Korzár logo Korzár
Nedeľa, 23. február, 2020 | Meniny má Roman, Romana
VÝCHOD SLOVENSKA PONÚKA ZAUJÍMAVÉ SÚRODENECKÉ MINITÍMY

"Ja na bráchu, brácha na mne"

Na futbalových ihriskách na východnom Slovensku sa od najnižších až po najvyššie súťaže objavuje množstvo bratských dvojíc či trojíc.

Trinástka Žigovcov. Horný rad zľava: Roman Pecha, František Žiga, Štefan Žiga, František Žiga, Anton Šebest, František Šandor, František Žiga, Michal Žiga, Vincent Žiga, Valent Žiga, František Horváth, Anton Horváth. Dolný rad zľava: Marek Žiga, Ivan PeTrinástka Žigovcov. Horný rad zľava: Roman Pecha, František Žiga, Štefan Žiga, František Žiga, Anton Šebest, František Šandor, František Žiga, Michal Žiga, Vincent Žiga, Valent Žiga, František Horváth, Anton Horváth. Dolný rad zľava: Marek Žiga, Ivan Pe(Zdroj: jope)

Keď sa stretnú v jednom klube, je to menšia rarita, a keď sa naraz ocitnú i na hracej ploche, už je dôvod i na menšiu oslavu. My sme si vybrali päť takýchto príbehov, pričom každý je v niečom originálny.

***

Jackovci v Lipanoch odovzdali štafetu

V Lipanoch akoby sa bratské futbalové trojice dedili z generácie na generáciu. Jackovci sa pomaličky obzerajú po konci kariéry a naopak, Janičovci sú ešte len v rozlete.

Návrat do Lipian

Trojlístok Jackovcov - Emil, Štefan a Ľubomír - patril dlhé roky medzi najznámejšie bratské trojice na Slovensku. Napokon, posledne dvaja menovaní hrali najvyššiu súťaž v Bardejove, takže ich mená zaregistrovala aj širšia futbalová verejnosť. Najstarší je Emil, ktorý má 41 rokov, prostredný je Štefan (36) a najmladší Ľubomír (34). Štefan je stredopoliar, jeho bratia zasa útočníci. Kým Števo s Ľubom ešte pravidelne nastupujú za Lipany v II. lige východ, Emil je už trénerom v treťoligovom Spišskom Podhradí. "Ale zahrá si ešte futbal v Dubovici, ktorá hrá okresnú súťaž," podotkol Ľubomír, ktorý si nevedel spomenúť, koľko zápasov odohrali bratia spolu v jednom drese. "Ale bolo jedno obdobie v ročníku 1992/93, keď sme postúpili do divízie, a vtedy sme hrali všetci traja spolu v Lipanoch. Mal som vtedy len 17 rokov, keď som prišiel k A-mužstvu." Už sme spomínali, že cesty bratov sa na niekoľko rokov rozišli, no neskôr sa zasa vrátili do klubu, kde začali s futbalom. "Emil bol po celú kariéru verný len Lipanom. Števo odišiel prvý do Bardejova v čase, keď postupoval až do najvyššej súťaže. Neskôr som išiel za ním, takže sme si obaja zahrali najvyššiu súťaž. Z Bardejova som išiel najprv do Prešova, potom na polročné hosťovanie do Žiaru nad Hronom a odtiaľ som sa vrátil do Lipian. Števo išiel z Bardejova do Rakúska, a keď Lipany postúpili do I. ligy, v ktorej hrali aj Košice, Prešov či Slovan, vrátil sa domov," opísal futbalové cesty Ľubo Jacko.

Článok pokračuje pod video reklamou

Známa aj sestra Mária

Jackovci majú i tri sestry. Z pohľadu futbalu je najznámejšia prostredná Mária, ktorá má za manžela bývalého slovenského reprezentanta a hráča FC Sunderland či Celtic Glasgow Stanislava Vargu. Najstaršia je Alžbeta a najmladšia Anna. "Keď sa stretneme celá rodina, tak hovoríme len o futbale. Žiadna iná téma nemá nárok."

***

Kvarteto Šimaiovcov v drese Dvorianok

Keď sa pozriete na súpisku futbalového klubu Dvorianky, zistíte, že "monopol" drží v rukách priezvisko Šimai. Súrodencom Milanovi (26), Petrovi (25), Igorovi (23) a Ľubomírovi (22) sekunduje v úlohe vedúceho mužstva otec Milan. "Je výnimočné, keď sa vám zo štyroch detí narodia štyria chlapci, a keď sú to navyše futbalisti, je to hotový zázrak," neskrýva nadšenie Milan Šimai st.

