Korzár logo Korzár

Richard Sulík: Slovensko si môže dovoliť 16-percentné dane

Mnohí si o ňom myslia, že svojím ekonomickým vizionárstvom predbehol dobu, iní ho zas považujú skôr za snílka, nad ktorého návrhmi sa síce dá uvažovať, ale aj tak sa nikdy nezrealizujú. Spoluautor našej daňovej reformy a zakladateľ strany Sloboda a solida

Richard Sulík. Podľa šéfa SaS je šrotovné a príspevok na zatepľovanie kravinou.Richard Sulík. Podľa šéfa SaS je šrotovné a príspevok na zatepľovanie kravinou. (Zdroj: tasr)

rita (SaS) Richard Sulík chce svojím vstupom do politiky postupne docieliť, aby sa do praxe dostala aj reforma odvodového systému.


To by, okrem iného, znamenalo, že by Slováci zo súčtu svojho brutto príjmu aj s terajšími odvodmi zamestnávateľa a štátnej sociálnej dávky (súčasné životné minimum znížené o 10 percent "superhrubej" mzdy) zaplatia daň a odvody v celkovej výške 16 + 16 percent. Nielen o týchto odvodových víziách sme sa s predsedom SaS porozprávali pri jeho návšteve metropoly východu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu


Prečo ste sa vôbec rozhodli založiť SaS?


- My to jednoducho vnímame tak, že sloboda a solidarita by mali byť najväčšie hodnoty, ktoré sa budeme snažiť zrealizovať. Chcem zvýšiť mieru slobody, a to sa dá len vtedy, keď zachováme aj určitú základnú mieru solidarity, najmä v daňovom a odvodovom systéme.


To ste však chceli už u vášho bývalého šéfa I. Mikloša, a tak na necelú polovicu vám to aj vyšlo.


- Podarilo sa nám výrazne zjednodušiť daňový systém, radi by sme to dokázali aj s odvodovým. Samozrejme, aj súčasný daňový systém sa dá vylepšiť, napríklad znížením dane z príjmu alebo aj zrušením výnimiek. Nie je to férové, aby sa všetci daňovníci tohto štátu skladali na privilégiá pre 41 záujmových skupín, ktorí neplatia daň, ako napr. poslanci NR SR z ich paušálnych náhrad, sudcovia z ich nemocenského alebo hasiči zo svojich odmien? Ak by sa všetky tieto výnimky zrušili, mohla by sadzba dane z príjmov klesnúť až na 16 percent.

SkryťVypnúť reklamu


Všade v Európe však existujú tie výnimky a dokonca Slovensko ich má aj vďaka vám takmer najmenej z celej EÚ...


- Všade v Európe je to zle spravené s tými výnimkami. Zoberme si, že predtým bolo 200 výnimiek, 160 sa nám podarilo zrušiť, čo ináč dodnes nechápem, že to tak relatívne hladko prešlo. To isté treba urobiť aj so zvyškom a nebrať ohľad na rôznych lobistov. Keď sa to podarí, úžitok budú mať všetci, lebo daň môže klesnúť až na 16 percent a príjmy štátneho rozpočtu zostanú nezmenené.


Nič v zlom, ale väčšina Slovákov by tú zmenu z 19 na 16 percent pocítila na svojej výplatnej páske maximálne tak pár eurami, čo je zanedbateľné. Omnoho viac by nielen bežným zamestnancom, ale aj ich zamestnávateľom, pomohlo zníženie odvodov...


- S tým nesúhlasím, lebo napr. kto zarobí veľa, pocíti aj ten 3-percentný rozdiel. To nie je otázka pocítenia, ale princípu daňovej spravodlivosti. Je podľa vás správne, že taký poslanec zarobí slušné peniaze vo forme paušálnych náhrad a z toho neplatí daň?

SkryťVypnúť reklamu


Určite nie. Ale buďme realisti. Ak doteraz nechápete ako sa vám podarila presadiť daňová reforma v takom veľkom rozsahu, čo potom reforma odvodového systému, ktorá je ešte omnoho väčším sústom... Skúste aspoň v základných rysoch vysvetliť, o čom by tá reforma bola.


