"Je to o ničom. Minulé leto som pracovala u rodinného známeho vo firme. Zaskakovala som počas dovoleniek na rôznych oddeleniach a robila vlastne administratívne práce. Tento rok mi však už v máji povedal, že z práce pre mňa nič nebude, kedže ledva vyžijú," zhrnula svoju situáciu Jana, tretiačka na Ekonomickej fakulte Technickej univerzity. "Robila som v júni len na pokladni v hypermarkete a viete si predstaviť, čo to bolo." Veru vieme, dril za nekresťansky malé peniaze. Topiaci sa však aj slamky chytá a preto Jana skúsila, no podľa jej slov pre absurdné pracovné podmienky po mesiaci odišla. Teraz sedí doma, surfuje po nete a zúfa.
Počty ponúk klesajú
Situácia je veru taká, že do smiechu nie je zamestnávateľom, zamestnancom, nieto ešte brigádnikom. Ako sa pre Ťahák vyjadrila pracovníčka pracovnej agentúry v Košiciach, "ponuky pre brigádnikov v Košickom kraji nám klesli asi o 50%. V pobočke agentúry v Bratislave bol pokles asi len 10%." Ako vysvetlila, dôvodom je samozrejme kríza. Firmy sa najskôr snažia čo najmenej prepúšťať zamestnancov v trvalom pracovnom pomere, a tak dostanú červenú najskôr brigádnici a lízovaní zamestnanci. "Ja som brigádoval ako pokladník v hypermarkete, ale vo februári som musel skončiť, kedže znižovali stavy," povedal nám Juraj, ktorého sme stretli pred nástenkou s pracovnými ponukami v pracovnej agentúre.
Trecou plochou je plat a kvalita
Do situácie s nedostatkom miest sa mieša aj ďalší faktor a to sú požiadavky na kvalitu zamestnanca a plat. "Zamestnávatelia pochopili, že ak teraz potrebujú zamestnanca alebo brigádnika, ponuka prevyšuje dopyt a teda môžu vyberať. Minulý rok to tak ešte nebolo, tento rok je rozdiel viditeľnejší. Klesol najmä dopyt po manuálnych prácach, vzrástli ale ponuky na rôzne obchodnícke a poradenské brigády, kde si títo podnikatelia, teda zadávatelia ponúk, hľadajú nových zástupcov z radov študentov." Na druhej strane sú vraj vyberavejší aj brigádnici. "Po minulé roky sa naučili, že za 50 korún pôjde sťahovať máloktorý vysokoškolák. Dnes si však začínajú uvedomovať, že z požiadaviek musia zľaviť a brať všetko."
Ak nie doma, tak v zahraničí
"Je pravdou, že minulý, ale najmä predminulý rok sme neboli vždy schopní pokryť všetky požiadavky zamestnávateľov na brigádnikov," dozvedeli sme sa v pracovnej agentúre. Dôvodom vraj bolo aj to, že mnoho mladých ľudí vycestovalo v lete do zahraničia. A to aj napriek silnej korune a slabšiemu zárobku. "Šlo najmä o reštauračné a hotelové zariadenia na juhu Európy, v trende bol posledné obdobie Cyprus, Grécko a Španielsko. Toto leto je to však slabšie, zo zahraničia máme ponúk na prácu omnoho menej." Aj keď je ponúk zo zahraničia málo, mladí sú ochotní vycestovať hoc aj na vlastnú päsť. "A to nielen do hotelov, ale aj ako au-pair, ktoré boli obľúbené najmä v minulosti. Úspešnosť týchto pokusov na vlastnú päsť však zmonitorovanú nemáme, osobne však predpokladám, že úspešnosť sa pohybuje okolo 50%," uzatvára pracovníčka personálnej agentúry.
Autor: hud
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.