ortov. Aj keď množstvo z nich je obligatórnych, nemenných a nespochybniteľne správnych". No toto??
Počiatek konečne priznal, kde leží kľúč k zdraviu verejných financií."
Dvojvetu, akú ste na Slovensku doteraz nepočuli takmer od nikoho, vyslovil naozaj pán štátnej kasy. Je to možné? Kľúčová je poznámka o tzv. "obligatórnych" výdavkoch, ale skôr, než k nim dôjdeme, treba asi regulovať potešenie, že ho osvietilo (cez prilbu, čo má na hlave). Ján Počiatek takto zrejme reagoval na srdečný pozdrav z Bruselu, odkiaľ komisár Almunia Slovensku pohrozil tzv. procedúrou nadmerného deficitu. Hoci sme si už povedali, že "no-no-no" z Bruselu je to najmenej, čo v oblasti verejných financií hrozí tomuto štátu, Počiatek považoval zrejme za vhodné vyslať "silné" posolstvo. Podozreniu, že s milosťou osvietenia to nebude až také horúce, nahráva tiež skutočnosť, že výdavkami roka 2009 sa opäť nezaoberal. Teda necháva ich ďalej na voľnobeh, stále s plánom "revízie" v septembri. To je neskoršie ako nikdy, o čom svedčí, mimo iného, ďalšia včerajšia správa z agentúry: Poľsko (už druhýkrát tohto roku!!) revidovalo rozpočet, pričom absolútne kontrastné je, že previs medzi "starým" a "novým" odhadom rastu nemajú Tusk a spol. 11 percent HDP, ako Počiatek a Fico, ale - tri a pol. !! (PR. 3,7 vs. 0,2, SR: 4,7 vs. - 6,2) Toľko k osvieteniu Jána. Pallas Aténa za tým zrejme nebude.
Aj keď zmienka o "obligatórnych" výdavkoch mohla mieriť do Bruselu, treba si ju zapísať. A nie preto, aby sme mali slovo, za ktoré môžeme Počiatka chytať, ale z toho dôvodu, že minister financií konečne priznal, kde leží kľúč k zdraviu verejných financií na Slovensku. Štyri pätiny (či minimálne tri štvrtiny) rozpočtu tvoria totiž také výdavky, ktoré sú viazané zákonmi, takže vláda, aj keby mala vôľu (akože ju nemá), môže manévrovať na ploche len asi jednej pätiny. Tu treba jasne vidieť, že na udržanie schodku nieže na hranici dnes pripúšťaných 6 percent, ale ani hlbšieho, škrty v investíciách, či bežných výdavkoch typu nákup nových áut, "klimatizovaný tunel" pod Úradom vlády (a pod., a pod), nebudú zďaleka stačiť. Na to, aby Počiatek mohol rezať, aj keby chcel, bude musieť ísť cez parlament, pričom vyhlásiť za neplatné musí všetky deklarácie typu "vláda nikdy nesiahne na sociálne vymoženosti občanov" (Fico, Čaplovič, atď.) Gros "obligatórií", ktoré do zákonov zacementovali politici, leží totiž vo výdavkoch typu mzdy vo verejnej správe, sociálne dávky, detské prídavky (plošné - zrejme jediné v Európe), výkony vo verejnom záujme, dotácie, a pod.
Isteže, vo volebnom roku, a ešte pri koalícii Smer-SNS-HZDS, je škrtenie v týchto sférach, kde politici vybudovali zničujúcu nárokovú mentalitu, hudba z Marsu. Prelomové je, že Počiatek načal (nechtiac sa obtrel o) tému, ktorá je absolútne strategická pre slovenskú verejnú debatu. Inak sme totiž v Maďarsku, čo by najmä naši spoluobčania z menšiny, ktorí vedia, ako tam vyzerajú, neprivítali aplauzom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.