Korzár logo Korzár
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Statočná "bosorka" Maria Holl

V tajných čarodejníckych garážach sú po sviatku svätého Jána (24. 6.) už opäť zaparkované všetky modely metloletov - od klasických zametadiel z prútia a ciroku až po moderné apartné farebné mopy či dokonca trendové lietajúce vysávače - na tom všetkom údaj

Maria Holl. Jej fotografia sa nezachovala, na kresbe podľa archívov.Maria Holl. Jej fotografia sa nezachovala, na kresbe podľa archívov. (Zdroj: archív)

ne poletovali pred pár dňami nad našimi hlavami všakovaké bosorky.

Ibaže noci sú teraz prikrátke a na rozličné, pre ľudí škodlivé strigôňstva je neúnosne veľa svetla - mrchavé sily temna majú teda až do neskorej jesene dovolenky. Ibaže, nie všade...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bavorský bosorácky hit

Už na začiatku tohto roka sa strhla v malom, ale ako sa dozviete ďalej, svetoznámom juhobavorskom mestečku Nordlingen tuhá bosorácka bitka. A nemyslite si, neruvali sa tu strapaté a bradavicami cifrované staré babské ohavy s predposlednými číslami nosov (ďalej sú v stupnici veľkosti raťafákov vraj už len choboty).
Zápolili, naopak, veľmi pekné dámy - nemecké herečky. Do repertoáru obľúbeného letného festivalu tu zaradili hit - náramne atraktívne divadelné predstavenie o obyvateľke tohto mesta Marii Holl. Poddané múzy Thália sa preto tuho ruvali o česť hrať titulnú rolu. Napokon vyhrala Seidelovie Annetka a na pôsobivej otvorenej scéne stredovekého mestečka sa teraz víťazne prezentuje svojskou prezentáciou zápasu Marie Holl s tými, ktorí na ňu pred vyše 415 rokmi usporiadali krutú poľovačku, dostali ju do okov a opakovane ju podrobovali sadistickému trýzneniu.

SkryťVypnúť reklamu

Úspech sa neodpúšťa od nepamäti

Dráma príbehu Marie Holl, ktorá sa narodila v meste Altenstadt pri Geisslingene, sa začala po tom, ako sa dňa 20. mája 1586 vydala v skvostnej gotickej katedrále v švábskom meste Ulm za Michaela Holla - obchodníka s vínom. Novomanželia rok po svadbe vedno odišli do juhobavorského Nördlingenu, kde Michael ďalej obchodoval s vínom a mal aj prosperujúci hostinec. Aj keď si bodrí Bavoráci pri dobrom vínku či pivku kadečo navzájom odpustia, obchodné úspechy prišelca zrejme poriadne klali starousadlíkom oči. Tobôž, ak k ich rastu úspešne prispievala aj pani Holl - už krátko po príchode manželov do mesta sa totiž rýchlo rozniesol chýr o tom, že Maria sa vyzná v liečiteľstve a na kadejaké pliagy pozná účinné bylinky. Mnohí vďační klienti, vyliečení Mariinou zelenou apatiekou, Hollovcov, samozrejme, radi podporili aj nákupom lahodných mokov a ich konzumáciou vo vychytenej vinárni.

SkryťVypnúť reklamu

Kladivo na čarodejnice

Mohli to byť Michaelovi závistliví konkurenti, ktorí podlo využili fakt, že v tom čase ľudia už 100 rokov poznali obsah zlovestného spisu, ktorý v roku 1487 napísali mnísi Heinrich Kremer a Jakub Sprenger a vyšiel ako jedno z vôbec prvých kníhtlačou vydaných diel pod názvom Kladivo na čarodejnice. Autori v ňom uverejnili metodický návod, ako odhaľovať aktérov diablom inšpirovaných bezbožných činov a obmedziť, s použitím všetkých donucovacích prostriedkov, ich rúhačské aktivity. Ťarcha tohto tvrdého mlatka dopadla v tých časoch na tisícky osôb - v mučiarňach a na popraviskách trpeli a mreli hlavne ženy, od ktorých ukrutnícki trýznitelia sadisticky vynucovali priznania. A tak sa svet dozvedal, že chuderky obcovali so satanom, s Luciferom mali pouzatvárané krvou podpísané dohody a honorárom im bol pozoruhodný repertoár lukratívnych čarodejníckych praktík. "Usvedčené" chuderky tak svetu sprístupnili informácie o tom, ako dokážu premeniť súceho junáka na odporného žabiaka či iného netvora a zase naopak, ako vedia kradnúť matkám nemluvniatka a podhadzovať svoje mrzké ratolesti, ako im špeciálne vycvičený zmok nosí do rodinných truhlíc bohatstvo, ako rajtujú na metlách, čo sa deje na bosoráckych snemovaniach, v čom je tajomstvo ich liečiteľských zásahov... A týraní priznávali dokonca i to, že sa vedia postarať o nežičlivosť polí a záhrad, teda o neúrodu, a tým nepriateľom i o chudobu a hlad.

