Vo štvrtok vzbudila košická rodáčka žijúca v Rakúsku záujem verejnosti vernisážou diel v Múzeu Vojtecha Löfflera, aby následne v rámci VIP párty Midsummer Night´s Dream v priestoroch Cavearia Theatru na Havnej ulici šokovala plánmi do budúcna. Predstaviť umenie ako zážitok úplne novátorským spôsobom sa pokúsi už v decembri a údajne pôjde o projekt ojedinelý v česko-slovenskom kontexte.
KOŠICE. Na projekte s názvom Portraits in the City - ...Iné ako všetky..., bude v zahraničí mimoriadne uznávaná autorka spolupracovať s úspešnými a vo svojom odbore jedinečnými Košičanmi, ktorí sa vo štvrtok zišli v tvorivej debate. Režisér prvého pripravovaného slovenského hororu Fabrika smrti Gejza Dezorz zapojí do eventu svoj filmový talent a módna dizajnérka Lujza Flešár Kafka prenesie autorkine obrazy na modely. Cieľom je vytvoriť akúsi pomyselnú lyrickú fabriku na umenie, pre ktorú bude charakteristický minimalizmus.
Výstavu nájdete u Löfflera do polovice októbra
Výtvarníčka zvolila pre svoju aktuálnu výstavu, ktorú si môžete pozrieť do 18. októbra, názov Ja vás všetkých milujem. Kontroverznosť jej totiž ani zďaleka nie je cudzia. "Určite všetkých nemilujem a myslela som to ironicky. Titulný obraz výstavy totiž predstavuje diabla, ktorému je človek ochotný zapredať dušu pre kariéru či pre krásu," vysvetlila nám a na otázku, za čo by bola ochotná zapredať dušu ona, odpovedala: "Ponuku by som asi prijala a je viac možností. V hre by boli večná mladosť, láska či úspech."
Neprišla s malou dušičkou
V Košiciach vystavuje svojich 19 obrazov z ostatného obdobia po veľmi dlhom čase. "Sedemnásť som ich maľovala konkrétne na túto výstavu. Aj keby som totiž chcela robiť výber, nebolo by to možné, keďže žiadne staré obrazy nemám," priznáva úspešná umelkyňa, ktorá pozná svoju cenu. "Naposledy som tu vystavovala v r. 1995 ešte s otcom (Štefan Makara - pozn. red.), no s malou dušičkou som rozhodne neprišla. Hlavné, čo ma motivovalo po toľkých rokoch, bolo povedať: Haló, tu som, vyrastala som tu na Slovensku a to tvorí časť mojej osobnosti. Samozrejme, že v tom bola aj 'ješitnosť' a povedala som si, prečo nie."
Lujza Flešár Kafka je Makarovej tvorbou očarená
Jednou z jej partneriek bude americká módna dizajnérka slovenského pôvodu Lujza Flešár Kafka, ktorá sa v Košiciach narodila. Sašu spoznala približne pred ôsmimi mesiacmi prostredníctvom jej obrazov a túžila sa s ňou zoznámiť aj osobne. "Na projekte sa budem podieľať tým, že Sašine obrazy prenesiem na látku a vytvorím z toho modely," naznačila tvorivá dáma, ktorú výtvarno mimoriadne inšpiruje. "Momentálne napríklad pracujem na kolekcii, v ktorej budú použité práve výtvarné diela starých majstrov. Tých obdivujem azda najviac, moderné umenie totiž ide akosi mimo mňa."
Čekovský s pokazeným žalúdkom, Dezorz s galériou na tele
Mužské zastúpenie bude v rámci projektu predstavovať režisér Gejza Dezors. Pôvodne mal byť jeho súčasťou aj muzikant Marián Čekovský, ktorý štvrtkovú párty pretrpel s pokazeným žalúdkom, no včera sa situácia zmenila. "Zdravotne som už v poriadku, len som niečo zlé zjedol. Od spolupráce na projekte však musím odstúpiť, keďže budem v tom čase zrejme na turné v Amerike," vysvetlil dôvody náhlej zmeny.
G. Dezors sa však s nami ochotne podelil o dôvody, ktoré ho primali prijať takúto ojedinelú ponuku. "V prvom rade ma zaujali Sašine obrazy a povedal som si, že keď môžem nejaký čas stráviť prácou na niečom, na čo nebude mať veľký vplyv žiadny klient a môžem teda pracovať bez obmedzení a s príjemnými ľuďmi, prečo nie. Tiež ma teší, že budem môcť prísť častejšie programovo naspäť do Košíc." Režisér prvého slovenského hororu, ktorý stojí napríklad za projektom Mesto tieňov, má k výtvarnému umeniu viac ako blízko. Študoval totiž v Košiciach na ŠUP-ke. "Potom sa síce moja cesta uberala iným smerom, ale stále sa snažím, aby to, čo robím, malo určitý výtvarný a estetický rozmer," vysvetlil talentovaný umelec, ktorý má zaujímavú záľubu krášliť si telo tetovaním. "Robím si na sebe vlastnú galériu," dodal s úsmevom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.