Pre mnohých úplne neznáme starodávne nástroje lákali na pôvodné zvuky starej hudby z dávnych čias. Cink, šofar, ninera, tarabuka, teorba, šalmaj, kastanety, cajon, či moldánky splnili sľub. Ľudia odchádzali z koncertu nadšení.
SPIŠKÁ SOBOTA. Hoci koncerty sa v sobotskom kostole konajú častejšie, domáci farár Michal Lipták tam stojacich tlieskajúcich ľudí - standing ovations ešte nezažil. Vyslúžila si ho česká dvojica Tomáš Najbrt a Jaroslav Konečný. "Stretli sme sa náhodne pred štyrmi rokmi. Každý už mal nejaké nástroje, dali sme ich dokopy a začali koncertovať," spomína T. Najbrt. Kým on je čistokrvný muzikant, kolega Konečný je zároveň i farárom. "To nám trocha spôsobuje časové problémy, lebo Jaroslav medzitým musí krstiť, pochovávať. Ale i tak stíhame v lete okolo tridsať koncertov," povedal s úsmevom Tomáš.
Profesie ovplyvňujú aj dramaturgiu. "Jaroslav to viac ťahá do náboženskej hudby, ja sa snažím presadiť aj iné," spresnil Najbrt. Dvojica sa však vždy dohodne a na vystúpeniach vidno skvelý súlad.
Počuť, ako to naozaj znelo
Pre milovníkov akejkoľvek hudby môžu byť koncerty dua Musica da Chiesa fascinujúce. Skladby, ktoré poznáme z hry na súčasných nástrojoch, u nich možno výnimočne počuť v pôvodnej autentickej podobe. Presne tak, ako ich svojho času zložili a počuli stredovekí majstri. Súčasné nástroje dnes dokážu len sprostredkovávať melódiu starých skladieb. Ich pôvodná farba však ostáva súčasníkom väčšinou neprístupná.
Ladenie trvá dve hodiny
Dvojica počas jedného koncertu vystriedala neskutočných 25 nástrojov. "Kým to všetko naladíte, trvá to cez dve hodiny. Viac ako samotný koncert," vysvetlil Končený.
Väčšina nástrojov sú pochopiteľne už len repliky. "Problém zhotoviť ich však nie je. Keď dnes niekomu zadáte presné parametre, vyrobí vám aj Rolls Royce," poznamenal Najbrt.
Medzi ich nástrojmi sa však nájdu aj pôvodné kusy. Napríklad kladivková citara má statočných 110 rokov. Do súboru stále pribúdajú ďalšie kusy. V Poprade mali premiéru napríklad slamené husle. Cimbalovitý nástroj, ktorý využíva i slamu.
Vyskúšať si zahrať? Nič nemožné
Zaujímavé sú dychové nástroje. Hra na biblickom šofare sprevádza aj spev v hebrejčine. Oslňujúci je napríklad šajmaj, ktorého hlboký zvuk mnohých prekvapí. Na koncertoch Musicy da Chiesa je zaujímavé to, že napriek vzácnosti niektorých kusov Najbrt s Konečným nástroje pred ľuďmi vôbec neskrývajú. "Po koncerte si každý môže neznáme nástroje prísť pozrieť, ako naozaj vyzerajú, a dotknúť sa ich. Môže si dokonca vyskúšať na niektorých i zahrať," spresnil Najbrt.
Najväčšiemu záujmu o "skúšku" sa tešili ninera a regál. Ninera je netradičný strunovo-klávesový nástroj, ktorý poháňa kľuka. Regál zase rozozvučujú dva vzdušné vaky, ktoré na tento účel treba povytiahnuť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.