Pokles počtu prepravovaných cestujúcich sa vo všeobecnosti pripisuje kríze, ktorá postihla svetovú ekonomiku. Podrobnejšie rozbory však môžu poukázať aj na iné príčiny poklesu leteckej prepravy.
Nárast dopravy do roku 2007
Ukázalo sa to napríklad na preprave medzi španielskymi mestami Madrid a Barcelona. Letecká preprava medzi týmito dvomi mestami od roku 1999 neustále rástla (tento rast napodiv nezastavil ani teroristický útok na newyorské dvojičky v septembri 2001), a to až do roku 2007. V roku 1999 bolo medzi uvedenými mestami prepravených 3,374 mil. cestujúcich, v roku 2007 to bolo už 4,861 mil. cestujúcich.
Najfrekventovanejšie letecké spojenie
Letecké spojenie medzi španielskym hlavným mestom a katalánskou metropolou sa tak stalo najfrekventovanejším leteckým spojením v Európe (s 971 pravidelným letmi týždenne). V roku 2008 však počet cestujúcich akoby z ničoho nič poklesol na 3,658 milióna, čo predstavuje medziročný pokles o 25 %.
Odlákali ich vlaky
Analýza ukázala, že cestujúcich leteckým spoločnostiam odlákali vysokorýchlostné vlaky, ktoré medzi Madridom a Barcelonou začali jazdiť v marci minulého roka. Zatiaľ čo v januári a februári 2008 bol počet letecky prepravených cestujúcich ešte nad úrovňou roku 2007, v mesiacoch po začatí vysokorýchlostnej prepravy sa letecká preprava prepadla až o neuveriteľných 40 %. Vysokorýchlostné vlaky AVE absolvujú vzdialenosť 621 km medzi Madridom a Barcelonou (bez zastávky) za 2 hodiny a 38 minút, teda priemernou rýchlosťou 236 km/h. Podľa letového poriadku španielskej leteckej spoločnosti Iberia je typická dĺžka letu medzi Madridom a Barcelonou hodina desať minút.
Vedľajšie časy predlžujú let
Keď si k tomu prirátame nevyhnutné vedľajšie časy (cesta na letisko, potreba byť na letisku aspoň 40 minút pred odletom, čakanie na batožinu a odvoz z letiska), celkový čas leteckej prepravy určite presiahne čas jazdy vlakom, ktorý cestujúceho navyše odvezie zo stredu do stredu mesta. Maximálna rýchlosť na španielskych tratiach je obmedzená na 300 km/h, hoci súpravy sú schopné ísť aj rýchlejšie. Na trati jazdia súpravy Siemens Velaro E.
Kontrakt za miliardu eur
Španielska železničná spoločnosť RENFE si najprv objednala 16 týchto súprav (v Španielsku označených AVE S-103), neskôr objednávku zvýšila na 26 súprav. Celková výška kontraktu, ktorého súčasťou je aj servis na 14 rokov, presiahla miliardu eur. Do 200 metrov dlhej súpravy sa zmestí 404 cestujúcich, ktorí si môžu vyberať z troch pasažierskych tried, označených Club, Preferente a Turista. Vlak sa vyznačuje výnimočným komfortom, je vybavený vlastným video- a audiosystémom a nachádzajú sa v ňom cateringové kútiky, pre ktoré varia štyri kuchyne. V prednej časti súpravy, rezervovanej pre cestujúcich v triede Club, je aj vozeň s konferenčnou miestnosťou a VIP vozeň s vlastnou kuchyňou.
Pohodlie pre cestujúcich
Nasledujúce vozne triedy Preferente ponúkajú vysokokvalitné vybavenie a individuálne služby. Prechod do triedy Turista (turistická) je cez jedálenský vozeň, kde sú aj miestnosti pre zákaznícky servis, vlakový personál a batožinový priestor. Takmer všetky sedadlá vo Velaro E sa môžu otáčať a ešte pred začiatkom cesty nastaviť v smere jazdy. Veľké videoobrazovky vo vozňoch všetkých tried ponúkajú rôzne zábavné programy. Cestujúci môžu okrem toho počúvať priamo zo sedadiel šesť zvukových programov v stereokvalite. Displeje zo svietiacich diód poskytujú cestujúcim informácie v niekoľkých jazykoch.
Svetový rýchlostný rekord
Celkový výkon hnacích elektromotorov je 8 800 kW. Z technického hľadiska sú súpravy Velaro E ďalším vývojovým radom úspešných vlakových súprav ICE 3, ktoré Siemens navrhol pre nemecké železnice Deutsche Bahn. Možno ešte spomenúť, že jedna zo španielskych súprav Velaro E dosiahla pri skúšobnej jazde v roku 2006 maximálnu rýchlosť 403,7 km/h, čo je svetový rekord pre nemodifikované sériové vlakové súpravy. Držiteľom absolútneho svetového rýchlostného rekordu pre koľajové železničné vozidlá je špeciálne modifikovaná a skrátená súprava TGV, ktorá v apríli 2007 dosiahla rýchlosť 574,8 km/h.
Velaro aj v Rusku
Koncom tohto roka by mali na trati medzi Moskvou a St. Petersburgom začať jazdiť súpravy Velaro RUS, ktoré sú o 330 mm širšie ako bežné súpravy (v Rusku majú koľajnice širší rozchod než je bežný európsky rozchod). Mimochodom, ak by na trati medzi Košicami a Bratislavou jazdili vlaky takou priemernou rýchlosťou, akou jazdia súpravy AVE medzi Madridom a Barcelonou, cesta z východoslovenskej metropoly do nášho hlavného mesta by trvala hodinu 53 minút.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.