Listová stopka je dolu pošvatá. Lístky sú obrátene vajcovité, 3-početné, veľmi krátko stopkaté, celistvookrajové alebo oddialene zubaté, tupé. Kvetné byle sú vystúpavé, bezlisté. Strapec kvetov je vzpriamený, listene sú vajcovité, kratšie ako 5 - 10 mm dlhé kvetné stopky. Kvety ozdobné, 5-početné, obojpohlavné, koruna aj kalich sú hlboko delené, kališné zuby sú vajcovité, tupé, koruna je široko lievikovitá, zvonka ružová, vnútri biela, cípy sú von vyhnuté, výrazne brvité. Prašníky sú fialové. Vrchný semenník je zložený z 2 plodolistov a je 1-puzdrový. Tobolky pukajú 2 chlopňami.
Rastie vo vodných jamách, priekopách, na rašelinových a slatinných lúkach a v lužných lesoch. Vyžaduje si bahnité, často zaplavované, zásadité až slabo kyslé, rašelinové i hlinité pôdy. Rastlina je chránená.
Predmetom zberu ako liečivej rastliny je list s krátkou stonkou v čase kvitnutia. List obsahuje hlavne glykozidicky viazané a chuťovo veľmi výrazné horčiny: loganín, foliamentín, swerozid a
mentiafolín, estery organických kyselín, triesloviny, pektín, saponíny, cukry, silicu a vitamín C. Droga povzbudzuje tvorbu žalúdočnej šťavy, priaznivo vplýva na činnosť organizmu. Užíva sa odvar, zápar alebo studený macerát, niekedy aj v prášku. Býva zložkou čajovín proti kolikám, zápche, žltačke, pri ochoreniach pečene, ľudovo proti horúčke, kašľu, zápalom, pri reumatizme, migréne a zimnici. Rastlina má význam aj v likérnictve.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.