ou oblasťou. Stretával sa tu grécky vplyv s indickým a budhistickým.
V niekoľkých tisícročiach dejín ľudstva vypovedali poklady pravekého, klasického, budhistického aj islamského umenia, ktoré tvorili zbierky múzea v Kábule.
Z múzea zmizli zbierky
Krajina mala množstvo archeologických pamiatok a ako povedal Dr. Max Kumburg - rakúsky vedec. historik umenia a etnológ, bola rajom pre archeológov. To, čo objavili a čo uchovávalo múzeum, zničila občianska vojna i nástup Talibanu. "Archeologický výskum sa skončil, keď prišli Rusi. Práve vtedy sa robili práce na objavenom zlatom poklade a nálezoch z hrobov. Nikto nevie, čo sa s nimi stalo. Dokument bol iba o tom, že ruskí archeológovia urobili kópie z nálezov, ale kde sú originály, to nie je známe," spresnil Dr. Kumburg, jeden z mála ľudí skúmajúcich afganskú kultúru, o ktorej okrem Rakúska prednáša na európskych univerzitách. Pomáhal na vytváraní zbierok v múzeu v Kábule, z ktorých nezostalo nič. Čo nezničili strely, granáty, bomby a míny, to boli ukradnuté exponáty prepašované z krajiny na cudzí trh. Archeológom sa v začiatkoch bojov v Kábule našťastie podarilo zachrániť to, čo nestihli ukradnúť "podnikavci", a z toho mála vzniklo v r. 2002 múzeum afganského kultúrneho dedičstva v exile, v malej švajčiarskej dedine Bubendorf, asi 15 km od Bazileja. Exponáty sú vystavené v desiatich miestnostiach. V exile je nielen múzeum, ale aj kultúra, pretože vzdelaní ľudia z krajiny odišli.
Nebezpečné sochy
Ku kultúrnemu dedičstvu krajiny patrili aj sochy. Ani ony sa nezachovali, dal ich zničiť vodca fundamentalistickej skupiny Talibanu Omar, pretože: "islam ich prísne zakazuje, lebo by sa mohli stať predmetom kultu". Toto svoje nariadenie doplnil vysvetlením - že tu ide iba o rozbíjanie kameňov. Dve obrovské sochy Budhu (38 a 56 m), ktoré v 5. storočí n. l. vytesali do skaly z ružového pieskovca budhistickí mnísi, dal vyhodiť do vzduchu. Na dnes jedinečnej snímke Dr. Kumburga je ešte 56-metrový Budha vo svojej majestátnosti v Bamjane, v skale, kde aj bývali ľudia. Táto socha patrí k trom najväčším stratám, spolu s kábulským múzeom a kláštorom v Hadde. Zmizlo aj mesto s palácom, ktoré dal postaviť Alexander Veľký. Do r. 1978 tam pracovali archeológovia a zanechali ho v takmer neporušenom pôvodnom stave. Aj to úplne zmizlo a je iba v názve na mape.
Prelínajúce sa kultúry
Do kultúrneho dedičstva Afganistanu nepatrí iba prvé afgánske umenie. Prelínalo sa tu grécke, indické a budhistické umenie. V 4. storočí pred n. l., keď tam prišiel Alexander Veľký, bol posledným územím, kam siahala helénistická civilizácia, a súčasne aj kolískou budhistického umenia. Toto prelínanie kultúr je ukážkové na sochách. Koncom 1. stor. n. l. umelci dali tvár a podobu Budhovi, ktorého dovtedy znázorňovali iba symbolmi. Jeho tvár vyzerala ako tvár gréckeho boha Apolóna. Práve tento výzor sôch považoval Taliban za cudzí, čo bolo dôvodom na ich zničenie.
Bez rozdielu, či boli umelecké predmety takého, alebo iného pôvodu, boli ukradnuté a predávali sa na tajnom trhu v Pakistane, odkiaľ putovali do súkromných zbierok, ale aj do múzeí v USA, Japonsku, Británii a nevedno ešte kde nenávratne zmizli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.