Samčie jahňady rašia skôr ako listy, sú až 5 cm dlhé a ich samčie kvety majú 2 aj viac tyčiniek, samičie kvety po 1 - 4, púčikovité, s červenými niťovitými bliznami, oriešok je v zelenom strapkatom obale, o málo dlhším než plod.
Rastie vo svetlých lesoch, krovinách a na okrajoch lesov na výslnných miestach. Vyžaduje vlhké, periodicky zavlhčené, bohaté, zásadité až slabo kyslé pôdy.
Drevo liesky je pružné a ťažké a je vhodné na výrobu košov a palíc, pre rezbárstvo a výrobcov dreveného uhlia. Je to medonosná rastlina. Peľ obsahuje až 30 % bielkovín. Nemá nektár v kvetoch, ale listoch. Ako liečivka (okrem plodov) sa zberajú listy, prípadne kôra. Droga obsahuje silicu, flavonoidy, glykozid myritricín, kvercitrín, heterozid myricitrozid a z cukrov hlavne sacharózu. Kôra obsahuje aj triesloviny, flobafény a živicové kyseliny. Oriešky obsahujú mastný olej, sacharózu a bielkoviny. List sa užíva pri kŕčových žilách, periférnych obehových poruchách, hnisavých ranách a pri hemoroidoch. Podobné užitie má aj kôra. Mastný olej z orieškov možno užívať ako pokrmový a v kozmetike, na výrobu mydiel, v maliarstve a ako mazadlový a strojový olej. Oriešky sa užívajú v potravinárskom, cukrovinárskom a pečivárskom priemysle. Listy slúžia ako prísada do mnohých čajovinových zmesí a na prípravu chutného a zdravého čaju s mierne močopudným účinkom. Roztlčené oriešky sa s medom užívajú pri kašľu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.