o stratených kíl. Zbavíte sa ich a vaše zdravie a sebavedomie bude silnejšie.
Plávanie
Plávanie jednoznačne patrí ku najznámejším vodným športom. Je to ideálna činnosť, ktorá vám pomôže udržať sa fit počas celého života. Možno pri ňom relaxovať, schudnúť, ale i nabrať svaly. Získate ním nielen svalovú hmotu, ale aj vytrvalosť. Telo je v horizontálnej polohe a rovnomerným pohybom si tvarujete pravú i ľavú časť tela. Precvičíte si ním veľké svalové partie, ale aj svaly, o ktorých ste pri posilňovaní v telocvični netušili.
Výhodou plávania je nízke zaťaženie pohybového ústrojenstva. Telo je nadnášané a kĺby netrpia. Neopotrebujete si ich tak ako pri behaní či bicyklovaní. Preto je ideálnym spôsobom na skrášlenie postavy.
Tento šport je charakteristický aeróbnou a vytrvalostnou aktivitou. Ak chcete dosiahnuť efekt, musí byť pravidelné a vykonávané istou intenzitou. Ak chcete vidieť výsledky, musíte ju vykonávať určitý čas. Aj keď sa to nezdá, jedným kilometrom plávania spálite štyrikrát viac energie ako pri behu na rovnakú vzdialenosť. Odpor vody je až 700-krát väčší ako odpor vzduchu.
A čo si zvoliť? Prsia, znak, kraul či pre náročnejšieho motýlika? Tieto techniky by vám mali precvičiť všetky svalové skupiny. Ak chcete byť dôslední, treba plavecké štýly obmieňať, ich kombináciou docielite, že sa pri tréningu nezabudne na žiaden sval.
Plávanie pomáha obranyschopnosti organizmu, regeneruje krvný obeh a zvyšuje pľúcnu kapacitu.
Vodný aerobik
Táto aktivita si u žien získava čoraz väčšiu popularitu. Nepochybne patrí k zábavnejším formám športovania ako klasický aerobik. Mimoriadnej obľube sa teší na dovolenkách, kde ju cvičia animátori. Ide o veľmi jednoduché cviky v rýchlejšom tempe kombinované s tanečnou hudbou. Cvičenie zvyčajne navštevujú aj neplavci, pretože hlava sa počas pohybu nepotápa.
Mnohé pohybové prvky sú využívané z aerobiku na suchu. Vo vode sa však pohyby ťažšie koordinujú a je sťažené dýchanie, pretože na hrudník pôsobí tlak vody. Po osvojení si základných pohybových návykov sa krokové kombinácie sťažujú a pridávajú sa nové prvky.
Vodný aerobik je vhodné kombinovať s plávaním, jazdou na bicykli alebo rýchlejšou chôdzou.
Každá hodina vodného aerobiku by mala mať tri základné časti. Prípravnú, počas ktorej sa organizmus zahreje a rozcvičí. To by malo trvať približne desať minút. V hlavnej časti je väčšina času venovaná kardiorespiračným cvičeniam. Ide o aeróbne cvičenia, ktorými sa snažíme zvýšiť a udržať pulzovú frekvenciu srdca na potrebnej úrovni. Preto sa zapájajú veľké svalové skupiny do rytmického pohybu pri väčšom počte opakovaní. Druhou zložkou hlavnej časti sú posilňovacie cvičenia. Trvajú 5 až 10 minút. V záverečnej časti sa v pohyboch pokračuje, ale už s nižšou intenzitou. Krv sa tak vracia späť do srdca a neostáva vo svaloch zaťažených končatín. Pred koncom tréningu sa zaraďuje záverečný strečing.
Pri cvičení sa používajú rôzne cvičebné pomôcky ako lopty, penové ohybné tyče, plaváky, gumy.
Rafting
Je športovou aktivitou, ktorá nie je pre každého. Ten, kto má pred tečúcou vodou rešpekt a nie je si istý svojimi plaveckými schopnosťami, by sa ho mal radšej vzdať alebo by si mal pred vstupom na čln dať vestu. Možno sa čudujete, čo môže mať rafting spoločné s figúrou. Každý, kto aspoň raz v živote držal v ruke pádlo, môže potvrdiť, že ide o jedinečné posilňovanie horných končatín.
Klásť odpor silnému prúdu vody je perfektným spôsobom, ako zapracovať na bicepsoch a tricepsoch. Okrem toho si namáhate aj brucho. Celkový výdaj energie je po hodine splavovania približne rovnaký ako po polhodine behu. Rafting je však na rozdiel od pohybu na súši oveľa zábavnejší. Striedajú sa silnejšie úseky, kde musíte pádlom zabrať so slabšími, ktoré využijete ako oddychovú pauzu a na pokec so spoluplavcami.
Možno si ani vašu športovú aktivitu nevšimnete, pretože sa budete výborne zabávať na perejách (miesta, kde prúdiaca voda prekonáva prírodné kamenné prekážky), ktoré vás poriadne zmočia. Viac ako intentívna bolesť v rukách (ktorá nie je na škodu, lebo je to najlepší dôkaz, že vaše svaly pracujú) vás bude zaujímať okolitá príroda. V spojení so správnou partiou bude pre vás splavovanie dokonalým zážitkom, ktorý si opäť rady vyskúšate. A aj keď skončíte vo vode, nemáte sa čoho obávať, vaši spoločníci vás určite z rozbúrených vôd vytiahnu a pre kopu skvelej zábavy si o chvíľu na to ani nespomeniete.
Menej "nervydrásajúce" je pokojnejšie člnkovanie a veslovanie. Aj pri týchto druhoch "lodných" športov sa však môžete poriadne zapotiť.
Vodné pólo
Je určené pre výkonostne silnejších plavcov. V podstate si pri ňom zašportujete ako počas plávania, pravdepodobne však vydáte viac energie. Vo vodnom póle proti sebe nastupujú dve trinásťčlenné mužstvá. Hrá sa na štyri štvrtiny po 8 minút čistého času. Hlavným cieľom hry je hodiť loptu do bránky. Ak máte výdrž, viete šliapať vo vode a nepotápate sa hneď, ako vystrčíte ruky nad hladinu, tento druh športu by pre vás mohol byť prínosný.
Ostatné športy
Do poslednej skupiny by sme mohli zaradiť športy, ktoré ľudia nevyužívajú tak často ako vodné lyžovanie, surfovanie a potápanie. Tieto športy potrebujú veľkú dávku odvahy a väčší obnos peňazí. Napríklad cena ojazdených lyží je od 150 do 400 eur, neoprénové oblečenie vychádza na 300 eur. Nie všetky sa tiež dajú robiť v slovenských vodách. Preto je nutné za nimi vycestovať k moru. U našincov sú napriek tomu čoraz viac obľúbené.
Autor: Spracovala: Katarína Gécziová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.