učených sťažností však oproti vlaňajšku klesol o viac ako polovicu na 21.
"Počet sťažností však nezodpovedá skutočnému počtu nespokojných žiakov a rodičov, pretože mnohí sťažnosť pre strach z odvety zo strany učiteľov nepodajú," povedal školský inšpektor Ľuboš Tužinský. Odvolal sa pritom na početné telefonáty nespokojných rodičov a ich ratolestí. "Niektorí žiaci v minulosti totiž po oficiálnej sťažnosti napokon v opravnom termíne nezmaturovali," dodal. Upozornil na prípad maturanta, ktorý chcel ísť študovať informatiku na vysokú školu, zo slovenčiny však nezmaturoval ani v poslednom opravnom termíne.
Len polovica oprávnených
Z dvadsiatky prešetrených sťažností bola podľa Tužinského polovica opodstatnená. Rodičia detí sa najčastejšie sťažovali na ústnu časť skúšky. Inšpektori napríklad zistili, že riaditeľ školy zmenil maturantovi známku bez súhlasu šéfky komisie. Na súkromnej škole zas musela predsedníčka komisie posunúť termín skúšky z informatiky, pretože škola zanedbala prípravu podmienok. Ďalšiemu maturujúcemu sa pri hodnotení ústnej časti maturity neprihliadalo na prospech dosahovaný počas štúdia. Ak inšpektori zistili nedostatky pri ústnej skúške, nariadili komisionálne preskúšanie. V dvoch prípadoch si maturanti zlepšili známku o jeden stupeň, v jednom dokonca o dva stupne. Pre neoprávnenú zmenu známky bol z funkcie odvolaný jeden riaditeľ.
Maturita má dve formy
Skúška dospelosti má dve formy, a to písomnú a ústnu. Maturanti písali v marci štátom zadávané testy a slohovú prácu, kolotoč maturitných skúšok uzavreli na prelome mája a júna ústne odpovede na vyžrebované otázky. Na takmer ôsmich stovkách škôl tento rok maturovalo asi 60 000 stredoškolákov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.