Korzár logo Korzár
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Po stopách kráľa Herodesa

"... a keď Herodes spoznal, že ho mudrci oklamali, rozzúril sa a dal povraždiť všetkých chlapcov v Betleheme a v celom okolí do veku dvoch rokov."

Múr nárekov. Stavebný div starovekého sveta, pútnické miesto a jedna z najväčších turistických atrakcií.Múr nárekov. Stavebný div starovekého sveta, pútnické miesto a jedna z najväčších turistických atrakcií. (Zdroj: archív P. P.)


Tieto slová z Matúšovho evanjelia sú jediným písomným záznamom historky, ktorá z tohto starovekého panovníka urobila masového vraha detí. Napriek presvedčeniu historikov, že informácia sa nezakladá na reálnych skutočnostiach, biľagu sa dodnes nezbavil. Nie žeby židovský kráľ Herodes I. Veľký nepáchal násilnosti - páchal, no okrem nich sa venoval aj mnohým iným činnostiam.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cesta Júdskou púšťou

Auto sa hladko kĺže smerom na juh po zatiaľ prázdnej asfaltovej stuhe natiahnutej súbežne s brehom Mŕtveho mora. Veziem sa najhlbšou suchou zemou na svete. Vyše štyristo metrov pod hladinou oceánu a tisícdvesto pod ulicami Jeruzalema, z ktorého som sa "prepadol" do tej magickej hlbočiny. Cesta Judskou púšťou za ranného svitania je úchvatná. Po zhruba päťdesiatich kilometroch sa z celistvo pôsobiaceho horstva vydelilo samostatné skalisko pripomínajúce obrovskú skamenenú lietadlovú loď. Trčí z rovnej púšte do výšky a vzbudzuje v človeku zmiešané pocity.

SkryťVypnúť reklamu

Horské hniezdo Masada

Len málo miest v Izraeli sa môže svojím symbolickým významom rovnať Masade. Túto vysokú skalu s takmer zvislými stenami a priestrannou náhornou plošinou na vrchole si vybral kráľ Herodes ako miesto pre jedno zo svojich nedobytných sídiel. Masada totiž nebola iba pevnosťou, akých dal tento kráľ postaviť najmenej ďalších desať, ona bola predovšetkým nádherným palácovým komplexom. Povedané dnešným slovníkom, akýmsi dobre chráneným luxusným rekreačno-relaxačným centrom. Okrem vlastného kráľovského paláca, stupňovito postaveného na troch terasách rovno nad priepasťou, boli na plošine Masady aj tri menšie, no rovnako luxusné hosťovské paláce. V tomto horskom palácovom komplexe bolo všetko - ubytovacie priestory, hodovacie siene, kúpele, vrátane rituálnych mikve, synagóga. To všetko bolo vystavané v krajine, ktorá sa od jari do jesene mení na horúcu vyhňu. Domácemu pánovi a jeho hosťom to však vôbec nevadilo. Na Masade bol totiž vďaka obrovským podzemným nádržiam, pripomínajúcim veľké sály, vždy dostatok vody. Mohli sa veselo kúpať nad jedným z najsuchších miest zemegule.

SkryťVypnúť reklamu

Nekrivdite kráľovi!

Kráľ Herodes sa nestal Veľkým kvôli svojim násilným činom, hoci ich spáchal dosť. Okrem mnohých iných dal zavraždiť troch vlastných synov a vlastnoručne, v záchvate zúrivosti, pripravil o život manželku Mariamné, jedinú z desiatich, ktorú miloval. Áno, išlo o moc. V staroveku a navyše na Blízkom východe sa moc automaticky spájala s násilím. Pri jej získavaní a ešte viac pri jej udržiavaní. Herodes nebol žiadnou výnimkou. Veľkosť vladárovej moci bola totiž priamo úmerná počtu obetí. A Herodes, ktorý získal naozaj veľkú moc, veď z upadajúceho židovského štátiku vybudoval regionálnu mocnosť, trebárs aj pod Rímskym patronátom, musel obetovať mnohých. Nemá to byť ospravedlnenie, iba konštatovanie. V tejto oblasti sveta bolo veľa panovníkov, tých židovských nevynímajúc, ktorí vládli ešte krvavejšie ako Herodes a pritom mu vladárskym umením nesiahali ani po päty. Herodes sa však stal Veľkým pre svoje štátnické schopnosti, o tom niet pochýb.
Nebol teda iba násilníkom a vrahom.