- Zaujímavé je to, že pri daniach niektoré štáty, vrátane tých zo západnej Európy, špekulujú nad tým, ako tým lepšie zarábajúcim naparia vyššie dane, pri odvodoch ich to ani len nenapadne. Tam je to presne naopak, mnohé štáty majú tzv. maximálny vymeriavací základ, čiže odvodový strop. Problémom odvodov je najmä to, že sú značne vysoké.


A čo s tým mienite urobiť v prípade, ak sa SaS podarí o rok dostať sa do NR SR, prípadne aj do vlády so Smerom?


- So Smerom nepôjdeme, tým pádom sa do vlády nedostaneme... (úsmev) My určite pôjdeme do opozície a odtiaľ s tým tiež nič neurobíme.


Čiže vy si len tak dačo medzi sebou hovoríte a reálne z toho nič nebude?


- To je tak, so stranou je to ako s malým dieťaťom. Musíte ho najprv vypiplať. Preto najprv musíme byť v opozícii a odtiaľ presviedčať ľudí o výhodnosti nášho návrhu na odvodový bonus. Na tomto ich presvedčíme, aby nás volili. A keď sa dostaneme do parlamentu, po voľbách v roku 2014 budeme tá hybná sila, ktorá presadí u svojich koaličných partnerov podmienky toho odvodového bonusu. Napríklad presvedčíme SMK, že nenavrhneme zrušenie poľnohospodárskych dotácií, ak oni podporia ten náš bonus.


Teda nemáme si robiť žiadne ilúzie, aj vy budete presne takí istí "obchodníci" ako ostatní...


- Obávam sa, že bez týchto obchodov by to asi nešlo. Jasne, že by sme netolerovali napr. nástenkové tendre: Ale ak by spomínané dotácie poľnohospodárom mala byť cena za odvodový bonus, na tom by sme sa v pohode dohodli.


Skúsme byť ešte konkrétnejší a zoberme si takého priemerného východniara, ktorý zarába v hrubom tých 600 - 650 eur. Ako by ten vo svojej peňaženke pocítil odvodový bonus?


- V čistom by mu ostalo až o takmer 100 eur viac, ktoré by mohol hneď minúť. Všetci by platili rovnako, u niektorých by ten bol pokles oproti súčasnosti bol nižší, u iných azda aj väčší. Konkrétne zamestnanci by pocítili výrazný pokles, a naopak, živnostníci, ktorí si vylobovali obrovské výnimky, by platili zhruba rovnako ako teraz. Veľmi negatívne by to pocítili tí, čo žijú len z úrokov a dividend, keďže odvody by sa platili už aj z nich.


Ale z toho, čo hovoríte, nám vychádza, že príjmy Sociálnej a zdravotných poisťovní by aj bez pričinenia hospodárskej krízy klesli.


- Ja si myslím, že by neklesli. Teda takto, výnos odvodov by v priemere na jedného človeka klesol. Avšak dnes je veľa ľudí, ktorí v podstate neplatia odvody. Keď si spočítate základy daní všetkých ľudí u nás, dostanete sa niekde k 400 miliardám bývalých korún. Avšak odvody sú len tristo a ja sa pýtam, kde je ten zvyšok? Dnes je veľa legálnych spôsobov, ako sa vyhnúť plateniu odvodov. Aj náš expert na to Jozef Mihál má blog, kde píše tipy, ako sa dá v medziach zákona ušetriť na odvodoch. A keď sa odvodový systém výrazne zjednoduší, týmto únikom sa zamedzí a tých financií v systéme bude toľko, čo doteraz.


Ktorá strana by pre vás mohla byť tak ideovo najbližšie?


- No viem, že SNS by to v žiadnom prípade nebola, a hneď za nimi je HZDS. Keď nad tým rozmýšľam, ideovo je nám asi najbližšia SDKÚ.


Hovorilo sa, že vás mala posilniť aj podpredsedníčka SDKÚ Iveta Radičová, ale zatiaľ z tohto prestupu nie je nič. Že by k vám prišla až v ďalšej sezóne?


