Korzár logo Korzár

Trojica mladých dievčat vyučuje pubertiakov folklór

Založiť v súčasnosti folklórny súbor pre háklivý vek členov od 14 do 17 rokov by sa dalo považovať za šialenstvo.

Silná trojka. Katka, Petra a Júlia majú zo svojej práce obrovskú radosť.Silná trojka. Katka, Petra a Júlia majú zo svojej práce obrovskú radosť. (Zdroj: rosa)

Veď nielenže v kroji v tomto veku neočaríte druhé pohlavie, ešte navyše budete za svoj vzťah k tradičnému umeniu v partii na smiech. Zbúrať takéto predsudky sa však rozhodla trojica mladučkých dievčat, ktoré sa z iniciatívy Vladimíra Urbana, vedúceho súboru Železiar, ujali vedenia novovzniknutého folklórneho súboru Želiezko.

KOŠICE. Korepetítorka Katka Pavlíková a pedagogičky tanca Petra Mižerová a Júlia Oravkinová sú sympatické 25-ky, ktoré by podľa rodičov mali myslieť na hocičo iné, len nie neustále na folklór. Ten im však pomútil hlavy ešte ako šesťročným dievčatkám a vášeň preň ich už neopustila. Ako aktívne členky Železiaru si však teraz nabrali na plecia ďalšiu nemalú záťaž.

Keď totiž prišla začiatkom tohto roka ponuka podieľať sa na vzniku a existencii súboru, ktorý by podchytil práve dospievajúcu mládež, ani jedna z nich neváhala. Možnosť stáť za projektom, ktorý bude popri množstve detských kolektívov a folklórnych súborov dospelých ojedinelým, sa im okamžite zapáčila.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zaplnilo sa prázdne miesto

O prínose súboru pre dospievajúcu mládež ani jedna z nich nepochybuje. "Vyriešili sme tak jeden veľký problém. Najstarších členov zo Železiarika bolo málo na to, aby postavili samostatný program, no nie sú ešte natoľko dobrí, aby pôsobili v Železiari. Otravovalo ich však fungovať s maličkými deťmi, ktorým na zájazdoch chýbala mamka a neboli ešte schopné pripraviť dlhšie vystúpenie. A tak vzniklo Želiezko, ktoré funguje od začiatku roka a decká už majú za sebou asi deväť vystúpení a festival na Cypre," vysvetľuje Petra.

Aby to však nevyzeralo, že v novovzniknutom súbore môžu pôsobiť len deti odchované Železiarikom, dievčatá upozorňujú na to, že v ich kruhoch je vítaný akýkoľvek nový záujemca o folklór. "Nie je pravidlom, že musia byť najprv v Železiariku, môžu prísť rovno. Potancujú dva - tri roky, a keď budú šikovní, prejdú do Železiaru. Doteraz boli takéto deti v prípravke Železiaru a nemali ako čakatelia možnosť žiť až tak folklórom, nemali toľko kvalitných vystúpení, či zájazdov." V tomto období už združuje Želiezko 28 detí a na všetkých nových členov sa už teraz veľmi tešia. V jeho radoch tancujú žiaci súkromnej základnej umeleckej školy, ktorá sídli na Starozagorskej ulici v Dome ľudového tanca.

SkryťVypnúť reklamu

Všetko ide bokom, žijú totiž folklórom

Keďže sú všetky tri dievčatá mladučké a musia mať s prehľadom pod palcom dospievajúcich pubertiakov, zaujímalo nás, ako si s nimi vedia poradiť. "Vyrastali sme s folklórom, so staršími členmi, takže sme si vlastne menej rozumeli s rovesníkmi. Zásady, ktoré v súbore musia fungovať, preto chápeme už od detstva. Problém s deckami až taký nemáme, skôr ide len o to, vysvetliť im, že nejaké pravidlá musia platiť aj napriek tomu, že sme mladé. Vieme spolu vychádzať aj ako kamaráti, ale musia poznať mieru a platia u nás aj zákazy," vraví Petra.

Katka jej dáva za pravdu. "Tieto deti sú dosť citlivé, hoci sa to možno niekedy nezdá. Najviac ich potrestáme zákazom zúčastňovať sa napríklad na zájazde spoločných oddychových aktivít, pretože práve to je pre ne veľmi dôležité." Pre mladú korepetítorku, ktorá predtým v Železiari pôsobila aj ako tanečnica, je zase veľmi dôležitý práve folklór. "Naozaj to bolo od šiestich rokov vždy 365 dní v roku, všetky veci išli bokom, vždy bol prvoradý súbor. A keďže sme tu ešte aj v 25-ke a stále aktívne tancujeme a spievame, prešli sme postupne do štádia, keď si uvedomujeme, že už by aj pomaly mohol nastať čas prestať s aktívnym pôsobením v súbore. Zároveň chceme ostať pri folklóre a toto je šanca byť v dianí a odovzdávať skúsenosti mladým. Ja som kvôli tomu začala študovať aj na konzervatóriu, aby som sa naozaj mohla plnohodnotne venovať tejto práci."