SkryťVypnúť reklamu

Klenot s prístavom - Caesarea

Na pustom pobreží severne od dnešného Tel Avivu dal Herodes postaviť klenot vo svojej nemalej staviteľskej zbierke. Mesto s kvalitným prístavom, ktoré nazval na počesť svojho zástancu, rímskeho cisára Augusta, Caesareou. Pri pohľade z najvyššieho bodu zrekonštruovaného amfiteátra sa predstaví návštevníkovi celý areál ako na dlani. Na blízkom výbežku pevniny stál Herodesov palác, z ktorého tam ostalo zopár kameňov, vpravo od neho je plocha bývalého hippodromu s kamennou tribúnou pre divákov, za ním vidno dlhé mólo vybiehajúce desiatky metrov do mora. No, a za prístavom je ešte dobre zachovaný robustný akvadukt, ktorý privádzal do Caesarei pitnú vodu. Kým nevzniklo toto mesto, Judea nemala vhodný prístav.

Kráľ mecenáš

Herodesove najväčšie stavebné počiny sú vcelku známe, ale už menej sa vie o jeho podpore židovských i nežidovských spoločenstiev vo vlastnom kráľovstve, predovšetkým však v diaspóre. Teda vlastne v celom vtedy známom antickom svete. Herodes nepodporoval iba židovské synagógy, knižnice, kúpele, charitatívne spolky, ale bol patrónom mnohých mnohonárodnostných miest v celej východnej časti Rímskej ríše. Financoval napríklad rôzne inštitúcie gréckej kultúry, vrátane štadiónov, a perličkou je určite informácia, že svojimi peniazmi pomohol zachrániť pred zánikom olympijské hry. Sám vraj bol aktívnym lovcom, jazdcom, oštepárom a lukostrelcom. Podporoval aj rekonštrukcie a novú výstavbu najrôznejších objektov v celom rade nežidovských miest, napríklad aj Atén. Herodes určite nebol iba násilníkom a vrahom!

Múr nárekov

Kráľovi Herodesovi bolo jasné, že lásku a úctu domáceho židovského obyvateľstva, na ktorej mu z politických dôvodov, samozrejme, neobyčajne záležalo, si nezíska ani stavbou palácov a pevností, ani celých, čo akých krásnych a fascinujúcich miest podľa rímskeho vzoru - práve naopak, vedel, že Židia ho za to nenávidia a pohŕdajú ním. Akiste aj preto sa rozhodol (okrem významných ekonomických faktorov) prebudovať jeruzalemský Chrám. Pravdupovediac, jeho túžbou bolo tromfnúť kráľa Šalamúna, ktorého takzvaný prvý Chrám bol jednou z najpovestnejších stavieb staroveku. Ako sa rozhodol, tak sa aj stalo. Trvalo to roky, ale výsledok stál za to. Hovorilo sa síce o rekonštrukcii existujúceho chrámu, v skutočnosti však išlo o prakticky celkom novú stavbu. Presnejšie o celý rozsiahly chrámový okrsok zaberajúci plochu štrnástich hektárov. Jeho stavitelia postupovali nasledovne - obmurovali pahorok, na ktorom stál pôvodný chrám, dookola mohutnou kamennou hradbou, ktorá merala poldruha kilometra, medzery vyplnili stavebným odpadom a zeminou a na dôkladne upravenej ploche potom postavili nádherný nový Chrám, čo predstavovalo dovtedy nevídaný komplex luxusne vyzdobených stavieb. Keďže Herodes nebol z kňazskej rodiny a nemohol vstúpiť do samotného chrámu, zaujímali ho predovšetkým exteriéry. A na tých nešetril ničím, vrátane množstva zlatých ozdôb. Prichádzali ho obdivovať davy pútnikov zo všetkých krajov Herodesovho kráľovstva i pútnikov z diaspóry. Zo samotného Ríma, z Alexandrie, zo všetkých rímskych provincií, kde žili Židia. Ročne to bolo určite niekoľko stotisíc, alebo skôr niekoľko miliónov ľudí. A všetci prinášali peniaze.

Turistická atrakcia svetového významu

Sedel som na kamenných schodoch priamo oproti múru, jedol sendvič a pozeral sa na zvyšok bývalého stavebného divu starovekého sveta. Na Západný múr, ktorý je dnes známejším pod menom Múr nárekov. To už som mal kontakt s tými prastarými balvanmi za sebou, už som sa ich dotýkal, pohladkal ich drsný povrch a do jednej jamky na kameni vtlačil poskladaný papierik s pozdravom Bohu a prosbou o pomoc pre seba a svojich blízkych.

Pozeral som sa na priestranstvo pred múrom kolmo predelené prenosným plotom na dva nerovnako veľké sektory - ten vpravo je vyhradený ženám - na stenu z obrovských kamenných kvádrov, pred ktorou sa to hmýri postavami v čiernych odevoch s čiernymi klobúkmi na hlavách. Hlboko veriaci Židia sa tam modlia, kývajúc sa pritom dopredu - dozadu, tí, čo stoja tesne pri múre, si opierajú čelá o kamene, akoby sa chceli prepojiť so svojimi predkami, ktorí pred dvetisíc rokmi stavali Chrám. Pomedzi nich sa preplietajú turisti z celého sveta, napokon, onen Western Wall je vychytenou turistickou atrakciou svetového významu.

Schopný kráľ

Napriek tomu, že to máme z rozprávok zakorenené v hlavách, kráľov nemožno deliť na dobrých a zlých. Je to nezmysel. Ten, kto mal v rukách absolútnu moc, nemohol uvažovať v takýchto kategóriách. A už vôbec sa podľa nich nemohol správať. Keby bol takzvane "dobrým" panovníkom, neobsedel by na tróne možno ani týždeň. To isté, samozrejme, platí o "spravodlivom" kráľovi. Kráľ môže byť buď schopným vládcom, alebo vládcom neschopným. Bodka. Herodes I. Veľký, ako už vyplýva aj z jeho pomenovania, bol schopným kráľom. Inak by nepanoval bezmála štyridsať rokov. Kráľ Herodes v žiadnom prípade nebol iba násilníkom a vrahom! Bol to veľký štátnik, rozhľadený muž s výrazným tvorivým myslením, ktorý po sebe zanechal okrem jednej nepravdivej historky množstvo hmatateľných pamiatok na veľkosť jednej starovekej epochy.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 2. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 3. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 4. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 5. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 6. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 7. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu
 8. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov
 1. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 2. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 3. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 4. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 5. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 6. V uliciach Košíc vyzbierali dobrovoľníci 26 ton odpadu
 7. Výlety na mieru pre celú rodinu
 8. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 14 702
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 750
 3. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 369
 4. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 7 944
 5. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 4 231
 6. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 3 871
 7. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 796
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 3 408

Blogy SME

 1. Michala Guľasová: Martina Jakubová - Líštička
 2. Robert Štepaník: diel 70 - MDAD 2022 - Medzinárodný deň (alternatívnych) detí 2022
 3. Eva Gallova: 1. júl určili za deň vtipov
 4. Ľubomír Maretta: Zmena
 5. Kristína Jakubičková: Hej, frajer! Áno, ty, ktorý toto čítaš!
 6. Miriam Studeničová: Je zle! Bude horšie! Nezúfajte! Dôverujte!
 7. Ján Škerko: Chcel byť ako Peter, bude ako Lenin
 8. Štefan Vidlár: Barbar Vova
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 11 127
 2. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 10 755
 3. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 10 265
 4. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 7 732
 5. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam 4 200
 6. Tomáš Jacko: Keď upratovačka zarába viac než univerzitný profesor 3 827
 7. Andrej Šverha: Pohodovo Okolo Balatonu 3 414
 8. Andrej Kiska: Pomôžme Cigánom dostať sa tam, kam tak mnohí chcú. 3 155
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Michala Guľasová: Martina Jakubová - Líštička
 2. Robert Štepaník: diel 70 - MDAD 2022 - Medzinárodný deň (alternatívnych) detí 2022
 3. Eva Gallova: 1. júl určili za deň vtipov
 4. Ľubomír Maretta: Zmena
 5. Kristína Jakubičková: Hej, frajer! Áno, ty, ktorý toto čítaš!
 6. Miriam Studeničová: Je zle! Bude horšie! Nezúfajte! Dôverujte!
 7. Ján Škerko: Chcel byť ako Peter, bude ako Lenin
 8. Štefan Vidlár: Barbar Vova
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 11 127
 2. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 10 755
 3. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 10 265
 4. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 7 732
 5. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam 4 200
 6. Tomáš Jacko: Keď upratovačka zarába viac než univerzitný profesor 3 827
 7. Andrej Šverha: Pohodovo Okolo Balatonu 3 414
 8. Andrej Kiska: Pomôžme Cigánom dostať sa tam, kam tak mnohí chcú. 3 155
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu