Ak venujete Európskej komisii jeden bližší pohľad, tak vidíte súhvezdie výlučne bývalých vysokých politikov, od premiérov, cez ministrov financií, zahraničia, po straníckych lídrov. Ak poriadne prelustrujete životopisy na oficiálnej stránke EK, objavíte azda jednu výnimku (Semecki?). Tento jav má dve základné príčiny, ktorých hierarchické poradie ťažko určiť. Takže len od oka, tou prvou je, že EK funguje ako najluxusnejšia trafika a odkladisko pre vyslúžilých (Špidla, Kovács), resp. doma nepohodlných (Mandelson) politikov. Druhý dôvod je, že expremiéri a exministri (hocičoho) si vybudovali vo vysokých funkciách, samozrejme, hustú sieť kontaktov a vplyvov, ktoré môžu v prospech záujmu (smernice), čo práve presadzujú, aktivovať a pod. Všeobecne sa uvažuje tak, že čím vplyvnejšiu a známejšiu figúru členský štát do komisie dostane, tým lepšia obhajoba národného záujmu. Aj keď, iste, z definície a popisu práce má komisár sledovať celoeurópsky záujem. Hehe.
Už Ján Figeľ, ako "radový" podpredseda KDH, štátny tajomník MZV a hlavný vyjednávač prístupového procesu, bol cez túto optiku ľahká váha. Výber Šefčoviča, ktorý, pri všetkej úcte k pozícii veľvyslanca pri EK, nie je váha ani mušia, je, akoby povedal Dzurinda, "očividne proti všetkým zvyklostiam". Pozícia komisára je absolútne politická a keby "ambícia" Fica a spol. získať pre Slovensko "rezort" energetiky, ktorý je jeden z úplne najžiadanejších, nebola i tak smiešna, dalo by sa povedať, že ju pochovala táto nominácia. (Predstava, že silní kandidáti sa vzájomne vybijú a ako kompromis napokon vylezie akýsi outsider, sa takmer nechytá. Len pre istotu.)
Zaujímavé je iné. Ako je možné, že pri tej partokracii, klientelizme a rodinkárstve, ktoré tvoria "čiarový kód" koalície, neposlal Robert Fico do Bruselu rodného straníka Smeru?? Toto nie je jednoduchá otázka. Zdá sa, že premiér akosi intuitívne rešpektuje, že ohromný intelektuálny deficit, čo panuje v jeho strane, jednoducho zneprístupňuje vysoké, "európske" pozície tomu personálu, ktorý má poruke. Európsky komisár pritom nie je len jedna zlatom vykladaná trafika, ale aj množstvo nižších úradov, kam si nominant môže priviesť rotu straníkov, ktorí, s jemným zveličením, by v eurách zarobili nominálne lepšie než kedysi doma v korunách...
Predsedovi vlády sa ale ešte lepšie pozdávalo, aby nástupu absolventov Moskovského inštitútu medzinárodných vzťahov (MGIMO), medzi ktorých veru patrí aj Šefčovič, nasadil diamantovú korunu. (Ďalej napr. Kukan, Hamžík, Kubiš, Lajčák..) Kam by sme sa dostali, súdruhovia, keby 20 rokov po novembri nereprezentovali Slovensko ľudia, ktorí boli konformní k boľševikovi a ohýbali chrbty až do tej miery, že boli dobrí na štúdium na "výberové" učilište do Moskvy? Ako záverečný akord len povedzme, že otázka, čo s absolventmi MGIMO, bola jednou z najdiskutovanejších nad lustračným zákonom a to, že dostali "generálny pardon", mnohí považujú dodnes za jeho veľkú (najväčšiu??) chybu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.