ne poletovali pred pár dňami nad našimi hlavami všakovaké bosorky.
Ibaže noci sú teraz prikrátke a na rozličné, pre ľudí škodlivé strigôňstva je neúnosne veľa svetla - mrchavé sily temna majú teda až do neskorej jesene dovolenky. Ibaže, nie všade...
Bavorský bosorácky hit
Už na začiatku tohto roka sa strhla v malom, ale ako sa dozviete ďalej, svetoznámom juhobavorskom mestečku Nordlingen tuhá bosorácka bitka. A nemyslite si, neruvali sa tu strapaté a bradavicami cifrované staré babské ohavy s predposlednými číslami nosov (ďalej sú v stupnici veľkosti raťafákov vraj už len choboty).
Zápolili, naopak, veľmi pekné dámy - nemecké herečky. Do repertoáru obľúbeného letného festivalu tu zaradili hit - náramne atraktívne divadelné predstavenie o obyvateľke tohto mesta Marii Holl. Poddané múzy Thália sa preto tuho ruvali o česť hrať titulnú rolu. Napokon vyhrala Seidelovie Annetka a na pôsobivej otvorenej scéne stredovekého mestečka sa teraz víťazne prezentuje svojskou prezentáciou zápasu Marie Holl s tými, ktorí na ňu pred vyše 415 rokmi usporiadali krutú poľovačku, dostali ju do okov a opakovane ju podrobovali sadistickému trýzneniu.
Úspech sa neodpúšťa od nepamäti
Dráma príbehu Marie Holl, ktorá sa narodila v meste Altenstadt pri Geisslingene, sa začala po tom, ako sa dňa 20. mája 1586 vydala v skvostnej gotickej katedrále v švábskom meste Ulm za Michaela Holla - obchodníka s vínom. Novomanželia rok po svadbe vedno odišli do juhobavorského Nördlingenu, kde Michael ďalej obchodoval s vínom a mal aj prosperujúci hostinec. Aj keď si bodrí Bavoráci pri dobrom vínku či pivku kadečo navzájom odpustia, obchodné úspechy prišelca zrejme poriadne klali starousadlíkom oči. Tobôž, ak k ich rastu úspešne prispievala aj pani Holl - už krátko po príchode manželov do mesta sa totiž rýchlo rozniesol chýr o tom, že Maria sa vyzná v liečiteľstve a na kadejaké pliagy pozná účinné bylinky. Mnohí vďační klienti, vyliečení Mariinou zelenou apatiekou, Hollovcov, samozrejme, radi podporili aj nákupom lahodných mokov a ich konzumáciou vo vychytenej vinárni.
Kladivo na čarodejnice
Mohli to byť Michaelovi závistliví konkurenti, ktorí podlo využili fakt, že v tom čase ľudia už 100 rokov poznali obsah zlovestného spisu, ktorý v roku 1487 napísali mnísi Heinrich Kremer a Jakub Sprenger a vyšiel ako jedno z vôbec prvých kníhtlačou vydaných diel pod názvom Kladivo na čarodejnice. Autori v ňom uverejnili metodický návod, ako odhaľovať aktérov diablom inšpirovaných bezbožných činov a obmedziť, s použitím všetkých donucovacích prostriedkov, ich rúhačské aktivity. Ťarcha tohto tvrdého mlatka dopadla v tých časoch na tisícky osôb - v mučiarňach a na popraviskách trpeli a mreli hlavne ženy, od ktorých ukrutnícki trýznitelia sadisticky vynucovali priznania. A tak sa svet dozvedal, že chuderky obcovali so satanom, s Luciferom mali pouzatvárané krvou podpísané dohody a honorárom im bol pozoruhodný repertoár lukratívnych čarodejníckych praktík. "Usvedčené" chuderky tak svetu sprístupnili informácie o tom, ako dokážu premeniť súceho junáka na odporného žabiaka či iného netvora a zase naopak, ako vedia kradnúť matkám nemluvniatka a podhadzovať svoje mrzké ratolesti, ako im špeciálne vycvičený zmok nosí do rodinných truhlíc bohatstvo, ako rajtujú na metlách, čo sa deje na bosoráckych snemovaniach, v čom je tajomstvo ich liečiteľských zásahov... A týraní priznávali dokonca i to, že sa vedia postarať o nežičlivosť polí a záhrad, teda o neúrodu, a tým nepriateľom i o chudobu a hlad.
Za stredoveký hlad nemohol človek
Práve tieto "potravinové" priznania však usvedčujú mučiteľov z alibistického hľadania obetných baránkov rozsiahlej hladovej stredovekej katastrofy. Tú však v žiadnom prípade nespôsobil človek, ale vyššia moc. Boli to samotné nebesá. Práve roky 1560 - 1700 označujú klimatológovia za čas, keď vrcholila studená etapa európskych dejín, známa ako malá doba ľadová. Prejavovala sa rozširovaním ľadovcov v Alpách a inde, mimoriadne krutými studenými zimami, nevľúdnymi chladnými a mokrými jarnými a letnými mesiacmi, čo našlo svoj odraz v neúrode - a tým i v množstve sociálnych a ekonomických problémov vtedajších Európanov. Úroveň vedomostí o príčinách tohto javu bola v tom čase nízka, človek si náhlu ľadovú hrôzu nevedel vysvetliť, a tak medzi vinníkov zaradili aj bosorky.
Vydržala 60 strašných mučení
Michael a Maria Hollovci začínali mať, podobne ako iní obchodníci s vínom, v tom čase už starosti s dopadmi neúrody hrozna vo viniciach, ani kvalita vína nebola v stále studenších rokoch najlepšia. Konkurencia im však práve v týchto neľahkých dobách zrátala predošlé úspechy - a Mariu Holl udali a obžalovali v Nördlingene zo zločinu bosoráctva. Jej prípad nebol ojedinelý, podobných žalôb bolo vo vtedajšej Európe viac. Na rozdiel od väčšiny svojich ťažko skúšaných spolutrpiteliek sa však prípad Marie Holl stal unikátnym vďaka odvahe tejto neobyčajnej ženy. V Nemecku opakovane vyšli protokoly z jej prípadu i dokumenty o tom, ako z nej mučením vynucovali priznanie. Každý, kto čo i len čítal opisy katanských postupov v stredovekých mučiarňach, musí tŕpnuť hrôzou pri pomyslení na to, čo ľudia vytrpeli. Trhanie nechtov kliešťami, zatváranie do klady, tlak hrozných železných čižiem na lýtkach - ale i naťahovanie na škripec, diabolsky vynaliezavé vešanie obetí na mučidlá, bodanie do nešťastníkových najcitlivejších miest, liatie horúcej smoly do otvorených rán - a ďalšie kruté postupy je ťažké čo i len predstaviť si. A keď sa z dokumentov o prípade Marie Holl dozvedáme, že nešťastnicu takto a ešte inak mučili približne š e s ť d e s i a t k r á t, ostáva jediná otázka - ako to mohla prežiť?
Maria: Som kresťanka, s diablom nič nemám
Maria vraj na otázky svojich mučiteľov a na ich naliehanie, aby sa priznala k bosoráctvu, odpovedala, že sa ničím neprevinila, že so žiadnym diablom zmluvu krvou nepodpísala a vytrvalo tvrdila, že ako kresťanka verí v Boha a neurobila nič, čo by bolo v rozpore s Božími zákonmi. Naopak, v súlade s kresťanskými zásadami pomáhala trpiacim. Chýr o jej odvahe sa v Nördlingene rýchlo šíril a každé ďalšie trýznenie vyvolávalo odpor tunajších obyvateľov, ktorí Mariu obhajovali. A tak ju napokon museli v októbri 1594 zbaviť obvinení - kroniky vravia, že sa v Bavorsku stala vôbec prvou ženou, ktorú museli zbaviť obžaloby. To je čo povedať, keď tu v rokoch inkvizičného temna mučili tisícky ľudí a stovky, hlavne žien, aj popravili. Maria Holl sa potom na tú dobu dožila dokonca požehnaného veku 85 rokov - a možno by žila aj dlhšie, keby sa v roku 1634 nestala jednou z obetí epidémie moru.
Magický kráter Ries
Nielen atraktívne letné divadelné predstavenie o príbehu Marie Holl v starobylých nördlingenských exteriéroch, ktoré počas tohto leta uvidia bezpochyby tisícky divákov, pripomína v meste túto slávnu smelú ženu. Je podistým jedinou európskou dámou obvinenou z bosoráctva, ktorej pamiatku si ľudia pripomínajú na dome, v ktorom žila pamätnou tabuľou. A ťažko by ste inde hľadali aj "bosorkinu" fontánku. Maria ju má - je ňou štylizovaná klada s otvormi pre hlavu a ruky mučenej osoby - a spod nej symbolicky prúdi čistá voda. O meste, ktoré si i týmto spôsobom dokáže pripomínať temnú časť svojich dejín, však treba doplniť aj ďalšie informácie. Bavorský Nördlingen patrí k najneobyčajnejším ľudským sídlam na svete a na každého zapôsobí silným dojmom. Jeho zakladatelia budovali mesto a ohradili si ho dôsledne kruhovými hradbami. Prechádzka po ich obvode je dlhá 2,5 kilometra. Kruh verne kopíruje unikátny terén okolo mesta. Nördlingenčania si totiž za miesto svojich domovov zvolili jeden z najrozsiahlejších meteorických kráterov na svete, známy pod názvom Ries. V mladších treťohorách, asi pred 15 miliónmi rokov, bolo miesto, kde je i dnešný Nördlingen, dejiskom obrovskej katastrofy. Práve sem dopadlo nebeské teleso obrovských rozmerov, podľa niektorých prameňov s rozlohou viac ako 1 kilometer, ktoré do zeme vyhĺbilo takmer 250 metrov hlbokú jamu a vytvorilo kráter s priemerom 24 kilometrov ...
Stáročia prebývajú v jame
Keď sa v tomto meste vyštveráte na 90 metrov vysokú vežu kostola svätého Juraja, ktorá sa nazýva Daniel, a praje vám počasie, v diaľke uvidíte neprehliadnuteľné okraje obrovskej priehlbiny, v ktorej je okrem Nördlingenu i niekoľko ďalších ľudských sídiel. Stáročia vospolok pokojne prebývajú v obrovskej jame, ktorá vznikla po dopade obra. Podľa astronómov mohlo ísť o titanský meteorit, ale nevylučujú ani, že sem dopadla časť jadra kométy či planétka. Kráter Ries a jeho geopark patria každoročne k najnavštevovanejším bavorským destináciám - putujú sem zvedaví turisti, ale i profesionálni a amatérski hvezdári, geológovia aj mineralógovia, bádatelia a zberatelia skamenelín, pretože v okolí možno nájsť unikátne kusiská skál s odtlačkami treťohornej flóry i fauny. V kvádroch, z ktorých je postavený chrám svätého Juraja, sa návštevníci vzrušene upozorňujú na jagavé miestečka, kde sú vraj i ligotavé a práve dávnou vesmírnou drámou stvorené záhadné vltavíny. Mnohí sú presvedčení, že tieto zriedkavé tektity vznikli práve vďaka obrovskej explózii, pri ktorej vznikol kráter Ries, a bola to táto explózia, ktorá ich vrhla až do Česka.
Posedieť si na kúsku meteoritu
V múzeu krátera Ries si zvedavec môže pri interesantnej projekcii posedieť na kúsku meteoritu, a komu by sa Ries málil, o pár kilometrov ďalej - už v Bádensku-Würtenbersku je ďalší, menší kráter Steinheim, a s rovnakým dopadom súvisí vraj ešte i menší kráter Stopfheim. K nim nejedna teória priraďuje aj ďalšie impaktné jamy na zemskom povrchu, lebo treťohorný horor mal obludné - globálne rozmery. A aj dôsledky.
Miesto pradávnej vesmírnej katastrofy pôsobí na ľudí tajomne, desivo a vyvoláva otázky, či sa podobná katastrofa nezopakuje. Preto vyvoláva i adrenalínové pocity, čo ešte umocňujú expozície v geoparku a v múzeách. A keď k tejto nevšednej dramatickej scéne pridáte i ľudský príbeh smelej "bosorky" Marie Holl, suvenírom z Nördlingenu je, vedno s rešpektom k mohutnej sile prírody, aj hlboká úcta k odvahe krehkej stredovekej ženy, ktorá statočne vzdorovala mučiteľom, obhájila si svoju pravdu a vybojovala slobodu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.