Korzár logo Korzár

Stredovek v 21. storočí - rómske osady pri Prešove

Reportáž z výjazdu českého ministra. Prišiel sa presvedčiť na vlastné oči.

Jarovnice.Jarovnice. (Zdroj: Michal Frank)

Stredná Európa, 21. storočie. V rómskych osadách na východe Slovenska to však vyzerá, akoby tam zastal čas. Na to, ako sa v nich žije, bol zvedavý aj český minister pre ľudské práva Michael Kocáb. U našich západných susedov totiž takéto osady nie sú a lepšie je raz vidieť, ako stokrát počuť. Do troch rómskych sme sa s českým ministrom vybrali tiež.

JAROVNICE/HERMANOVCE/KOJATICE. Michael Kocáb nie je klasický politik. Dušou i telom rocker využil príležitosť, keď koncertoval s Pražským výběrom II v Prešove a navštívil rómske osady.

SkryťVypnúť reklamu

Túto svoju aktivitu netajil, ale zároveň okolo nej nerobil žiadne haló. Nijaké kamery, nijaké vyhlásenia, nijaké predvádzanie sa. Z médií ho sprevádzal - ak nerátame rómsky časopis Romano Nevo L´il - len Korzár.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Chcel to vidieť na vlastné oči

Problematiku rómskych osád Kocáb poznal ako medzinárodný porotca projektu Gypsy Spirit, čo je ocenenie práce s rómskou komunitou. Gypsy Spirit organizuje, spolu s ďalšími partnermi, Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC). Táto organizácia rozbehla aj projekt Zdravé komunity, pri ktorom zabezpečuje zdravotných asistentov priamo v 68 osadách (spolu pre vyše 45-tisíc obyvateľov).

Výsledky sa pomaly dostavujú, počet očkovaní a preventívnych prehliadok v týchto osadách stúpol o 20 percent. "Milo nás prekvapilo, keď z jeho kancelárie volali, že má koncert v Prešove a či by sme ho na druhý deň nezobrali do osád, že by to rád videl na vlastné oči. Tak to vzniklo," hovorí prezidentka ACEC Ľubomíra Slušná.

SkryťVypnúť reklamu

V Čechách je to takmer idylka

Michael Kocáb je medzi dvoma mlynskými kameňmi. Doma búši do rómskej problematiky, hovorí napríklad o rómskych getách, čo však má potom aj medzinárodný dopad. Situácia na Slovensku je pritom omnoho horšia: "Keď to porovnám trebárs s tým, čo som videl tu, tak musím hodiť spiatočku, lebo ten stav je u nás niekoľkonásobne lepší."

Kocáb tvrdí, že chce Gypsy Spirit rozbehnúť aj v Čechách spolu s Václavom Havlom. Ľubomíru Slušnú to pochopiteľne teší: "Nápad oceniť prácu s rómskou komunitou, ktorá má zmysel, vznikol z práce v teréne. Pracuje tam veľa ľudí, ktorí vykonávajú neuveriteľnú každodennú prácu. Jemu sa tá myšlienka nesmierne páčila a je to aj o tom, ako zviditeľniť pozitívne reálne výsledky."

SkryťVypnúť reklamu

Osadníci sa chválili, že robia zbierky pre Afriku

Jarovnice. V najväčšej slovenskej osade sú na návštevy zvyknutí. Najmä po tom, ako tam pred jedenástimi rokmi došlo k tragédii. Povodeň si vyžiadala 50 obetí. Za ten čas sa v osade nič nezmenilo. Pribudol akurát pamätník a kostol. Osadou sprevádzal hostí terénny pracovník Florián Giňa, ktorý je tiež poslancom obecného zastupiteľstva.

Návšteva českého ministra nebola v tejto osade v Sabinovskom okrese nič extra. Väčšiu pozornosť ako Kocáb púta jeho hovorkyňa Lejla Abbasová. Vtipná situácia nastáva, keď sa ju snaží zaujať jeden z miestnych mladíkov. Čokoládovej kráske začína vysvetľovať, že v Jarovniciach robia pravidelné finančné zbierky na pomoc Afrike.

Vysokú krásku si obľubujú aj v ďalších osadách. Pri odchode na ňu deti pokrikujú: "Ahoj, Lejla..."

Slnečné počasie strieda dážď. Kocáb so spolupracovníkmi neodmietajú kávu v jednom z miestnych domov. Dnu je čisto, zariadenie je pekné, iný svet. Chýba akurát WC, čo je vôbec v tejto osade problém.

Bez politických manierov

Presun do Hermanoviec je rýchly, dážď však neprestáva. Sporo oblečené deti behajú aj v daždi po vonku. V tejto osade to vyzerá lepšie než v Jarovniciach. Pribudli aj murované domy. No stále to pripomína stredovek. Dojem navyše ničí špina a odpadky všade navôkol.

Koordinátorka Mária Lichvárová vysvetľuje systém, akým spôsobom sa využívajú sprchy a práčky. Za drobný poplatok môžu prísť miestni vyprať svoje veci, z vyzbieraných peňazí sa nakupujú pracie prostriedky. Práčku zakúpili z projektu, boja sa však, že čoskoro doslúži.

Keď Kocábovi povedali, že jedna práčka vyjde na 330 eur, povedal, že im ju môže zakúpiť ako osobný dar. Mimochodom, maniere politika zatiaľ tohto muzikanta obchádzajú. Nikde, pri žiadnom rozhovore, túto skutočnosť ani len nenaznačil. Aký rozdiel medzi týmto prístupom a inými politikmi, ktorí sa fotia pri odovzdávaní darov, strihaní pások a podobne...

Kojatice: Bohom zabudnutý kraj

Treťou navštívenou osadou sú Kojatice. Podľa Ľ. Slušnej ide o jednu z najhorších osád na Slovensku, hoci nie je mediálne taká známa ako iné. "Je to prvý minister, ktorý našu osadu navštívil, navyše nie slovenský," hovorí zástupca starostu Anton Tartaľ.

V osade žije 50 rodín, majú jedinú studňu, problém je aj s elektrinou. Podľa Tatraľa zásadné problémy so spolunažívaním nie sú, až kým však nedôjde na alkohol: "Zlo je v tom, že už ho začali užívať aj ženy."

Miestny obyvateľ František Giňa, v obleku s kravatou, nám ukazuje dom, ktorý zdedil po otcovi. Bojí sa, že mu spadne na hlavu. Do svojej osady sa vrátil z Anglicka. "Pol roka som tam robil zadarmo," komentuje svoju situáciu s tým, že mal ešte šťastie, že mu jeho "zamestnávateľ" kúpil aspoň lístok na autobus, aby mohol ísť domov. "Ešte sú tam dvaja. Ten Cigán ich nepustí domov, nemajú sa ako vrátiť. Nedostávajú žiadne peniaze. Ísť ešte do Anglicka? Nikdy viac," opisuje situáciu.

Minister začal chápať "svojich" starostov

Michaela Kocába prekvapilo, že viacero Rómov sa vrátilo z Čiech a iných krajín do svojich osád. "Nedá sa to zovšeobecniť po jednom dopoludní. Mám však pocit po tých rozhovoroch, že prístup bielej majority je predsa len o kúsok priateľskejší ako u nás. Ale možno sa mýlim," vraví minister, podľa ktorého sa niektorí vracajú z ČR, lebo tam nie sú spokojní. A českí Rómovia zase odchádzajú do Kanady.

"Na druhej strane, životné podmienky Rómov u nás sú niekoľkonásobne lepšie. Nikdy v živote som nevidel niečo také, ako som videl dnes. Dokonca som vôbec nepredpokladal, že to bude až takéto. Na druhej strane chápem, že to vzniklo inak, historicky, že je to dané tou krajinou, ktorá je krásna, a preto môže byť tendencia Rómov odchádzať do tej prírody. U nás to neplatí."

Vyčleňovať Rómov mimo miest nepovažuje za dobrý krok. A oceňuje, že české obce a mestá s týmto problémom zápasia. "Starostovia a primátori u nás sú často pod mojou veľkou paľbou. No práve v tejto chvíli mám pocit, že by som sa im mal čiastočne ospravedlniť... Aj tá najhoršia oblasť, ktorú som u nás videl, je výrazne lepšia než toto. Nie o kúsok, ale mnohonásobne."

Univerzálne riešenia neexistujú

Zaujíma nás, či sú niektoré poznatky prenosné aj na situáciu v ČR.

"Určite. Napríklad inštitút osobitného príjemcu, ktorý u nás nie je veľmi využívaný, tu funguje. No len v malej lokalite, kde je 160 ľudí a kvalitná osoba, ktorá to dokáže ustrážiť. Avšak preniesť to masovo na obrovské sídlisko, kde nemáte záruku takého prívetivého výstupu, môže spôsobiť obmedzenia ľudských práv," vraví M. Kocáb, ktorý má obavy, či sa v tomto prípade vôbec dá navrhnúť nejaké univerzálne riešenie. Každá lokalita má totiž iné podmienky.


V Jarovniciach. Viac ako minister zaujala miestnych hovorkyňa po jeho ľavici.
Foto: frk


V Hermanovciach. Michael Kocáb s Ľubomírou Slušnou z ACEC prešli osadu.
Foto: frk


V Kojaticiach. Najzaostalejšia slovenská rómska osada na návštevy ministrov zvyknutá nie je.
Foto: frk



František Giňa. V Anglicku vraj musel robiť zadarmo, preto sa radšej vrátil.
Foto: frk


Na káve. Minister a jeho sprievod pozvanie neodmietli.
Foto: frk


Debata. Ľ. Slušná a L. Abbasová preberali situáciu v tunajších osadách.
Foto: frk

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 475
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 246
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 024
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 865
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 477
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 170
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 946
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 118
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (23. - 29.5.1925)
  2. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  3. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  4. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  5. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  6. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  7. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  8. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 077
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 047
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 113
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 062
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 625
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 235
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 875
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 359
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (23. - 29.5.1925)
  2. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  3. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  4. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  5. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  6. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  7. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  8. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 077
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 047
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 113
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 062
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 625
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 235
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 875
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 359
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu