To je jeden z hlavných záverov rozsiahlej výročnej správy o svetovej populácii, ktorú pred dvomi týždňami zverejnila inštitúcia Population Reference Bureau (čosi ako referenčný populačný úrad). Táto inštitúcia sa priebežne zaoberá demografickým vývojom na celom svete i v jednotlivých jeho regiónoch.
Miliarda každých tucet rokov
K zväčšeniu svetovej populácie o jednu miliardu dôjde v priebehu len 12 rokov (v roku 1999 žilo na svete šesť miliárd ľudí). Aj nárast z piatich na šesť miliárd obyvateľov trval tucet rokov. Temer všetok nárast počtu obyvateľov na sedem miliárd sa pritom udeje v rozvojových krajinách. Rast mladej populácie sveta (vek 15 až 24 rokov) sa presúva do najchudobnejších rozvojových krajín. V súčasnosti žije na svete 1,2 miliardy mladých ľudí, z toho temer 90 % v rozvojových krajinách. Osem z desiatich mladých ľudí žije v Afrike a Ázii.
Denne vyše 380 000 pôrodov
Z rozsiahlej správy Population Reference Bureau (môžete si ju v angličtine pozrieť na webovej stránke www.prb.org) vyberieme ešte niekoľko zaujímavých údajov. V súčasnosti sa na svete každý deň narodí v priemere 380 683 ľudí a zomrie 153 653 ľudí. Pritom v rozvinutých krajinách je prírastok len 39 340 novorodeniatok denne, zvyšok (341 343) je v menej vyvinutých krajinách. Úmrtnosť je, pochopiteľne, vyššia v rozvojových krajinách, kde denne zomrie 120 019 ľudí, zatiaľ čo vo vyspelých krajinách je to len 33 636 ľudí.
158 za minútu
Tieto údaje znamenajú, že priemerný denný prírastok obyvateľov našej planéty je 227 030 (každú minútu nás pribudne 158). Z tohto prírastku však na rozvinuté krajiny pripadá len 5 707 ľudí. Počet obyvateľov Afriky nedávno prekročil jednu miliardu a ročne narastá o približne 24 miliónov. Alarmujúce je, že približne polovica svetovej populácie žije v úplnej chudobe, s príjmom pod dva doláre na deň. Rast počtu ľudí, nakazených vírusom HIV, sa v Afrike spomaľuje, ale aj tak je najväčší na svete.
Najviac vo Svazijsku
Najväčší podiel ľudí, nakazených týmto vírusom, vykazuje Svazijsko, kde HIV pozitívnych je 26 % populácie vo veku od 15 do 49 rokov. Pôrodnosť „tínedžeriek" (ženy či skôr ešte dievčatá vo veku od 15 do 19 rokov) v USA je 42 pôrodov na 1 000 žien, čo je dvojnásobok priemeru pre všetky rozvinuté krajiny (21 pôrodov na tisíc žien). V súčasnosti je najľudnatejšou krajinou sveta Čína, kde žije 1,331 miliardy ľudí. Na druhom mieste je s počtom obyvateľov 1,171 miliardy India. Na treťom mieste sú USA (307 miliónov), na ďalších miestach sú Indonézia (243), Brazília (191), Pakistan (181), Bangladéš (162), Nigéria (153), Rusko (142) a Japonsko (128).
India tromfne Čínu
Podľa demografických odhadov sa však do roku 2050 toto poradie trochu „poprehadzuje". Žezlo najľudnatejšej krajiny sveta prevezme v roku 2050 India, v ktorej by malo žiť 1,748 miliardy ľudí, zatiaľ čo počet obyvateľov Číny narastie na „len" 1,437 miliardy. Jedinou rozvinutou krajinou, v ktorej počet obyvateľov rýchlo narastá, zostanú Spojené štáty. Počet Američanov by mal do roku 2050 stúpnuť na 439 miliónov, takže stále to bude tretia najľudnatejšia krajina na svete. Na prírastku počtu obyvateľov USA sa bude približne rovnakou mierou podieľať imigrácia a prirodzený prírastok. Z desiatky najľudnatejších krajín sveta vypadnú do roku 2050 Rusko a Japonsko a na ich miesta sa dostanú Demokratická republika Kongo (189 mil.) a Filipíny (150 mil.).
Najnižšia pôrodnosť na Taiwane
Istou zaujímavosťou je, že v súčasnosti najnižšiu pôrodnosť na svete vykazuje Taiwan, kde v priemere žena porodí len jedno dieťa. Najvyššiu pôrodnosť (7,4) vykazuje Niger. Zaujímavé je aj porovnanie budúceho demografického vývoja dvoch krajín, ktoré dnes majú približne rovnaký počet obyvateľov. Je to Kanada (34 mil. obyvateľov) a Uganda (31 mil. obyvateľov). Do roku 2050 sa však počet obyvateľov Ugandy viac než strojnásobí, a to na 96 miliónov, zatiaľ čo počet obyvateľov Kanady narastie len na 42 miliónov.
78 rokov kontra 50 rokov
Ugandským ženám sa v priemere rodí 6,7 dieťaťa, zatiaľ čo v Kanade je to len 1,6 dieťaťa (je to samozrejme priemerný štatistický údaj - v skutočnosti sa samozrejme „desatinky" detí nerodia...). V Kanade má len 17 % obyvateľov vek do 15 rokov, v Ugande je to 49 %. U starších ľudí je to naopak: 14 % Kanaďanov má viac než 65 rokov, v Ugande sú to len tri percentá. Priemerná očakávaná dĺžka života novonarodeného dieťaťa je v Kanade 78 rokov, v Ugande je to len 50 rokov. Možno vás zaujíma, koľko obyvateľov žije na našej planéte práve teraz.
Počet obyvateľov na internete
To si môžete zistiť na webovej stránke www.census.gov/main/www/popclock.html, kde sa tento údaj priebežne aktualizuje. Keď som dopisoval tento príspevok (včera o 12:21), žilo na Zemi 6 778 381 964 ľudí (to je samozrejme, štatistickými metódami vypočítaný údaj). Mimochodom, pri nedávnej návšteve nemeckého Wuppertalu (partnerské mesto Košíc) som v pešej zóne objavil Weltbevölkerungsuhr, čo doslova znamená „hodiny svetovej populácie". Nejde pritom o žiadne skutočné hodiny, ale o digitálny displej, ktorý priebežne ukazuje aktuálny počet obyvateľov na svete. Ide vraj o prvý takýto verejný displej na celom svete.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.