Medvedica lekárska
Je to nízky poliehavý krík, tvoriaci rozľahlé vankúše. Kmienik je plazivý a konáriky sú koncom vystúpavé, červenohnedé, zakoreňujúce, husto listnaté. Listy sú striedavé, kožovité, neopadavé, obrátene vajcovité, na báze klinovité, celistvookrajové, tupé až vykrojené, na báze bledšie, sieťovito žilované, bez bodkových žliazok na rube. Kvety má po 3-10 v krátkych ovisnutých strapcoch, sú 5-početné, listene sú lupeňovité, malé. Kalich je hlboko delený, jeho lístky polookrúhle, koruna je vajcovito krčiažkovitá, ružová alebo biela. Semenník je vrchný. Kôstkovica je guľatá, tmavočervená, s asi 5 kôstkami.
Rastie na skalách a sutinách. Vyžaduje výhrevné, vysychavé, zásadité až mierne kyslé, väčšinou nevápenaté, humózné, plytké, kamenité i hlinité pôdy. Je to prísne chránená rastlina.
Ako liečivá rastlina (z pestovaných rastlín) sa zberajú listy na jar a rýchlo sa sušia. Obsahujú fenolový glykozid arbutín, metylarbutín, ester arbutínu s kyselinou galovou, hydrochinón, flavonoidy, triesloviny, organické kyseliny (urzolovú, galovú, elagovú, chinovú). Droga sa užíva pri bakteriálnych infekciách močových ústrojov, má močopudný účinok, užíva sa aj ako antireumatikum a pridáva sa do krv čistiacich čajovín a aj ako antidiabetikum. Arbutín má účinok iba pri alkalickej reakcii moču, a preto sa s ním podáva často aj sóda bikarbóna. Arbutín vo vyšších dávkach a dlhšom užívaniu poškodzuje pečeň a čaj sa môže užívať iba dočasne. Využíva sa formou odvaru, záparu a studeného macerátu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.