Už druhá generácia Šimaiovcov

Milan Šimai senior pochádza zo siedmich detí - štyroch bratov a troch sestier. "Neuveríte, ale futbalisti sme boli aj my, ja so svojimi troma bratmi! Nehrali sme síce spolu, pretože vekový rozdiel medzi nami bol príliš veľký, ale každý z nás kopal do lopty. Dokonca ešte aj dnes si občas zahráme za starých pánov. Moje deti sú teda už druhá generácia Šimaiovcov, a to nehovorím o tom, že futbal hrajú aj synovia mojich bratov, hoci tí ešte len za mládežníkov. Azda sa raz stretnú v jednej zostave aj viacerí," pousmial sa chlapík, ktorý nedá na svoje ratolesti dopustiť, ale ak treba, vie ich aj poriadne "spucovať".

Futbalové vysvedčenie

Všetci štyria Šimaiovci patria k oporám Dvorianok. Nečudo, veď Peter hrával za prvoligový dorast v Trebišove i Michalovciach, Milan v Michalovciach, v MFK Zemplín vyrastal aj Ľubomír. Futbalové základy teda dostali v solídnych liahňach. "Ak by som ich mal zhodnotiť, tak na ihrisku mi najväčšiu radosť robí Peter. To je tvorca hry, šikovný hráč, mozog celého mužstva. Najstarší Milan je trošku ťažší, ale má nos na góly, veď ich v uplynulej sezóne nastrieľal osem. Raz toľko ich dal Ľuboš, ktorý bol so 16 gólmi druhým najlepším kanonierom súťaže. Je to talent od Boha, ale na druhej strane mu neustále vyčítam, že ak by nebol lajdák, určite by bol ešte lepší. Igor je obranca, s futbalom začal neskôr, no podľa mnohých sa rapídne zlepšuje a v minulej sezóne zaznamenal spomedzi všetkých najväčší výkonnostný skok," vystavil otcovské vysvedčenie synom.

Futbal súdený odmalička

Podľa jedného zo súrodencov Šimaiovcov Petra bolo už odmalička jasné, že ich kroky budú viesť na futbalový trávnik. "Od ihriska v Dvoriankach bývame sotva 30 metrov. Keď sa pozrieme z okna, štadión máme ako na dlani. Keď sme vyrastali, náš otec Milan bol navyše na ihrisku hospodárom. Všetky naše kroky v detstve automaticky viedli k futbalu. Otec nás trénoval, a to nielen na ihrisku, ale dokonca aj v garáži. Futbalom sme žili 24 hodín denne," zaspomínal si člen futbalového kvarteta, ktorý si na ihrisku najviac rozumie s najmladším Ľubošom, ale reálne najviac času trávi s Igorom.

***

Spartak Bystrany = bratia a bratranci Žigovci

Nevšedným a zaujímavým mužstvom v majstrovskej súťaži sa môže pochváliť Spišský oblastný futbalový zväz. Spartak Bystrany je jeho súčasťou už niekoľko desaťročí. Káder mužstva je zložený len z Rómov. V Bystranoch majú dva futbalové kluby - Spartak a TJ SŠM.

Rodinný klub

Hrať za Spartak je futbalovým cieľom každého chlapca. Na domácich zápasoch je vždy veľa divákov a výborná atmosféra. Kuriózny je aj pohľad na zápis o stretnutí Spartaka - jasne v ňom dominuje meno Žiga a Horváth.

"Spartak Bystrany funguje od roku 1976. Vystriedalo sa v ňom už niekoľko generácií hráčov," hovorí predseda klubu Ján Žiga a začína vyratúvať, koľko v súčasností hrá za jeden klub súrodencov. "Ak som dobre počítal, tak momentálne v našom mužstve hrajú tri bratské dvojice. Ale čo sa týka bratrancov, v kádri je každý s každým bratranec, resp. rodina," skonštatoval Ján Žiga, ktorého syn Marek hrá v mužstve.

Postup im uniká

Oveľa známejší je Marek Žiga st., ktorý je zároveň hrajúcim trénerom. Pred návratom do Spartaka hral v Spišskom Podhradí, kde patril medzi najlepších hráčov. "Do každej sezóny ideme s cieľom postúpiť do vyššej súťaže. Aj v ročníku 2008/2009 sme sa snažili dostať medzi oblastnú futbalovú elitu. Vždy však vyskočí vážnejší ašpirant na postup a my rok čo rok niekoho vyprevádzame od vyššej súťaže," dodal predseda Spartaka.

***

Zápotokovci - prvá corgoňligová trojica

Bezpochyby najväčšiu dieru do sveta slovenského futbalu urobili bratia Zápotokovci. V Dubnici sa všetci traja objavili v základnej zostave v najvyššej súťaži. A takým niečím sa nemôže pod Tatrami pochváliť nik.

21. júl 2007

Zápotokovci - 21-ročný stredopoliar Ján, 22-ročný útočník Tomáš, 23-ročný stredopoliar Lukáš - pochádzajú z Hažlína. Odtiaľ išli všetci traja do Bardejova. "Keď som bol prvák na strednej, išiel som do Slovana Bratislava. Keď bratia skončili 9. ročník, išli do Dubnice. Ja som potom prišiel za nimi do Dubnice a už sme tam sedem rokov. Stále však zostávame východniarmi, hoci už tak nezaťahujeme. Domov však chodíme pravidelne," poznamenal najstarší z trojice Lukáš Zápotoka. Na Slovensku, ale i vo svete sú menšou raritou, lebo nie je veľa bratských trojíc, ktorí nastúpili v základnej zostave v majstrovskom stretnutí v najvyššej ligovej súťaži. V ich prípade sa tak stalo hneď niekoľkokrát. V sezóne 2007/08 vyšli na ihrisko v základnej jedenástke proti Zlatým Moravciam, v Žiline i proti B. Bystrici. Pamätný však pre nich zostane dátum 21. júl, keď v 2. kole doma s Ružomberkom (0:0) si od 85. minúty po prvý raz zahrali za mužov všetci spolu. "Z pohľadu diania na ihrisku to nebolo nič zvláštne, normálne. Určite sa to však zapíše do histórie či dejín futbalu. Možno to viac budeme vnímať až po čase."

Všetci traja majú priateľky z Dubnice

Iných súrodencov nemajú. Otec niekedy hrával futbal za rodnú obec i Bardejov. "Chodí do práce, ale stále, keď má možnosť, tak sa na nás chodí pozerať. Mama takisto." Lukáš bol v minulej sezóne na hosťovaní v Dunajskej Strede, takže rodičia sa mali čo obracať.

Všetci traja sú slobodní, no majú už priateľky, pričom všetky tri sú z Dubnice. "Ale nie sú to sestry. To by už bolo veľa - traja bratia, tri sestry," smial sa Lukáš, ktorý spolu s bratmi bol reprezentantom Slovenska v mládežníckych kategóriách.

***

Janičovci - futbalová rodina

Lipany síce poznajú známejšiu bratskú trojicu Jackovcov, no Janičovci už hlasno búchajú na bránu veľkého futbalu. Najstarší, 22-ročný Lukáš dostáva stále viac možností v Corgoň lige v drese MFK Košice. Prostredný, 20-ročný Pavol pôsobil v uplynulej sezóne v druholigovom poľskom tíme Muszyna a prednedávnom podpísal štvorročný kontrakt s druholigovou Moldavou. Najmladší, 15-ročný Tomáš by mal začať zarezávať v Košiciach. "Muszyne sa nedarilo a zostúpila do III. ligy. Pavol sa stal voľným hráčom, tak prestúpil do Moldavy. V Košiciach by chcel začať študovať právo. Najmladší, veľmi talentovaný brat prichádza do MFK skúsiť šťastie. Samozrejme, všetci traja túžime po tom, aby sa nám raz podarilo zahrať si v jednom mužstve," myslí si Lukáš Janič.
A na ihrisku by si rozhodne neprekážali, lebo každému zavoňal iný post. Kým Lukáš hrá zväčša na poste záložníka z pravej strany, Paľo je defenzívnym záložníkom, ktorý má na starosti čiernu robotu, a najmladší Tomáš je veľmi rýchly, takže v jeho prípade niet čo riešiť - je útočníkom. Traja bratia majú ešte 19-ročnú sestru Danielu, ktorá sa športu aktívne veľmi nevenuje, lebo ju veľmi baví štúdium, no futbal má a zrejme i bude mať na dennom poriadku. Zhodou okolností má za priateľa tiež futbalistu - Martina Kerbčára, ktorý oblieka dres Bardejova.