SkryťVypnúť reklamu

Za stredoveký hlad nemohol človek

Práve tieto "potravinové" priznania však usvedčujú mučiteľov z alibistického hľadania obetných baránkov rozsiahlej hladovej stredovekej katastrofy. Tú však v žiadnom prípade nespôsobil človek, ale vyššia moc. Boli to samotné nebesá. Práve roky 1560 - 1700 označujú klimatológovia za čas, keď vrcholila studená etapa európskych dejín, známa ako malá doba ľadová. Prejavovala sa rozširovaním ľadovcov v Alpách a inde, mimoriadne krutými studenými zimami, nevľúdnymi chladnými a mokrými jarnými a letnými mesiacmi, čo našlo svoj odraz v neúrode - a tým i v množstve sociálnych a ekonomických problémov vtedajších Európanov. Úroveň vedomostí o príčinách tohto javu bola v tom čase nízka, človek si náhlu ľadovú hrôzu nevedel vysvetliť, a tak medzi vinníkov zaradili aj bosorky.

Vydržala 60 strašných mučení

Michael a Maria Hollovci začínali mať, podobne ako iní obchodníci s vínom, v tom čase už starosti s dopadmi neúrody hrozna vo viniciach, ani kvalita vína nebola v stále studenších rokoch najlepšia. Konkurencia im však práve v týchto neľahkých dobách zrátala predošlé úspechy - a Mariu Holl udali a obžalovali v Nördlingene zo zločinu bosoráctva. Jej prípad nebol ojedinelý, podobných žalôb bolo vo vtedajšej Európe viac. Na rozdiel od väčšiny svojich ťažko skúšaných spolutrpiteliek sa však prípad Marie Holl stal unikátnym vďaka odvahe tejto neobyčajnej ženy. V Nemecku opakovane vyšli protokoly z jej prípadu i dokumenty o tom, ako z nej mučením vynucovali priznanie. Každý, kto čo i len čítal opisy katanských postupov v stredovekých mučiarňach, musí tŕpnuť hrôzou pri pomyslení na to, čo ľudia vytrpeli. Trhanie nechtov kliešťami, zatváranie do klady, tlak hrozných železných čižiem na lýtkach - ale i naťahovanie na škripec, diabolsky vynaliezavé vešanie obetí na mučidlá, bodanie do nešťastníkových najcitlivejších miest, liatie horúcej smoly do otvorených rán - a ďalšie kruté postupy je ťažké čo i len predstaviť si. A keď sa z dokumentov o prípade Marie Holl dozvedáme, že nešťastnicu takto a ešte inak mučili približne š e s ť d e s i a t k r á t, ostáva jediná otázka - ako to mohla prežiť?

Maria: Som kresťanka, s diablom nič nemám

Maria vraj na otázky svojich mučiteľov a na ich naliehanie, aby sa priznala k bosoráctvu, odpovedala, že sa ničím neprevinila, že so žiadnym diablom zmluvu krvou nepodpísala a vytrvalo tvrdila, že ako kresťanka verí v Boha a neurobila nič, čo by bolo v rozpore s Božími zákonmi. Naopak, v súlade s kresťanskými zásadami pomáhala trpiacim. Chýr o jej odvahe sa v Nördlingene rýchlo šíril a každé ďalšie trýznenie vyvolávalo odpor tunajších obyvateľov, ktorí Mariu obhajovali. A tak ju napokon museli v októbri 1594 zbaviť obvinení - kroniky vravia, že sa v Bavorsku stala vôbec prvou ženou, ktorú museli zbaviť obžaloby. To je čo povedať, keď tu v rokoch inkvizičného temna mučili tisícky ľudí a stovky, hlavne žien, aj popravili. Maria Holl sa potom na tú dobu dožila dokonca požehnaného veku 85 rokov - a možno by žila aj dlhšie, keby sa v roku 1634 nestala jednou z obetí epidémie moru.

