Vašu korunu krásy morská či chlórovaná voda v kombinácii so slnkom vysušili a pleť, aj keď bola stále vo vode, je dehydrovaná a tvoria sa na nej šupinky. Tak sa rýchlo pustite do "záchranárskych prác", aby ste aj po dovolenke vyzerali neodolateľne.
Slama nepatrí na hlavu
Väčšina z nás má po návrate z dovolenky pocit, že na hlave má namiesto vlasov matnú a vysušenú slamu. Aby ste ich čo najskôr dostali do pôvodného stavu, musíte urobiť najmä dve veci. Čo najskôr zájsť za kaderníčkou, ktorá podstrihne rozštiepené a od slnka vyťahané končeky a potom vlasom dodať všetky stratené živiny. Najvhodnejšie sú na to regeneračné a vyživujúce masky a zábaly. A nemusíte ani investovať do nákupov. Výborných pomocníkov nájdete aj doma.
- Skutočným životabudičom je zábal z dvoch vaječných žĺtkov a čajovej lyžičky medu. Masu naneste na vlasy a prečešte. Nechajte pôsobiť desať minút a potom vlasy poriadne umyte.
- Môžete skúsiť aj zábal z teplého olivového oleja. Naneste ho na vlasy a premasírujte ním aj pokožku. Po 10 minútach opláchnite teplou vodou a umyte šampónom.
- Vlasom prospeje aj pivová kúra. Pivo je totiž nielen chutné, ale ak ho použijete priamo na vlasy, vitamín B a chmeľové komponenty im dodajú lesk a pevnosť. A nebojte sa, nebudú zapáchať. Zmiešajte tri diely teplej vody a jeden diel piva. Umyté mokré vlasy prelejte týmto roztokom a už neoplachujte.
Pleť ako broskynka
Záľubu v slnení si najviac odskáče tvár. Intenzívne opaľovanie je pre pleť záťažou a tiež vedie k nepríjemnému vysušovaniu. Preto jej musíte venovať dvojnásobnú pozornosť. Na prvý pohľad totiž môže vyzerať krásne opálená, ale keď sa na ňu pozriete pozornejšie, je plná nečistôt a suchá ako šmirgľový papier.
Ak chcete pokožku tváre dostať do pôvodného stavu, no pritom si zachovať opálenie, doprajte jej výživné masky, ktoré by mali obsahovať jojobový olej, kakaové maslo či retinol. Ak je pleť príliš vysušená, skúste si kúpiť špeciálne ampulky, v ktorých sú koncentrované samé "pleťové" lahôdky.
- Masky spočiatku aplikujte aspoň 3-krát do týždňa a nanášajte v hrubšej vrstve, aby sa vaša vysmädnutá pleť "napila" dosýta.
- Pokiaľ nechcete prísť o opálenie priskoro, vynechajte peeling, pretože s nečistotami vás zbaví aj farby.
- Na opálenú pleť sa hodí aj iný mejkap ako zvyčajne. Siahnite po mejkapoch so zlatistými trblietkami a leskom, pretože zlatá farba zvýrazní tmavšiu pleť. Efektne pôsobí aj trblietavý púder, ktorý si veľkým štetcom naneste na čelo, špičku nosa a dekolt.
Čo najdlhšie ako čokoládka
Okrem fotografií či suvenírov nám slastné dovolenkové chvíle pripomína nádherne opálená pokožka. Len večná škoda, že ako čokoládky nevydržíme až do ďalšej dovolenky. No dodržaním niekoľkých zásad si ju môžeme uchovať aj počas škaredých chladných dní.
Tou hlavnou je natierať, natierať a natierať! Hnedá pokožka je suchšia ako bledá, a preto ak sa nechcete šúpať ako "hadica", zaobstarajte si telové mlieko s hydratačnými zložkami. Pokojne môžete aj čo najdlhšie používať telové mlieko po opaľovaní.
- Vyhnite sa akémukoľvek dráždeniu pokožky. Peeling, masážna kefa či drhnutie rukavicou len urýchlia stratu opálenia.
- Opálenej pokožke neprospieva ani horúci kúpeľ, pretože vtedy sa pokožka naparí, vysuší a rýchlejšie sa obnovuje. Najlepšia je vlažná sprcha.
- Pri umývaní používajte len jemné a hydratačné sprchovacie gély, mydlu sa radšej vyhnite.
- Proti šúpaniu je veľmi dobrým pomocníkom jojobový olej.
- Opálenie si trošku môžete zakonzervovať aj pomocou stravy a vitamínov. Napríklad meď podporuje tvorbu melatonínu a nájdete ju v orieškoch či rybách. Opálenie oživí aj mrkva, pretože obsahuje betakarotén a ten sfarbuje pokožku do hnedooranžova.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.