, topmanažérov, až po centrálnych bankárov.
Ako štýlový predkrm k dnešnej téme, ktorou sú nové prognózy NBS a ministerstva financií, si doprajme napríklad vyhlásenie profesora University of Illinois, držiteľa Nobelovej ceny (ako inak), Norberta Lucasa z roku 2004, že "otázka, ako predchádzať hlbokým krízam, je definitívne vyriešená". Hehehe. Áno, rozumiete dobre. Najlepšou pozíciou, ktorá sa dá zaujať k jesenným pranostikám Šramkovho a Počiatkovho úradu, sú tri kilá skepsy so zemiakovým šalátom. Niežeby mínus 5,6 rastu HDP na rok 2009, čo je opravený odhad NBS (bolo 4,2), nemohlo vyjsť. Môže. Presne tak ako mínus šesť rovných, eventuálne mínus 5,2. Keď pred tromi mesiacmi strelili 4,2, tak museli v NBS stopercentne vedieť, že šmátrajú v tme. Rovnako, ako to tušia dnes. Kto neverí, nech skúsi nájsť jedného experta, ktorý staví na novú prognózu mesačnú výplatu... Kdeže. Nieže výplatu, ani paušálne náhrady. Možno tri stravenky...
Iste, už máme celý polrok za sebou. A to je slušnejšie východisko na celoročný nástrel než jún. Avšak neistôt vývoja zostáva stále viac než korupčných tendrov na ktoromkoľvek rezorte. Problém nie je v tom, že nevedia trafiť, lebo nevie nikto. Problém je, že sa tvária, akoby modely, ktoré používali na počítanie desať rokov, fungovali, a hoci za posledný rok (takmer) nikto (takmer) nič neuhádol, práve ich najnovší odhad, ktorý budú o tri mesiace opäť "upravovať", by mal byť akýmsi návodom pre budúcnosť.
Nie je. Počiatka nechajme Počiatkom, lebo ten je navyše tak vláčený politikou, že už ani nevie, kde je Monako. Avšak keď NBS hovorí, že rast 2010 čaká už na 2,9 percenta (a nie 2,4), tak jednoducho musí cucať z prsta. Oni si nastavili jeden model, odhlasovali (možno), že je najpravdepodobnejší, čosi spočítali a podľa toho odfičali na tlačovku. Pričom napr. Ševčovic (riaditeľ odboru NBS, nemýliť s eurokomisárom z MGIMO!) tým istým dychom, ktorým je optimista, priznáva, že vývoj môže pokračovať "i v tvare W", čo znamená, že "po hlbokom prepade, následnom miernom oživení v 2.a 3.štvrťroku by prišiel ďalší prepad". To je však úplne odlišný scenár, než na aký urobili odhad... Mimochodom, najväčším hitom krízy už momentálne ani nie je "vývoj W", ale "L", ku ktorému sa práve prihlásila aj ECB a znamená "prudký pokles a pomalé oživovanie". Pričom dôležitá poznámka autora je, že záleží aj na tom, aké "L" máte v klávesnici, lebo ak vpravo nemá chvostík nahor, tak po "prudkom prepade" je to čistá stagnácia... No.
Nejde len o slovenské Kassandry, zďaleka, jav je to všeobecný. Nad rámec manipulatívnej indoktrinácie verejnosti tieto prognostické hry predovšetkým presviedčajú, že ani veľká kríza, ktorú takmer do nohy nepredvídali a zastihla ich nepripravených, neodnaučila tzv. elity bohorovnosti. A to je zle, lebo vymeniť sa fakticky nedajú a sme na ne odkázaní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.