Utorok, 15. október, 2019 | Meniny má Terézia
SLOVENSKÍ VOLEJBALISTI VO FINAL FOUR EL NENADVIAZALI NA BRONZ A ZLATO

Po prvý raz návrat bez medaily

Slovenskí volejbalisti sa z Final Four Európskej ligy vracajú po prvý raz domov bez medaily. Po sobotňajšej prehre v semifinále so Španielskom nepochodili ani v nedeľňajšom súboji o bronz a v portugalskom Portimau podľahli domácej reprezentácii a nenadvia

Na sieti. Martin Nemec (vpravo) prehadzuje dvojicu - zľava Calderona Rodrigueza a Moralesa Parresa v semifinálovom zápase Final Four Európskej ligy medzi Španielskom a Slovenskom.Na sieti. Martin Nemec (vpravo) prehadzuje dvojicu - zľava Calderona Rodrigueza a Moralesa Parresa v semifinálovom zápase Final Four Európskej ligy medzi Španielskom a Slovenskom.(Zdroj: tasr)

PORTIMAO. zali tak na bronz z predminulého a zlato z predošlého ročníka. O celkové prvenstvo hrali Španieli a Nemci.

Nedeľa - o bronz

Portugalsko - Slovensko 3:0 (22, 23, 21)

Tréner Zanini pozmenil základnú šestku - Janušeka nahradil Ogurčák a Piovarčiho Kohút. Hneď v úvode domáci viedli 3:0. Pred technickým oddychovým časom síce Slováci dotiahli na 6:7, no vyrovnať sa im dlho nedarilo. Ďalšiu šancu mali po Ogurčákovom ese, no vzápätí smerovalo jeho podanie do siete. Slovákom stále chýbalo trochu viac presnosti v prihrávke a trápili sa v obrane. Portugalskému "účku" patril aj záver setu a hneď prvý setbal zakončil vytlčením slovenského dvojbloku. Do druhého dejstva pridali Slováci trochu viac energie a hlavne v útoku sa im v úvode darilo (6:2, 9:5 a 13:9). Po ulievke Violasa a kikse na príjme, keď sa nedohodol Kohút s Divišom, domáci stiahli na rozdiel dvoch bodov, no do druhého technického tajmu už mal modrý tím náskok späť. Zvýšil aj na 17:12, ale Portugalci sa nevzdali a po
ďalšej sérii Lopesových deloviek zo servisu vrátane jedného esa vyrovnali (19:19). Slováci v koncovke skladali len krvopotne a volili len technické "obhodenie" bloku, ktoré však vychytávala portugalská obrana. Za stavu 23:23 nepriniesol Zaninimu manéver so Sopkom na podaní želaný efekt. V tretej časti Portugalci sústavne viedli o tri body a hoci Slovákom sa nedala uprieť snaha, výsledok v zlepšenej hre sa nedostavoval. Taliansky kouč do hry nasadil Piovarčiho a neskôr aj Janušeka, no obrat v sete, a teda i v zápase už nenastal.

Portugalsko: Jose, Violas, Lopes, V. Sequiera, E. Sequiera, Ruz - libero Casas (Fidalgo).
Slovensko: Masný, Kohút, Joščák, Ogurčák, Diviš, Nemec - libero ipa (Sopko, Zaťko, Piovarči, Janušek). Rozhodcovia: Kulhanek (Rak.), Grieder (Švajč.), 81 min., 300 divákov.

Sobota - semifinále

Slovensko - Španielsko 1:3 (12, -25, -28, -19)

Kým sa Španieli stihli rozpozerať, prehrali prvú hru zahanbujúco 12:25. Veľmi rýchlo sa však spamätali zo šoku a v druhom sete až do jeho polovice udržiavali so slovenskými hráčmi vyrovnaný stav. Potom sa im podarilo dostať do brejku najmä vďaka niekoľkým vynikajúcim blokom. V koncovke zverenci talianskeho trénera Emanueleho Zaniniho odvrátili 4 setbaly, ale piaty už nie. Prehrali 25:27 a bolo vyrovnané 1:1. Tretí set bol opäť v réžii hráčov v dresoch s dvojkrížom. Tí si hneď na začiatku vypracovali náskok, ktorý potom pestrou a rýchlou hrou zveľaďovali. Keď viedli 23:17, zdalo sa, že už v tomto dejstve nemôžu prehrať. Španieli však v tom momente vytiahli niekoľko geniálnych obranných zákrokov na sieti a
aj keď potom mali Slováci dva setbaly, nedokázali rozbehnutého súpera zastaviť. V dramatickej koncovke zvíťazili úradujúci majstri Európy 30:28 a viedli 2:1. Španieli sa dostali na koňa, ale "zaniniovci" dokázali v úvode štvrtého setu kontrovať. Na prvý oddychový technický čas išli s minimálnym náskokom (8:7). Potom však prišla šnúra bodov volejbalistov z Pyrenejského polostrova, ktorí dokázali obrátiť z 11:12 zo svojho pohľadu na 17:13, a to bolo pre vývoj tejto hry rozhodujúce. Španieli nakoniec triumfovali 25:19 a v celom zápase 3:1.

Zápas trval 113 minút, rozhodovali Sampaolo (Tal.) a Kulhanek (Rak.), 300 divákov. Slovensko: Masný, Joščák, Janušek, M. Nemec, Piovarči, Lukáš Diviš st. libero Pipa (Bencz, Zaťko, Ogurčák, Kohút, Martin Sopko st.). Španielsko: M. Falasca, Peréz, Salas, Garcia-Torres, Palharini, I. Rodriguez, libero Valido (Hernán, Noda, Saucedo, Parres, J. Rodriguez).

Emanuele Zanini (tréner Slovenska): "Zlomom a kľúčovým momentom v stretnutí bol tretí set. V ňom sme nevyužili veľkú výhodu, keď sme viedli 21:14 i 23:17. Španieli prejavili väčšiu skúsenosť a odhodlanie a vývoj otočili vo svoj prospech. Pre nás to je veľmi poučný výsledok do budúcnosti."

Zostávajúci výsledok: Portugalsko - Nemecko 0:3.