Magický kráter Ries

Nielen atraktívne letné divadelné predstavenie o príbehu Marie Holl v starobylých nördlingenských exteriéroch, ktoré počas tohto leta uvidia bezpochyby tisícky divákov, pripomína v meste túto slávnu smelú ženu. Je podistým jedinou európskou dámou obvinenou z bosoráctva, ktorej pamiatku si ľudia pripomínajú na dome, v ktorom žila pamätnou tabuľou. A ťažko by ste inde hľadali aj "bosorkinu" fontánku. Maria ju má - je ňou štylizovaná klada s otvormi pre hlavu a ruky mučenej osoby - a spod nej symbolicky prúdi čistá voda. O meste, ktoré si i týmto spôsobom dokáže pripomínať temnú časť svojich dejín, však treba doplniť aj ďalšie informácie. Bavorský Nördlingen patrí k najneobyčajnejším ľudským sídlam na svete a na každého zapôsobí silným dojmom. Jeho zakladatelia budovali mesto a ohradili si ho dôsledne kruhovými hradbami. Prechádzka po ich obvode je dlhá 2,5 kilometra. Kruh verne kopíruje unikátny terén okolo mesta. Nördlingenčania si totiž za miesto svojich domovov zvolili jeden z najrozsiahlejších meteorických kráterov na svete, známy pod názvom Ries. V mladších treťohorách, asi pred 15 miliónmi rokov, bolo miesto, kde je i dnešný Nördlingen, dejiskom obrovskej katastrofy. Práve sem dopadlo nebeské teleso obrovských rozmerov, podľa niektorých prameňov s rozlohou viac ako 1 kilometer, ktoré do zeme vyhĺbilo takmer 250 metrov hlbokú jamu a vytvorilo kráter s priemerom 24 kilometrov ...

Stáročia prebývajú v jame

Keď sa v tomto meste vyštveráte na 90 metrov vysokú vežu kostola svätého Juraja, ktorá sa nazýva Daniel, a praje vám počasie, v diaľke uvidíte neprehliadnuteľné okraje obrovskej priehlbiny, v ktorej je okrem Nördlingenu i niekoľko ďalších ľudských sídiel. Stáročia vospolok pokojne prebývajú v obrovskej jame, ktorá vznikla po dopade obra. Podľa astronómov mohlo ísť o titanský meteorit, ale nevylučujú ani, že sem dopadla časť jadra kométy či planétka. Kráter Ries a jeho geopark patria každoročne k najnavštevovanejším bavorským destináciám - putujú sem zvedaví turisti, ale i profesionálni a amatérski hvezdári, geológovia aj mineralógovia, bádatelia a zberatelia skamenelín, pretože v okolí možno nájsť unikátne kusiská skál s odtlačkami treťohornej flóry i fauny. V kvádroch, z ktorých je postavený chrám svätého Juraja, sa návštevníci vzrušene upozorňujú na jagavé miestečka, kde sú vraj i ligotavé a práve dávnou vesmírnou drámou stvorené záhadné vltavíny. Mnohí sú presvedčení, že tieto zriedkavé tektity vznikli práve vďaka obrovskej explózii, pri ktorej vznikol kráter Ries, a bola to táto explózia, ktorá ich vrhla až do Česka.

