Ak niekomu unikol tento ročník alebo ste na festivale ešte nikdy neboli, nasledujúce snímky naznačia, čo sa to vlastne v kráľovskom meste pod Tatrami každý druhý júlový víkend už 19 rokov deje.
KEŽMAROK. Pozornosť divákov v prvom rade pútajú remeselníci predvádzaním, ako prebieha skutočná poctivá ručná výroba. "Pristaví sa množstvo ľudí. Takmer s každým prehodíme dáke to slovo," hovorí korytár Štefan Mezovský z Liptovskej Tepličky. Starším ľuďom sa neraz vynoria spomienky. "S radosťou povedia - ej, ale som omladol, vrátil som sa do svojho detstva."
Viete, ako sa robí ľanové súkno?
Susedky a priateľky Anna Škyrtová, Irena Bukovinová a Mária Bukovinová z Vikartoviec v Kežmarku priadli ľanové súkno. Práve pri ich stánku sa zastavovalo azda najviac ľudí. Hoci slovo ľan pozná každý, ľudí zaujímalo, ako z rastliny s modrými kvietkami vznikne plátno.
Súkno sa nerodí vôbec ľahko. Vysušený ľan sa najskôr vybúcha od najväčších nečistôt. Potom ho na terbline treba vytrieť. V takomto stave sa musí vyčesať. Až potom ho môže posledná z trojice žien začať priasť. Aj keď súkno sa tradičným spôsobom vyrába už len zriedka, podľa pani Márie sa na postup zabudnúť nesmie. "Už len preto, že spánok na ľanovom súkne a dnešnom plátne, to sa ani nedá porovnať!"
Vybíjané opasky
Na atmosféru festivalu nedá dopustiť remenár Martin Šabľa z Popradu. Dcéru Veroniku (obaja na snímke) do remesla zatiaľ nezaúča. "Je to chlapská robota," hovorí s úsmevom. Martin potvrdzuje, že o pravé jánošíkovské opasky majú záujem aj naozajstní praví bačovia. Remenárstvo je oproti ostatným reseslám v čomsi iné. Zručnosť remenára sa potvrdzuje práve vtedy, ak zákazník za ním už nepríde. "Dobrý remenár urobí opasok na celý život. Ak si urobí svoju robotu naozaj dobre, bača už za ním chodiť nemusí."
Ľudí v Kežmarku však nečakali iba remeselníci. Množstvo sprievodných programov si vyžadovalo niekedy až plánovanie, čo kde stihnúť a uprednostniť. Štyri pódiá, folkloristi zo všetkých kútov Európy, divadlo v hradných komnatách, tancovačka, diskotéka až do rána, ohňostroj, ochutnávka vynikajúcich syrov sú príklady atrakcií veľkého jarmoku.
Na oddych nebol čas
Nasadenie účinkujúcich ilustruje divadlo exTeatro. Predstavenie Rozprávky o "finančnej kríze" začínali každú polhodinu. Diváci vstúpili do hradu, aby ich v každej nasledujúcej miestnosti čakala ďalšia scénka príbehu. Ten sa rozuzlil v kráľovskej komnate. Večer herci ponúkli ďalšiu hru, tentoraz s hororovým nádychom. Ak niekedy túžite cestovať v čase a vidieť niečo z dôb dávno minulých, kežmarský festival je jedna z možností, ako takýto na prvý pohľad nemožný sen uskutočniť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.