ch rybárov, ale o rybárov, ktorí si takto pre seba a pre svoje rodiny lovia obživu.
Deje sa tak už mnohé generácie, pričom postup ostáva v podstate nezmenený: rybári na malú, z drevených prútov a konárov zhotovenú plť umiestnia zdroj svetla a čakajú, kým sa pod týmto zdrojom nezhromaždí dostatok malých rýb. Potom rýchlo hodia okolo plti sieť a úlovok vytiahnu. Rybky, podobné sardinkám a nazývané omena, majú vysoký obsah proteínov, a preto sú pre obyvateľov tohto regiónu dôležitou potravou. Lovia sa len v noci, keď ich lákajú svietiace lampy.
Doteraz používali rybári takmer výhradne kerozínové (petrolejové) lampy. Výpary kerozínu sú však škodlivé, a okrem toho jeho horením vznikajú škodlivé splodiny, ktoré sa dostávajú do atmosféry. Odborníci odhadujú, že ročne sa z týchto lámp, používaných na spomenutom jazere, do ovzdušia dostane okolo 50 000 ton kysličníka uhličitého (známeho ako tzv. skleníkový plyn). Otázkou je, prečo rybári nepoužívajú napríklad elektrické svetlá napájané z akumulátorov. Je to jednoducho preto, lebo vo väčšine sídiel okolo Viktóriinho jazera nie je zavedená elektrina a akumulátory pre svetlá rybárov by sa nemali kde nabíjať. S riešením tohto problému prišla nemecká firma Osram (súčasť koncernu Siemens), ktorá spolu s nadáciou Global Nature Fund (čosi ako Nadácia globálnej prírody) iniciovala projekt Energia pre všetkých.
Firma Osram ponúka rybárom za prijateľné ceny úsporné elektrické lampy aj s akumulátormi. Energeticky úsporné žiarovky majú príkon 11 W a plne nabitý akumulátor ich dokáže napájať až 12 hodín. Ak však nie je v oblasti zavedená elektrina, kde sa budú akumulátory nabíjať? Aj tento podstatný problém projekt Energia pre všetkých takpovediac elegantne rieši. Veď v Afrike je cez deň dostatok slnečného svetla, ktoré prostredníctvom solárnych (fotovoltaických) článkov dokáže akumulátory nabiť. Súčasťou projektu sú preto malé "tankovacie stanice" na elektrický prúd, tvorené sústavou solárnych panelov umiestnených na strechách budov. Rybári na Viktóriinom jazere tak dostali bezpečný a z ekologického hľadiska "čistý" zdroj elektrickej energie pre svoje nočné rybárčenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.