dilo pozornosť aj svojím architektonickým riešením. Múzeum nemá okná a zvonku vyzerá ako veľká misa, tvorená tenkou betónovou škrupinou.
Najväčšie firemné logo
Na tejto škrupine spočíva plochá strecha priemeru 40 metrov, na ktorej je namaľované najväčšie logo firmy BMW na svete ( toto logo dobre vidno z lietadiel). V novembri sa začala rozsiahla rekonštrukcia vnútorných priestorov múzea a inovované múzeum bolo otvorené v júni minulého roka. V múzeu je 125 exponátov z celej vyše 90-ročnej histórie značky BMW. Možno niektorí majitelia bavorákov ani nevedia, že dejiny firmy sa začali v roku 1917 výrobou leteckých motorov.
Logo symbolizuje vrtuľu
To dodnes pripomína logo firmy, symbolicky znázorňujúce roztočenú vrtuľu. V roku 1923 predstavila firma BMW svoj prvý motocykel, typ R 32. V roku 1928 kúpila firma automobilovú továreň v Eisenachu, čím sa položil základ výrobe automobilov zo znakom BMW. Z množstva exponátov v múzeu spomeňme aspoň tie najzaujímavejšie. Je to napríklad športový automobil BMW 328, ktorý v predvojnovom období v dvojlitrovej triede dominoval na európskej pretekárskej scéne.
Povojnová Isetta
Pozornosť púta aj unikátny miniautomobil Isetta, do ktorého sa nastupovalo po odklopení čelných dverí a ktorý prispel k motorizácii povojnového Nemecka. Obdivovaný je aj legendárny automobil typu 507, ktorého karosériu navrhol gróf Goertz a ktorý je považovaný za jeden z najkrajších športových automobilov histórie. Dodnes sa zachovali prakticky všetky exempláre tohto vozidla, vyrábaného v rokoch 1956 -1959 a poháňaného hliníkovým vidlicovým osemvalcom.
Prvý štvorventilový motor
V modeli 3.0 CSL použila firma BMW po prvý raz v automobilovom športe štvorventilový motor a otestovala protiblokovací systém (ABS) pred jeho montážou do sériových vozidiel. Samostatnú expozíciu majú modely s doplnkovým označením M. ide o modely, vyvinuté dcérskou spoločnosťou BMW Motorosport GmbH (dnes len M GmbH), založenou v roku 1972. Táto spoločnosť uviedla v roku 1978 na trh superšportový automobil M1, ktorého pred zadnou nápravou uložený šesťvalec vyvíjal výkon 204 kW. Unikátnym exponátom je aj rekordný motocykel BMW WR 500, poháňaný dvojvalcom výkonu 80 kW pri 8 000 ot/min.
Rekordné vozidlá
S týmto motocyklom vytvoril Ernst Jakob Henne v roku 1937 hodnotu 279,503 km/h svetový rýchlostný rekord pre motocykle, ktorý bol prekonaný až v roku 1951. Podobným unikátom je „vodíkový" prototyp H2R, ktorého šesťlitrový dvanásťvalec výkonu 173 kW spaľuje vodík. Toto vozidlo vytvorilo v roku 2004 na francúzskom okruhu Miramas deväť medzinárodných rýchlostných rekordov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.