Posedieť si na kúsku meteoritu

V múzeu krátera Ries si zvedavec môže pri interesantnej projekcii posedieť na kúsku meteoritu, a komu by sa Ries málil, o pár kilometrov ďalej - už v Bádensku-Würtenbersku je ďalší, menší kráter Steinheim, a s rovnakým dopadom súvisí vraj ešte i menší kráter Stopfheim. K nim nejedna teória priraďuje aj ďalšie impaktné jamy na zemskom povrchu, lebo treťohorný horor mal obludné - globálne rozmery. A aj dôsledky.
Miesto pradávnej vesmírnej katastrofy pôsobí na ľudí tajomne, desivo a vyvoláva otázky, či sa podobná katastrofa nezopakuje. Preto vyvoláva i adrenalínové pocity, čo ešte umocňujú expozície v geoparku a v múzeách. A keď k tejto nevšednej dramatickej scéne pridáte i ľudský príbeh smelej "bosorky" Marie Holl, suvenírom z Nördlingenu je, vedno s rešpektom k mohutnej sile prírody, aj hlboká úcta k odvahe krehkej stredovekej ženy, ktorá statočne vzdorovala mučiteľom, obhájila si svoju pravdu a vybojovala slobodu.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 2. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 3. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 4. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 5. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
 6. Inovatívna diagnostika - moderná budúcnosť zdravotníctva
 7. Slovákov láka zakladanie fondov, no väčšina preferuje zahraničie
 8. Appka, ktorá hľadá predražené platby, je už v slovenskej verzii
 1. Na čo slúžia bubnové kosačky a ako vybrať tú správnu?
 2. V Košiciach vznikla inkluzívna škola s finančnou podporou grantu
 3. Lekár U19: „Majstrovstvá Európy sú pre nás vyvrcholením"
 4. Tatra banka získala 2 prestížne ocenenia
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 7. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 8. BILLA vstupuje do sveta e-commerce
 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 27 379
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 9 483
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 5 934
 4. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete 4 841
 5. Máte v hľadáčiku dovolenku v Turecku? Táto inšpirácia padne vhod 4 763
 6. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 773
 7. Jedinečný rodinný All Inclusive hotel vás privíta aj toto leto! 2 995
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 2 607

Blogy SME

 1. Naďa Serafínová: Zvykli sme si na vojnu.
 2. Robert Puk: Keď sa poskok Šípoš pletie do Bratislavy
 3. Lubomir Zahora: Reforma zdravotníctva po rakúsky
 4. Andrej Šverha: Pohodovo Okolo Balatonu
 5. Jozef Černek: Deň prvý, hotel
 6. Věra Tepličková: My pracujeme i v sobotě, soudružko
 7. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam
 8. Věra Tepličková: Já jsem duhová víla,
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 9 255
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 7 158
 3. Věra Tepličková: Mala by som byť po dnešku pokojnejšia, pani Kavecká? 6 758
 4. Post Bellum SK: Kocáb: Boli schopní aj tmu vydávať za dôkaz toho, že tam nie sú jadrové hlavice 5 848
 5. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 5 793
 6. Felipe Sánchez López: Opatrovatelia alebo novodobí slovenskí otrokári 5 708
 7. Teodor Pasternák: Posadili ma do "správneho" lietadla. To druhé havarovalo. 5 347
 8. Monika Vojčíkova: Nie je Pavlínka ako Pawlinka 5 312
 1. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 3. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Šéf rodinnej firmy Unipas Maroš Kara

Rodinná firma Unipas z Hornej Nitry má tridsaťročnú tradíciu a klientov od protinožcov.


23. jún
Michal Kaščák

Festival Pohoda oslavuje 25 rokov od svojho vzniku.


23. jún
Igor Matovič na tlačovej konferencii.

Ani Heger si nemyslí, že sa Matovič zmení, vraví politológ Baboš.


7 h
Ilustračná fotografia.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 23 h

Blogy SME

 1. Naďa Serafínová: Zvykli sme si na vojnu.
 2. Robert Puk: Keď sa poskok Šípoš pletie do Bratislavy
 3. Lubomir Zahora: Reforma zdravotníctva po rakúsky
 4. Andrej Šverha: Pohodovo Okolo Balatonu
 5. Jozef Černek: Deň prvý, hotel
 6. Věra Tepličková: My pracujeme i v sobotě, soudružko
 7. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam
 8. Věra Tepličková: Já jsem duhová víla,
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 9 255
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 7 158
 3. Věra Tepličková: Mala by som byť po dnešku pokojnejšia, pani Kavecká? 6 758
 4. Post Bellum SK: Kocáb: Boli schopní aj tmu vydávať za dôkaz toho, že tam nie sú jadrové hlavice 5 848
 5. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 5 793
 6. Felipe Sánchez López: Opatrovatelia alebo novodobí slovenskí otrokári 5 708
 7. Teodor Pasternák: Posadili ma do "správneho" lietadla. To druhé havarovalo. 5 347
 8. Monika Vojčíkova: Nie je Pavlínka ako Pawlinka 5 312
 1. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 3. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu