Práve táto zelenina sa totiž odjakživa využívala pri skrášľovacích procedúrach a ak zistíte, aké rôzne triky dokáže, stane sa okamžite vašou favoritkou.
Uhorková pleťová maska
Ocenia ju najmä dámy s problémovou mastnou pleťou. Siahnuť po nej však pokojne môžete aj v prípade, že sa s vyplazeným jazykom dotrmácate domov po ťažkom dni. Uhorka totiž pozostáva z 95 percent vody, a tak je známa hlavne pre svoje čistiace a vyhladzujúce účinky. Recept na prípravu masky hádam ani nemôže byť jednoduchší.
Nepotrebujeme na ňu totiž nič iné ako samotnú uhorku, ktorú nakrájame na kolieska. Pokryjeme si ňou tvár, krk a dekolt a aby sa nám jednotlivé kúsky nezošmykli, priložíme si na ne servítku, prípadne uterák. Ešte účinnejšie je týmito krúžkami pokožku masírovať. Iným spôsobom prípravy masky je rozpučiť uhorku v miske a vzniknutú zmes si natrieť na tvár. V oboch prípadoch stačí vydržať 15 minút a svieža pleť je na svete.
Vyšší level skrášľovania
Pokiaľ toho máte v chladničke o čosi viac, môžete si zvoliť i vyšší level prípravy skrášľujúcej zmesi, ktorá čistí do hĺbky a uvoľňuje póry. Potrebujete biely jogurt, mrkvu, broskyne a uhorky. Všetko nakrájajte na malé kúsky a rozmixujte na jemnú pastu. Pridajte jogurt. Na tvári nechajte pôsobiť desať minút a opláchnite. Broskyňa vašu pleť zvláčni, mrkva pôsobí protizápalovo a uhorka ju osvieži a hydratuje. Zároveň má úžasnú schopnosť vyhladiť povädnutú pokožku bez života.
Preč so suchou pleťou
Po uhorke môžete siahnuť aj v prípade, že vás trápi vyslovene suchá pleť. Priam zázračne vám pomôže uhorková šťava, ktorú obohatíte o pár kvapiek olivového oleja. Vatové tampóniky namočené do šťavy priložíte na tvár a necháte pôsobiť približne 20 minút. Ak budete dôsledné a celú procedúru budete absolvovať denne, vaša pleť získa peknú zdravú farbu a nepochybne spozorujete i jej krásne napnutie, ktoré spôsobia liftingové účinky uhorky.
Zabudnite na opuchy očí
Uhorková šťava dokáže zásobovať pleť vodou, hydratovať ju a stiahnuť rozšírené póry. Chladená uhorka zasa zmierni podráždenie pleti a osvieži ju za pár minút. Práve vďaka týmto vlastnostiam je uhorka účinná aj pri odstraňovaní ranných opuchov očí. V lete zasa oceníte jej chladivý účinok vždy, keď to preženiete so slniečkom.
Boj s pigmentovými škvrnami
Pokiaľ sú súčasťou vašej tváre, iste viete, že boj s nimi je takmer márny. Úplné vyliečenie tohto problému žiaľ nie je možné. Osvedčené recepty starých mám odporúčajú citrónovú šťavu, no vynikajúcim pomocníkom z domácej kuchyne je práve uhorka či petržlen. Zosvetľujúce účinky po čase určite neprehliadnete.
Prebytočné kilá minulosťou
Keďže uhorka obsahuje vysoký podiel vody a v sto gramoch sa nachádza len 20 kcal, je ideálna pri chudnutí. Pokiaľ sa teda práve snažíte schudnúť, mali by ste uhorky rozhodne zaradiť do svojho jedálneho lístka. V prípade, že netrpíte problémami so žalúdkom, žlčníkom alebo črevnými komplikáciami, môžete si ich dopriať každý deň.
Čo ste o uhorke netušili:
Uhorky sú jedny z najstarších potravín, údajne sa pestovali už pred troma tisíckami rokov. Ich pôvod pravdepodobne siaha do Mezopotámie a starovekej Indie. Zmienky o uhorkách môžete nájsť už v Epose o Gilgamešovi či v Biblii. Sú mimoriadne bohatým zdrojom vitamínov skupiny B (riboflavín, tiamín, vitamín B6 i B3), vitamínu A, vitamínu C, železa, magnézia, kalcia, fosforu a zinku, no neobsahujú takmer žiaden tuk.
Autor: nit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.