- Momentálne nič také nie je aktuálne. S I. Radičovou si občas vymeníme esemesky, ale to je tak všetko. Ešte možno príde aj k nejakému rozhovoru na podobnú tému. Uzavrieme to tým, že sme v strane hovorili o pani Radičovej, ale nehovorili sme s ňou, a to je dosť rozdiel.


V poriadku, tak vieme si predstaviť, že by napr. po budúcich voľbách bola práve ona spojovníkom medzi vami a SDKÚ?


- Jednoznačne áno.


Z vášho programu vyplýva, že SaS chce skôr minimalizovať úlohu štátu nielen v ekonomike, ale aj ďalších oblastiach. Čo by vlastne potom malo byť jeho úlohou?


- Napríklad štát tu je na to, aby plnil svoje úlohy pri vzdelávaní, súdnictve, zabezpečoval stavbu diaľnic, chránil svojich občanov. Štát by mal vykonávať niektoré základné funkcie, ale nie v minimálnom rozsahu, naopak, mal by sa sústrediť na kvalitu. Spravodlivosť a aj sloboda totiž tiež niečo stoja. Peniaze na tú zvýšenú kvalitu takýchto jeho služieb by sa získali tak, že by sa štát prestal miešať do niektorých iných vecí a obmedzil by aj mnohé iné svoje nepotrebné výdavky. Štát by napríklad nemal vôbec financovať investičné stimuly. Je nezmyslom, že z rozpočtu sme zaplatili 2,5 miliardy bývalých korún automobilke KIA, aby si tu postavila fabriku. A opäť sme pri odvodoch, keby napr. štát neplatil takéto blbosti, nemuseli by byť odvody ôsme najvyššie na svete. Štát má hlavne zrušiť všetky bariéry v podnikaní. Aj taký investor, ako KIA, by tu možno prišiel aj sám, lebo aj vďaka odvodom a nižším daniam by tu mal rajské podmienky na podnikanie. Štát si tými stimulmi len kúpil, resp. podplatil Kiu, Molex atď., avšak iné firmy tu podnikajúce nedostali nič. Takisto za kraviny by som označil nedávne šrotovné, príspevok na zatepľovanie alebo dotovanie straty Carga. Keby toto všetko nebolo, štátu by stačilo vyberať polovičné dane a firmy by sa sami pýtali, či sem môžu prísť, a neodchádzali by po vyčerpaní stimulov inde, ako ten Molex.

Profil

  • Narodil sa 12. januára 1968 v Bratislave, keď mal 12 rokov emigroval aj s rodičmi do Nemecka.
  • Tam študoval ekonómiu na mníchovskej Ludwig Maximilian Universität.
  • V roku 1991 sa vrátil na Slovensko a založil firmu FaxCOPY, ktorú riadil desať rokov, svoj podiel v nej potom predal.
  • V roku 2003 promoval na Národohopodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave.
  • Jeho diplomová práca o rovnej dani sa stala základom daňovej reformy v SR. Pôsobil ako poradca ministrov financií Ivana Mikloša (2002 - 2003) a Jána Počiatka (2006 - 2007), bol členom kolégia ministra financií (2004 - 2006) a v rokoch 2005 a 2006 pôsobil ako poradca ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny Ivety Radičovej.
  • Aktívne ovláda angličtinu a nemčinu, začiatkom tohto roka založili s expertom na dane a odvody Jozefom Mihálom stranu Sloboda a solidarita, ktorá vo voľbách do Európskeho parlamentu získala slušných 4,71 percenta.

jsv

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 461
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 241
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 085
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 846
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 467
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 164
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 934
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 137
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (23. - 29.5.1925)
  2. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  3. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  4. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  5. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  6. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  7. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  8. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 076
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 046
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 104
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 060
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 622
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 235
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 874
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 411
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (23. - 29.5.1925)
  2. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  3. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  4. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  5. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  6. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  7. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  8. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 076
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 046
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 104
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 060
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 622
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 235
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 874
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 411
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu