KOŠICE. Z indického Bombaja prišiel 33-ročný Manghes Bhide do najväčšieho mesta východu pred ôsmimi rokmi. Vtedy ešte netušil, že si tu nájde manželku a zapustí korene. Na našom stretnutí bol uvoľnený a prirodzený. Ospravedlňoval sa za svoju slovenčinu, pretože gramatika je vraj stále nad jeho sily.
Vďaka výmennému pobytu si na košickej Univerzite veterinárskeho lekárstva urobil doktorandské štúdium. Neskôr kvôli výskumom cestoval do španielskeho Madridu. Niekoľko rokov pôsobí na pôde univerzity a Slovenskej akadémie vied v Košiciach v partii vedcov, ktorí sa zaoberajú kliešťami.
Rodičom chýba
Kým Slováci považujú za exotickú ďalekú Indiu, pre vedca bol šokom príchod do našej krajiny, nie však nepríjemným. "Porovnávať Indiu s vašou krajinou sa nedá. Je to úplne rozdielny svet. Žijete si tu inak, máte odlišnú kultúru, iný spôsob života. Ak by som mal nejak Slovensko definovať, nazval by som ho tichou krajinou."
Jeho rozhodnutie ostať u nás zrejme príliš neschvaľujú jeho rodičia. Manghes síce chodí domov každý rok, ale otcovi a mame chýba. "Myslím, že im trochu vadí, že som prišiel a ostal v Košiciach. Zatiaľ tu neboli, aj keď som ich viac ráz volal." Jeho rodičia sa nevenujú vedeckému povolaniu ako on, mama pracuje na súde a otec je architekt.
Aj keď je tu Manghes ako doma, nad slovenským štátnym občianstvom nerozmýšľa, pretože Indovia ho nemôžu mať dvojaké.
V Bombaji sú policajti prísni
Mladý vedec kvôli výskumu cestuje tisíce kilometrov, veľa času teda trávi na letiskách a vie ich preto aj porovnať. "Asi mi neuveríte, ale viac problémov, než u vás, som mal doma alebo v Španielsku. Policajti sú u nás prísnejší a v rade na letisku čakáte aj päť hodín. Tu ste za niekoľko minút vybavení. Preto odkazujem všetkým Slovákom, aby boli radi, že je to tak, ako to je."
Výskum ho baví
Pre niekoho môže byť sledovanie mikroorganizmov cez mikroskop stratou času. Jemu však väčšinu jeho pracovného a vedeckého času vypĺňa práve skúmanie baktérie, ktorá spôsobuje lymskú boreliózu. "Borélia je modelový organizmus. Napáda rôzne druhy živočíchov aj ľudí, prekonáva imunitný systém, vie sa dostať do ktoréhokoľvek orgánu v tele, do kože, mozgu a srdca. To žiadna iná baktéria nedokáže."
Vďaka svojmu výskumu, financovanému z grantov Európskej únie, zviditeľnil Košice vo vedeckom svete. S tímom zistil, že človeka i rôzne druhy zvierat nakazí vždy iný druh borélie. O niekoľko rokov môžu tieto poznatky pomôcť vedcom v boji so zákernou chorobou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.