ale i oznamovania zmien svojho postavenia v Sociálnej poisťovni a v zdravotných poisťovniach.
"Štát za stredoškolských študentov platí poistné do dňa vykonania záverečnej škúšky, najdlhšie však do skončenia letných prázdnin, teda do 31. augusta. Od 1. septembra je takáto osoba povinná začať si platiť poistné sama. Táto situácia však nastane len vtedy, ak sa dotyčná osoba neprihlási na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny ako uchádzač o zamestnanie, nezamestná sa, nezačne podnikať, alebo nepokračuje v ďalšom štúdiu. Absolvent vysokej školy však výhodu posledných prázdnin nemá," povedala Ťaháku hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová.
Zmeny treba hlásiť do 8 dní
Balážová vysvetlila, že štát za takéhoto občana platí poistné iba do dňa vykonania štátnej záverečnej skúšky, ktorý je aj dňom skončenia štúdia na vysokej škole. "Nie je to deň promočného aktu." Na niektorých fakultách sú však štátne skúšky rozdelené podľa rozvrhu na niekoľko dní. V tomto prípade študent prestáva byť študentom až dňom vykonania jej poslednej časti, respektíve obhajoby diplomovej práce, ak je vykonávaná neskôr. Hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne doplnila: "Nasledujúci deň po vykonanej skúške si absolvent musí začať platiť poistné sám, ak sa neprihlási na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, alebo sa nezamestná, alebo nezačne podnikať." Zároveň upozornila: "Za absolventa jednej vysokej školy už štát neplatí poistné ani vtedy, ak sa prihlási na ďalšiu vysokú školu, aj keď ešte nedosiahol hranicu 26 rokov." Všetky zmeny, ktoré nastanú, je potrebné oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni do 8 dní od ich vzniku. Absolvent školy sa nemusí preukazovať žiadnymi dokladmi o skončení štúdia, či už na strednej, alebo vysokej škole.
Stredoškoláci končia v auguste
Riaditeľ kancelárie generálneho riaditeľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Bronislav Ivora hovorí: "Za sústavnú prípravu na povolanie sa považuje aj obdobie bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, ktoré je však do konca školského roka, v ktorom občan skončil štúdium na strednej škole." Ako sme v minulom Ťaháku informovali, absolvent strednej školy sa nemusí zaevidovať na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny hneď po skončení školy alebo doručenia rozhodnutia o neprijatí na vysokú školu, kedže žiakom školy je až do konca augusta. Ivora povedal: "Rodič poberá prídavok na dieťa až do 31. augusta príslušného školského roka, v ktorom študent absolvoval strednú školu." Ak sa do tohto termínu nezamestnajú a rozhodnú sa využiť služby zamestnanosti, tak "môžu požiadať na základe osobne podanej písomnej žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzáčov o zamestnanie do siedmich kalendárnych dní od skončenia sústavnej prípravy na povolanie," doplnil Ivora. Písomná žiadosť sa podáva na úrade, v ktorého územnom obvode majú trvalý pobyt.
Pracovať možno aj cez prázdniny
Už sme vás oboznámili aj s možnosťou, že absolvent strednej školy sa rozhodne počas školských prázdnin pracovať a využije služby zamestnanosti. Ak sa uchádza o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie na miestne príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, na základe osobného podania písomnej žiadosti je povinný preukázať, že skončil sústavnú prípravu na povolanie. "V takomto prípade je nevyhnutné k žiadosti pripojiť aj čestné vyhlásenie, ktoré je jej súčasťou. V nej uchádzač uvedie, že si podal prihlášku na štúdium," povedal Ivora. Absolvent vysokej školy, ak má záujem o služby zamestnanosti, môže požiadať o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie do siedmich pracovných dní.
Preukazuje sa diplomom a vysvedčením
"Absolvent strednej školy sa preukazuje najmä vysvedčením o vykonaní maturitnej skúšky a potvrdením o návšteve školy s uvedením doby, po ktorú mu zostávajú zachované práva a povinnosti žiaka," povedal. Pri absolventoch vysokej školy, ktorí sú zaradení do evidencie o zamestnanie, preukazuje sa skončenie štúdia na vysokej škole, najmä vysokoškolským diplomom. "Tento doklad sa získava spravidla až pri akademickom obrade," uzavrel Bronislav Ivora.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.