Futbalom tak žije celá rodina. "A mama je z nás celá nešťastná. Keď ide futbal v televízii, tak vie, že iný program sa nepozerá. Jej i sestre niekedy lezieme i na nervy. Ešte aj keď máme spoločný obed, tak rozoberáme len futbal a zasa futbal." Nečudo, že sa najpopulárnejší šport pretriasa najviac cez víkendy. Veď kým si doma v Lipanoch pozisťujú, ako sa cez víkend darilo bratskej trojici na troch rôznych poliach i potenciálnemu zaťovi, nejaký čas to zaberie a o inom sa ani nehovorí. "Všetko si zisťujú. Či už cez internet na huste.sk, alebo pozerajú priamy prenos. Vtedy stretnutie sleduje i babka." Mama Mária teda chtiac-nechtiac tiež privoňala futbalu. "Už sa mu dobre rozumie. Dokonca sa už naučila aj povestný ofsajd - čo to je a kedy je. Pozná všetkých chlapcov, ktorí sú momentálne v mužstve MFK. A na obrazovke si ma stále mýli s Robom Cicmanom," smial sa Lukáš.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slovensko potrebuje dezinFicovať
 2. Objavte najkrajšie zastávky na ceste po temperamentnej Andalúzii
 3. SME.sk môžete teraz čítať 30 dní úplne zadarmo
 4. Jarné prázdniny na lyžiach? Jednoznačne v Jasnej
 5. Ako si prepojiť auto so smartfónom?
 6. Kto bude ďalší? Hľadajte s nami Učiteľa Slovenska
 7. Potraviny išli ľuďom v núdzi, uvarili 4,7 milióna porcií jedál
 8. Strávte Veľkú noc inak. Cestujte za dobrodružstvom
 9. Čo by ste mali vedieť pred tým, ako sa pustíte do investovania?
 10. Darujte od srdca pre rozum
 1. Tipy na darček pre krstniatko
 2. Trnavská univerzita je kvalitou v popredí
 3. Zvažujete štúdium? A prečo nie v Prahe?
 4. Viete aké je študentské mesto na Slovensku?
 5. Objavte najkrajšie zastávky na ceste po temperamentnej Andalúzii
 6. Slovensko potrebuje dezinFicovať
 7. Naštartuj svoju budúcnosť na EkF TUKE
 8. Ktorá farba je tá tvoja?
 9. Maturuješ a hľadáš kam na vysokú?
 10. ... viac ako vzdelanie
 1. SME.sk môžete teraz čítať 30 dní úplne zadarmo 17 372
 2. Objavte najkrajšie zastávky na ceste po temperamentnej Andalúzii 9 752
 3. Strávte Veľkú noc inak. Cestujte za dobrodružstvom 8 582
 4. Vyrábali kozmetiku, o ktorú nebol záujem. Napriek tomu prerazili 5 678
 5. Mexiko, Maldivy či Maurícius. Kam ísť za TOP exotikou v zime? 4 905
 6. Slovensko potrebuje dezinFicovať 4 758
 7. SME proti extrémizmu na školách 4 517
 8. Darujte od srdca pre rozum 4 429
 9. Bytová kríza. Ako na daňové priznanie? Kam investovať? 4 322
 10. Peniaze z poistky môžete dostať rýchlejšie. Poradíme vám ako 4 187

Neprehliadnite tiež

Dva milióny na liek má Riško na účte, no jeho stav sa zhoršil

Prevoz vládnym špeciálom do Ameriky rodičia odmietli, nechcú byť súčasťou kampane.

Balintovci bojujú ako najlepšie vedia.

Meteorológovia varujú v Tatrách pred extrémne silným vetrom

V regiónoch Tatry a Zamagurie predpovedajú snehové jazyky a záveje.

Ilustračné.

Skialpinisti v noci uviazli v centrálnom žľabe Kriváňa

Záchranárom pomohli počas pátracej akcie GPS súradnice.

Ilustračné.

Košičanom vrátia za teplo vyše milión eur

Tepláreň sľubuje vrátiť 1,6 milióna, Tepelné hospodárstvo peniaze prerozdelí.

Ilustračné foto.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop