Organizátori obstáli na jednotku

Celkoví víťazi. Angličan Gritwood a Nórka Hauskenová.
Celkoví víťazi. Angličan Gritwood a Nórka Hauskenová. (Autor: Michal Krajčík)
Sportnet|12. aug 2009 o 00:00

Klub orientačného behu Akademik TU Košice usporiadal v spolupráci s TJ Čingov Spišská Nová Ves štvordňové medzinárodné preteky v orientačnom behu Pohár Slovenského krasu 2009, ktoré boli súčasne 47. ročníkom o Pohár rektora TU Košice a 33. ročníkom Veľke

KOŠICE. j ceny Slovenska. V posledných rokoch je to najväčším podujatím orientačného behu organizovaným na Slovensku. Reprezentanti viacerých štátov mali na týchto pretekoch poslednú previerku výkonnosti a najmä na Silickej planine využili možnosť štartovať v podobnom krasovom teréne, aký bude na svetovom šampionáte

Prvenstvo Angličana

V elitnej kategórii celkové prvenstvo dosiahol Angličan Graham Gristwood. Z našich skončil Ondrej Piják (Kobra Bratislava) celkovo tretí. Dobre si počínal Michal Krajčík (ATU Košice), ktorý skončil druhý v 2. etape. V ženskej elite zvíťazila Nórka Anne Hauskenová. Z našich so špičkou držala krok len Martina Rákayová (ATU Košice), tretia v 2. etape a štvrtá v 3. etape, ale v záverečnej už neštartovala. V celkovom poradí najlepšie umiestenie, šieste miesto, dosiahla jej oddielová kolegyňa Katarína Labašová.

Spokojnosť pretekárov

Podujatie si získalo dobré meno u domácich i zahraničných pretekárov a preto sa okrem špičky pravidelne zúčastňuje masový počet výkonnostných a rekreačných bežcov s buzolou a mapou z okolitých štátov, najmä Maďarska a Česka. Na tomto ročníku bolo vyše 700 pretekárov z 19 krajín, okrem Európanov aj Číňania. Celkovo sa súťažilo v 49 vekových i výkonnostných kategóriách. Keďže väčšina členov ATU a Spišiakov mala organizátorské povinnosti, nemohli súťažiť. Najlepší výsledok z pretekárov ostatných východoslovenských oddielov dosiahol mladší dorastenec Dávid Franko (KOB Sokol Kysak), ktorý skončil celkovo tretí v kategórii M-16A. V nižších výkonnostných kategóriách si miesta na stupňoch vybojovali: M-12B: 2. Stanislav Franko, M-18B: Milan Kollár (obaja KOB Sokol Kysak), M35-B: 2. Zdeno Roháč (Slávia UVL Košice). Podľa ohlasov drvivej väčšiny pretekárov boli so zabezpečením pretekov veľmi spokojní a o to organizátorom išlo. Okrem veľkého množstva uznaní v anketových lístkoch po pretekoch súrodenci Ingunn a Audun Weltzienovci z Nórska prišli osobne vyjadriť poďakovanie organizátorom.