989 "nepadol" Berlínsky múr a nedošlo k zjednoteniu oboch nemeckých štátov. Po zjednotení Nemecka sa "enederáci" (teda občania NDR) začali trabantov húfne zbavovať a kupovať si "riadne" autá. Našli sa však aj takí, ktorí na svoje trabantíky nedali dopustiť a naďalej sa o nich starali. Z Trabanta sa stalo doslova kultové a dodnes jazdí na nemeckých cestách okolo 52 000 Trabantov.
Iniciátorom výrobca modelov
Kultový status trabanta pochopil výrobca automobilových modelov Herpa a na frankfurtskom autosalóne v roku 2007 predstavil dizajnérsky model Trabant nT, pričom označenie nT znamená new Trabi (nový Trabi). V ankete, konanej na autosalóne, sa 93 % z 11 500 opýtaných návštevníkov vyjadrilo pre to, aby sa takýto moderný Trabant vyrábal. Po tomto pozitívnom ohlase sa firma Herpa spojila s výrobcom špeciálnych vozidiel Indi-Kar a inžinierskou firmou IAV a spoločne postavili prototyp modernej verzie trabanta.
Premiéra vo Frankfurte
Nový Trabant nT má svetovú premiéru na terajšom frankfurtskom autosalóne, ktorého brány sa zatvárajú v nedeľu večer. Dizajnérom sa podarilo navrhnúť vozidlo, ktorého tvary sú modernou interpretáciou vzhľadu pôvodného trabanta. Tam sa ale všetka podobnosť medzi starým a novým trabantom končí. Nový trabant nebude vystrojený žiadnym dvojtaktným motorom, zanechávajúcim modrastý oblak typickej "vône", ba ani žiadnym moderným štvortaktným motorom s minimálnymi škodlivými emisiami.
Pohon elektromotorom
Jeho pohonnou jednotkou bude asynchrónny elektromotor výkonu 47 kW, ktorý bude poháňa predné kolesá. Týmto motorom poháňaný Trabi dosiahne maximálnu rýchlosť 130 km/h. Zdrojom elektrickej energie bude lítiovo-iónová batéria. S plne nabitou batériou by malo vozidlo prejsť až 160 kilometrov. Batériu možno nabiť cez noc z bežnej siete, pričom náklady na jedno nabíjanie sa odhadujú na jedno euro.
Pripomína Trabant Universal
Nový trabant by mal mať hmotnosť pod 1 000 kg a v jeho interiéri majú byť štyri plnohodnotné sedadlá. Trabant nT sa vyznačuje karosériou kombi, takže má veľký batožinový priestor a svojimi tvarmi pripomína pôvodný Trabant Universal. Moderný trabant by však mal byť väčší ako Trabant Universal, ktorý mal dĺžku len 256 cm. Ak sa podarí nájsť investorov na prípravu sériovej výroby, nový elektrický Trabi by sa na trhu mohol objaviť v roku 2012.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.