tria ku vzácnostiam mesta i Slovenska.
Mesto sa nachádza v Popradskej kotline, odkiaľ je dobrý prístup do Vysokých Tatier a osobitne do Belianskych Tatier. Dobrý je aj prístup do ostatných miest a dedín Popradskej kotliny.
Sakrálne pamiatky
Najvýraznejšiu dominantu mesta tvorí farský rímskokatolícky kostol zasvätený svätému Antonovi Pustovníkovi. Je situovaný v centre mesta na miernom kopčeku, pri významnej cestnej križovatke. Kostol bol postavený v roku 1264 pôvodne ako neskororománska stavba, ale počas svojej takmer 737-ročnej histórie sa častými opravami menil na barokovú stavbu. Z pôvodnej stavby sa pre dnešok zachovali už len obvodové múry lode, triumfálny oblúk, západný portál so štvorcovým presbytériom.
V blízkosti farského rímskokatolíckeho kostola sa majestátne vypína renesančná zvonica z roku 1598. Podobné zvonice sa často vyskytujú na Spiši, ale aj po celom Slovensku. Stavba má štvorcový pôdorys a jej vonkajšie steny majú hladkú fasádu, na vrchole je umiestnená ozdobná rímska s renesančnou štítkovou atikou. Vnútri zvonice sa nachádzajú tri zvony, jeden je z roku 1573, druhý 1651 a tretí z roku 1750.
V meste má silné zastúpenie evanjelická skupina obyvateľstva. Jej patrí evanjelický kostol so sieňovou podobou a bez veže z roku 1786. Vo svojej histórii aj tento kostol bol niekoľkokrát opravovaný a naposledy to bolo v roku 1985, pri príležitosti 200. výročia jeho postavenia a 440. výročia založenia evanjelického zboru v meste. Kostol je situovaný v historickom strede mesta, v blízkosti mestského úradu pri štátnej ceste smerujúcej do Starej Ľubovne. Je to baroková stavba, v ktorej je cenný barokový oltár a pamätná tabuľa, venovaná spišskému historikovi Samuelovi Weberovi.
V parku pri mestskom úrade je postavený Mariánsky stĺp z roku 1729, známy pod názvom Immaculata (Nepoškvrnená). Je to barokové stavba, symbolizujúca víťazstvo procesu rekatolizácie nad reformáciou a reprezentuje barokový sloh. Iniciátorom tejto stavby bol vtedajší starosta zálohovaných spišských miest Theodor Ľubomírski, ktorý mal svoje hlavné sídlo v Starej Ľubovni, na námestí v dome číslo 12, odkiaľ riadil územie, ktoré vtedy spravoval poľský kráľ.
Významné osobnosti
V čase našej návštevy v Spišskej Belej bol pred dokončením aj nový gréckokatolícky kostol. Odvtedy je už istotne v plnej prevádzke a konajú sa tam bohoslužby pre gréckokatolíckych veriacich. Po druhej svetovej vojne došlo v meste k podstatnej štrukturálnej zmene skladby obyvateľstva a rozrástla sa tam skupina ľudí hlásiacich sa k rusínskemu obyvateľstvu.
Uprostred námestia sa nachádza budova bývalej školy, v ktorej je od roku 1964 zriadené múzeum Jozefa Maximiliána Petzvala. Pôvodne mala budova charakter neskororenesančnej stavby, ktorá úpravami nadobudla barokovú podobu s manzardovou strechou. Práve v tejto budove sa narodil spomínaný vedec, ktorý najviac preslávil toto mesto pod Belianskymi Tatrami.
Na druhej strane toho istého námestia, ale o niečo vyššie od Petzvalovho múzea sa nachádza renesančná budova, ktorá v minulosti patrila známemu lekárovi MUDr. Michalovi Greisigerovi. Aj v nej bolo zriadené múzeum, venované tomuto priekopníkovi lekárskej práce a mnohých ďalších záľub.
Zaniknuté kúpele
V Spišskej Belej na pravom brehu rieky Poprad sa nachádza prameň minerálnej vody, ktorý bol známy už v 17. storočí. Postupne bol zabudovaný do studne. V roku 1814 pri prameni boli postavené kúpele. Nachádzal sa tam kúpeľný dm, v ktorom bolo umiestnených dvanásť vaní s ohrievanou vodou. Do týchto kúpeľov sa chodili liečiť ľudia z okolia Spišskej Belej. Liečil sa tam reumatizmus, kožné a nervové ochorenia. Podobný charakter v okolí mali aj kúpeľné pramene v neďalekej dedine Ľubica.
Spomínané kúpele mesto dalo do prenájmu súkromníkom a okrem miestnych občanov tam najčastejšie prichádzali pacienti z Kežmarku a ďalších okolitých usadlostí. Podobne ako mnohé iné aj tieto kúpele zanikli, ale lokalitu bývalých kúpeľov si tamojší ľudia obľúbili a naďalej ostala pre nich atraktívna v letnom období, kam prichádzali za oddychom cez víkendové dni a počas letných prázdnin.
Z ďalších pamiatok spomenieme kaplnku pri štátnej ceste z Tatranskej kotliny. Vzácna je aj budova mestskej školy, komplex zariadení, v ktorom pôsobil v minulosti tabakový priemysel. Neďaleko mesta je aj známy Beliansky rybník a mnohé pozoruhodnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.