SkryťVypnúť reklamu

Vyvracajú predsudky

Čo sa týka repertoáru, dievčatá o ňom majú celkom jasnú predstavu. Ísť úplne iným smerom ako Železiar je nemožné, keďže čo sa týka tancov a regiónov, má zmapované komplet celé východné Slovensko. "Teraz sa už dokonca nerobí len 'východ', ale konkrétne dedinky, či tanec podľa konkrétnej osoby. A práve tomu ich aj my učíme, aj keď v trošku zjednodušenej forme. Ukážeme im zo všetkého trošku, znížime trošku úroveň Železiaru, aby to nejako zvládali. V súčasnosti je ťažké deti upútať. Folklór dnes nie je v kurze, aj my to veľmi dobre chápeme. Samy sme si tým prešli. Keď sme v škole vraveli, že chodíme do ľudového súboru, spolužiaci to nechápali. Každý si predstavoval staré babky na dedine, ktoré sa veľmi nehýbu. A preto sa dnes snažíme, aby boli tieto deti pyšné na to, čo robia," tvrdia.

Trojicu dievčat vybral do Želiezka Vladimír Urban. "Je takým koordinátorom toho, čo robíme. Keď niečo s deťmi nacvičíme, voláme ho na odobrenie. On to doladí, vylepší, má to už predsa len v oku a vie, čo sa divákovi bude páčiť a ako to posunúť, aby to bolo ešte lepšie," chvália vedúce pána, ktorý novému súboru vymyslel názov.

"Bolo treba nájsť niečo medzi Železiarikom a Železiarom, a keďže je to akási nová krv a nové želiezko v ohni Železiara, ktoré ho neskôr obohatí, bolo to jednoduché," vraví Júlia, z ktorej priam vyžaruje veľký zápal pre vec. "Pre decká je to niečo úžasné, prináša im to okrem iného nadväzovanie nových priateľstiev, cestovanie po svete, učia sa zodpovednosti. Pretože si musia napríklad dávať obrovský pozor na kroj, aby sa mu nič nestalo. Po každom vystúpení sú ľudia zodpovední za kufre, blúzka sa musí skladať tak, aby sa veľmi nepokrčila, rovnako zástery sa kvôli tomu nemôžu dávať do kufra...."

Tanečník vystupoval v dievčenských nohaviciach

A keďže mladí folkloristi ešte len začínajú, stávajú sa im i zábavné trapasy. Jeden si užili i nedávno na Cypre. "Išli sme na vystúpenie a prišiel za nami mladý tanečník s tým, že si zabudol nohavice od kroja. Samozrejme, pán Urban rázne povedal, že jeho chyba, nebude tancovať. Ale ja som zbadala, že Júlia má na sebe krásne biele ľanové nohavice, a tak ich vyskúšal. Vošiel do nich a Júlia ho len prosila, aby v nich aspoň nerobil drepy," smeje sa Petra.

"Dosť som sa totiž bála, že pri tom prasknú. Ale, samozrejme, že ich robil, lebo chcel byť plnohodnotný tanečník. Ale potom mi bol až do konca zájazdu takým pomocníkom a pravou rukou," veselo vraví Júlia.

"Bohužiaľ. Lebo presne tomuto sa musia naučiť. Nemôžeme predsa neustále kontrolovať 30 detí," zakončujú dievčatá, ktoré nielenže majú zo svojej práce očividnú radosť, ale ktoré si svojím zanietením získali i lásku svojich zverencov. Svedčia o tom napríklad i kamienky z pláže s nápisom Ľúbime vás, pani učiteľky, ktoré im deti nedávno venovali.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 77 936
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 385
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 090
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 444
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 023
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 210
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 202
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 274
  1. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  2. Ján Škerko: Prečo vláda nezvládla slintačku a krívačku? Lebo sama je ňou postihnutá
  3. Teodor Dlužanský: Vážení zamestnanci okrem verejného sektora – štát ďakuje!
  4. Juraj Tušš: Intelektuáli, blogeri, na slovíčko prosím – Zmysluplné využitie umelej inteligencie "ChatGPT" v dnešnej dobe.
  5. Matúš Radusovsky: Ohrozenia včiel a ako im môžeme pomôcť
  6. Štefan Šturdzík: Čurillovci.
  7. Otilia Horrocks: Bože, ako hlboko vie jeden klesnúť...
  8. Jaroslav Karahuta: Boj veľkých proti malým neskončil ani po 21 rokoch od vstupu do EÚ. Čaká nás kolonizácia vidieka ?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 604
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 554
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 54 098
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 399
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 337
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 949
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 619
  8. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 9 419
  1. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  2. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  3. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  4. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  5. Tupou Ceruzou: Businessman
  6. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  7. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  2. Ján Škerko: Prečo vláda nezvládla slintačku a krívačku? Lebo sama je ňou postihnutá
  3. Teodor Dlužanský: Vážení zamestnanci okrem verejného sektora – štát ďakuje!
  4. Juraj Tušš: Intelektuáli, blogeri, na slovíčko prosím – Zmysluplné využitie umelej inteligencie "ChatGPT" v dnešnej dobe.
  5. Matúš Radusovsky: Ohrozenia včiel a ako im môžeme pomôcť
  6. Štefan Šturdzík: Čurillovci.
  7. Otilia Horrocks: Bože, ako hlboko vie jeden klesnúť...
  8. Jaroslav Karahuta: Boj veľkých proti malým neskončil ani po 21 rokoch od vstupu do EÚ. Čaká nás kolonizácia vidieka ?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 604
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 554
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 54 098
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 399
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 337
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 949
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 619
  8. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 9 419
  1. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  2. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  3. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  4. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  5. Tupou Ceruzou: Businessman
  6. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  7. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu