Korzár logo Korzár
Utorok, 11. máj, 2021 | Meniny má BlaženaKrížovkyKrížovky
VYDRŽALA HROZIVÉ MUČENIA, K DIABLOVI SA NEPRIZNALA

Statočná "bosorka" Maria Holl

V tajných čarodejníckych garážach sú po sviatku svätého Jána (24. 6.) už opäť zaparkované všetky modely metloletov - od klasických zametadiel z prútia a ciroku až po moderné apartné farebné mopy či dokonca trendové lietajúce vysávače - na tom všetkom údaj

Maria Holl. Jej fotografia sa nezachovala, na kresbe podľa archívov.Maria Holl. Jej fotografia sa nezachovala, na kresbe podľa archívov. (Zdroj: archív)

ne poletovali pred pár dňami nad našimi hlavami všakovaké bosorky.

Ibaže noci sú teraz prikrátke a na rozličné, pre ľudí škodlivé strigôňstva je neúnosne veľa svetla - mrchavé sily temna majú teda až do neskorej jesene dovolenky. Ibaže, nie všade...

Bavorský bosorácky hit

Už na začiatku tohto roka sa strhla v malom, ale ako sa dozviete ďalej, svetoznámom juhobavorskom mestečku Nordlingen tuhá bosorácka bitka. A nemyslite si, neruvali sa tu strapaté a bradavicami cifrované staré babské ohavy s predposlednými číslami nosov (ďalej sú v stupnici veľkosti raťafákov vraj už len choboty).
Zápolili, naopak, veľmi pekné dámy - nemecké herečky. Do repertoáru obľúbeného letného festivalu tu zaradili hit - náramne atraktívne divadelné predstavenie o obyvateľke tohto mesta Marii Holl. Poddané múzy Thália sa preto tuho ruvali o česť hrať titulnú rolu. Napokon vyhrala Seidelovie Annetka a na pôsobivej otvorenej scéne stredovekého mestečka sa teraz víťazne prezentuje svojskou prezentáciou zápasu Marie Holl s tými, ktorí na ňu pred vyše 415 rokmi usporiadali krutú poľovačku, dostali ju do okov a opakovane ju podrobovali sadistickému trýzneniu.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

Úspech sa neodpúšťa od nepamäti

Dráma príbehu Marie Holl, ktorá sa narodila v meste Altenstadt pri Geisslingene, sa začala po tom, ako sa dňa 20. mája 1586 vydala v skvostnej gotickej katedrále v švábskom meste Ulm za Michaela Holla - obchodníka s vínom. Novomanželia rok po svadbe vedno odišli do juhobavorského Nördlingenu, kde Michael ďalej obchodoval s vínom a mal aj prosperujúci hostinec. Aj keď si bodrí Bavoráci pri dobrom vínku či pivku kadečo navzájom odpustia, obchodné úspechy prišelca zrejme poriadne klali starousadlíkom oči. Tobôž, ak k ich rastu úspešne prispievala aj pani Holl - už krátko po príchode manželov do mesta sa totiž rýchlo rozniesol chýr o tom, že Maria sa vyzná v liečiteľstve a na kadejaké pliagy pozná účinné bylinky. Mnohí vďační klienti, vyliečení Mariinou zelenou apatiekou, Hollovcov, samozrejme, radi podporili aj nákupom lahodných mokov a ich konzumáciou vo vychytenej vinárni.

Skryť Vypnúť reklamu

Kladivo na čarodejnice

Mohli to byť Michaelovi závistliví konkurenti, ktorí podlo využili fakt, že v tom čase ľudia už 100 rokov poznali obsah zlovestného spisu, ktorý v roku 1487 napísali mnísi Heinrich Kremer a Jakub Sprenger a vyšiel ako jedno z vôbec prvých kníhtlačou vydaných diel pod názvom Kladivo na čarodejnice. Autori v ňom uverejnili metodický návod, ako odhaľovať aktérov diablom inšpirovaných bezbožných činov a obmedziť, s použitím všetkých donucovacích prostriedkov, ich rúhačské aktivity. Ťarcha tohto tvrdého mlatka dopadla v tých časoch na tisícky osôb - v mučiarňach a na popraviskách trpeli a mreli hlavne ženy, od ktorých ukrutnícki trýznitelia sadisticky vynucovali priznania. A tak sa svet dozvedal, že chuderky obcovali so satanom, s Luciferom mali pouzatvárané krvou podpísané dohody a honorárom im bol pozoruhodný repertoár lukratívnych čarodejníckych praktík. "Usvedčené" chuderky tak svetu sprístupnili informácie o tom, ako dokážu premeniť súceho junáka na odporného žabiaka či iného netvora a zase naopak, ako vedia kradnúť matkám nemluvniatka a podhadzovať svoje mrzké ratolesti, ako im špeciálne vycvičený zmok nosí do rodinných truhlíc bohatstvo, ako rajtujú na metlách, čo sa deje na bosoráckych snemovaniach, v čom je tajomstvo ich liečiteľských zásahov... A týraní priznávali dokonca i to, že sa vedia postarať o nežičlivosť polí a záhrad, teda o neúrodu, a tým nepriateľom i o chudobu a hlad.

Skryť Vypnúť reklamu

Za stredoveký hlad nemohol človek

Práve tieto "potravinové" priznania však usvedčujú mučiteľov z alibistického hľadania obetných baránkov rozsiahlej hladovej stredovekej katastrofy. Tú však v žiadnom prípade nespôsobil človek, ale vyššia moc. Boli to samotné nebesá. Práve roky 1560 - 1700 označujú klimatológovia za čas, keď vrcholila studená etapa európskych dejín, známa ako malá doba ľadová. Prejavovala sa rozširovaním ľadovcov v Alpách a inde, mimoriadne krutými studenými zimami, nevľúdnymi chladnými a mokrými jarnými a letnými mesiacmi, čo našlo svoj odraz v neúrode - a tým i v množstve sociálnych a ekonomických problémov vtedajších Európanov. Úroveň vedomostí o príčinách tohto javu bola v tom čase nízka, človek si náhlu ľadovú hrôzu nevedel vysvetliť, a tak medzi vinníkov zaradili aj bosorky.

Vydržala 60 strašných mučení

Michael a Maria Hollovci začínali mať, podobne ako iní obchodníci s vínom, v tom čase už starosti s dopadmi neúrody hrozna vo viniciach, ani kvalita vína nebola v stále studenších rokoch najlepšia. Konkurencia im však práve v týchto neľahkých dobách zrátala predošlé úspechy - a Mariu Holl udali a obžalovali v Nördlingene zo zločinu bosoráctva. Jej prípad nebol ojedinelý, podobných žalôb bolo vo vtedajšej Európe viac. Na rozdiel od väčšiny svojich ťažko skúšaných spolutrpiteliek sa však prípad Marie Holl stal unikátnym vďaka odvahe tejto neobyčajnej ženy. V Nemecku opakovane vyšli protokoly z jej prípadu i dokumenty o tom, ako z nej mučením vynucovali priznanie. Každý, kto čo i len čítal opisy katanských postupov v stredovekých mučiarňach, musí tŕpnuť hrôzou pri pomyslení na to, čo ľudia vytrpeli. Trhanie nechtov kliešťami, zatváranie do klady, tlak hrozných železných čižiem na lýtkach - ale i naťahovanie na škripec, diabolsky vynaliezavé vešanie obetí na mučidlá, bodanie do nešťastníkových najcitlivejších miest, liatie horúcej smoly do otvorených rán - a ďalšie kruté postupy je ťažké čo i len predstaviť si. A keď sa z dokumentov o prípade Marie Holl dozvedáme, že nešťastnicu takto a ešte inak mučili približne š e s ť d e s i a t k r á t, ostáva jediná otázka - ako to mohla prežiť?

Maria: Som kresťanka, s diablom nič nemám

Maria vraj na otázky svojich mučiteľov a na ich naliehanie, aby sa priznala k bosoráctvu, odpovedala, že sa ničím neprevinila, že so žiadnym diablom zmluvu krvou nepodpísala a vytrvalo tvrdila, že ako kresťanka verí v Boha a neurobila nič, čo by bolo v rozpore s Božími zákonmi. Naopak, v súlade s kresťanskými zásadami pomáhala trpiacim. Chýr o jej odvahe sa v Nördlingene rýchlo šíril a každé ďalšie trýznenie vyvolávalo odpor tunajších obyvateľov, ktorí Mariu obhajovali. A tak ju napokon museli v októbri 1594 zbaviť obvinení - kroniky vravia, že sa v Bavorsku stala vôbec prvou ženou, ktorú museli zbaviť obžaloby. To je čo povedať, keď tu v rokoch inkvizičného temna mučili tisícky ľudí a stovky, hlavne žien, aj popravili. Maria Holl sa potom na tú dobu dožila dokonca požehnaného veku 85 rokov - a možno by žila aj dlhšie, keby sa v roku 1634 nestala jednou z obetí epidémie moru.

Magický kráter Ries

Nielen atraktívne letné divadelné predstavenie o príbehu Marie Holl v starobylých nördlingenských exteriéroch, ktoré počas tohto leta uvidia bezpochyby tisícky divákov, pripomína v meste túto slávnu smelú ženu. Je podistým jedinou európskou dámou obvinenou z bosoráctva, ktorej pamiatku si ľudia pripomínajú na dome, v ktorom žila pamätnou tabuľou. A ťažko by ste inde hľadali aj "bosorkinu" fontánku. Maria ju má - je ňou štylizovaná klada s otvormi pre hlavu a ruky mučenej osoby - a spod nej symbolicky prúdi čistá voda. O meste, ktoré si i týmto spôsobom dokáže pripomínať temnú časť svojich dejín, však treba doplniť aj ďalšie informácie. Bavorský Nördlingen patrí k najneobyčajnejším ľudským sídlam na svete a na každého zapôsobí silným dojmom. Jeho zakladatelia budovali mesto a ohradili si ho dôsledne kruhovými hradbami. Prechádzka po ich obvode je dlhá 2,5 kilometra. Kruh verne kopíruje unikátny terén okolo mesta. Nördlingenčania si totiž za miesto svojich domovov zvolili jeden z najrozsiahlejších meteorických kráterov na svete, známy pod názvom Ries. V mladších treťohorách, asi pred 15 miliónmi rokov, bolo miesto, kde je i dnešný Nördlingen, dejiskom obrovskej katastrofy. Práve sem dopadlo nebeské teleso obrovských rozmerov, podľa niektorých prameňov s rozlohou viac ako 1 kilometer, ktoré do zeme vyhĺbilo takmer 250 metrov hlbokú jamu a vytvorilo kráter s priemerom 24 kilometrov ...

Stáročia prebývajú v jame

Keď sa v tomto meste vyštveráte na 90 metrov vysokú vežu kostola svätého Juraja, ktorá sa nazýva Daniel, a praje vám počasie, v diaľke uvidíte neprehliadnuteľné okraje obrovskej priehlbiny, v ktorej je okrem Nördlingenu i niekoľko ďalších ľudských sídiel. Stáročia vospolok pokojne prebývajú v obrovskej jame, ktorá vznikla po dopade obra. Podľa astronómov mohlo ísť o titanský meteorit, ale nevylučujú ani, že sem dopadla časť jadra kométy či planétka. Kráter Ries a jeho geopark patria každoročne k najnavštevovanejším bavorským destináciám - putujú sem zvedaví turisti, ale i profesionálni a amatérski hvezdári, geológovia aj mineralógovia, bádatelia a zberatelia skamenelín, pretože v okolí možno nájsť unikátne kusiská skál s odtlačkami treťohornej flóry i fauny. V kvádroch, z ktorých je postavený chrám svätého Juraja, sa návštevníci vzrušene upozorňujú na jagavé miestečka, kde sú vraj i ligotavé a práve dávnou vesmírnou drámou stvorené záhadné vltavíny. Mnohí sú presvedčení, že tieto zriedkavé tektity vznikli práve vďaka obrovskej explózii, pri ktorej vznikol kráter Ries, a bola to táto explózia, ktorá ich vrhla až do Česka.

Posedieť si na kúsku meteoritu

V múzeu krátera Ries si zvedavec môže pri interesantnej projekcii posedieť na kúsku meteoritu, a komu by sa Ries málil, o pár kilometrov ďalej - už v Bádensku-Würtenbersku je ďalší, menší kráter Steinheim, a s rovnakým dopadom súvisí vraj ešte i menší kráter Stopfheim. K nim nejedna teória priraďuje aj ďalšie impaktné jamy na zemskom povrchu, lebo treťohorný horor mal obludné - globálne rozmery. A aj dôsledky.
Miesto pradávnej vesmírnej katastrofy pôsobí na ľudí tajomne, desivo a vyvoláva otázky, či sa podobná katastrofa nezopakuje. Preto vyvoláva i adrenalínové pocity, čo ešte umocňujú expozície v geoparku a v múzeách. A keď k tejto nevšednej dramatickej scéne pridáte i ľudský príbeh smelej "bosorky" Marie Holl, suvenírom z Nördlingenu je, vedno s rešpektom k mohutnej sile prírody, aj hlboká úcta k odvahe krehkej stredovekej ženy, ktorá statočne vzdorovala mučiteľom, obhájila si svoju pravdu a vybojovala slobodu.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 2. Poistkou dlhej životnosti kúpeľne je hydroizolácia
 3. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus®
 4. Zhodnotenie o desiatky percent. Toto sú najlepšie investície
 5. Tip na rodinné kombi 4x4 v plnej výbave do 30 000 eur
 6. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy?
 7. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér
 8. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 9. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku
 10. S kvalitným poistením sú finančné následky vážnej choroby menšie
 1. Najbrutálnejšie preteky sveta? Extreme E je Formulou 1 v teréne
 2. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy?
 3. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér
 4. Posúvajú svet k lepšiemu: Sociálni inovátori
 5. Kupujete nový spotrebič? V PLANEO Elektro naň dostanete zľavu
 6. Tip na rodinné kombi 4x4 v plnej výbave do 30 000 eur
 7. Poistkou dlhej životnosti kúpeľne je hydroizolácia
 8. New financial contribution for meals vs. meal vouchers
 9. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus®
 10. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 1. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 16 105
 2. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku 13 597
 3. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička 11 508
 4. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku 11 084
 5. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 9 540
 6. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd? 9 483
 7. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 8 399
 8. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál 7 954
 9. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 6 752
 10. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 6 193
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Riaditeľ NAKA Branislav Zurian počas rozhovoru pre Denník SME.

Svoje rozhodnutie nechcel bližšie komentovať.

10m
Podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina)

S majetkom firmy nemôže spoločník narábať ako s vlastným.

15 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop