Listy sú nad bázou byle nakopené, kopijovité, beláskasto sivozelené, horné sú malé. Klas kvetov je vajcovitý až široko krátko vajcovitý s až 25 kvetmi. Listene sú kopijovité, končisté, blanité, purpurovo sfarbené, dlhé ako semenník. Kvety sú holé, tmavo- alebo svetlopurpurové, alebo ružové, zriedka biele, zeleno žilované. Semenník je valcovitý, skrútený, holý. Okvetné lístky sú do prilby sklonené, vonkajšie podlhovasté až vajcovité, tupé, 5-žilkové, prostredný je užší, vnútorné sú podlhovasté, tupé, kratšie, 2-žilkové, pysk je širší ako dlhší, fialovočervený, tmavo škvrnitý, na báze biely, bočné úkrojky sú široké, prostredný je uťatý alebo vykrojený až 2-laločný, niekedy zakrpatený. Ostroha je valcovitá, tupá, rovnovážne odstávajúca alebo koncom dohora zakrivená, dlhá ako spodný semenník alebo kratšia. Zobáčik je tupý, stĺpok krátky, polinária sú špinavo belasozelené, stopôčky žltkasté. Plod je tobolka.
Rastie na lúkach, pasienkoch a krovinatých medzách. Vyžaduje vlhké, zásadité až slabo kyslé, vápenaté i nevápenaté, humózne a hlinité pôdy. Je to vzácny a chránený druh, kedysi bol veľmi hojným druhom. Dnes sa na základe molekulárnych štúdií zaraďuje do rodu červenohlav.
Rastlina je opeľovaná hmyzom, ktorý tu hladá medovinu, ktorá však v kvete chýba. Sú to klamlivé kvety. Je to skvost našich lúk, dnes veľmi vzácny. Ako liečivá rastlina sa zberali hľuzy na jar. Droga obsahuje sliz, škrob, bielkoviny, celulózu a iné cukry, tuk a kyselinu vínnu. Užíval sa pri črevných kataroch, hnačkách a pri výrobe výživných želatín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.