Korzár logo Korzár
Utorok, 26. marec, 2019 | Meniny má Emanuel
Nájdete nás na webe
KOŠICKÝ ROZHODCA MARTIN BABÍK BOL VO FINÁLE WIMBLEDONU

Vojvoda z Kentu sa tentoraz nepristavil

Slovensko malo svoje zastúpenie vo finále mužskej dvojhry na tenisovom grandslamovom turnaji vo Wimbledone. Nielen však v podaní slovenskej rodáčky Mirky Vavrincovej, manželky Rogera Federera, ale priamo na kurte v osobe košického rozhodcu Martina Babíka.

Pri odovzdávaní trofejí. Martin Babík presne v strede medzi Rogerom Federerom (vľavo) a Andym Roddickom.Pri odovzdávaní trofejí. Martin Babík presne v strede medzi Rogerom Federerom (vľavo) a Andym Roddickom.(Zdroj: reuters)

KOŠICE. Bol tak pri historickom okamihu, keď sa švajčiarsky fenomén stal najlepším tenistom všetkých čias, aspoň podľa zisku grandslamových primátov. Má ich už 15 a odskočil od Američana Peta Samprasa (14).

Ako ste si vychutnávali toto finále?

- Vlastne som dostal najlepšiu čiaru, strednú servisovú, čo znamená, že polovičku môjho pobytu na kurte som bol divák stojaci na dvorci. Z tohto pohľadu to bolo vynikajúce a mohol som si finále dokonale užiť.

Ako sa určuje, kto pôjde, na ktorú čiaru?

- Neviem povedať. Väčšinou som rozhodoval na servisovej a základnej čiare. Rozhodcovia sa však striedajú, nemajú vyslovene jednu čiaru, na ktorej sú stále. Rozdelenie pred finále nám dali tesne pred tým, ako sme išli na dvorec. Určuje to šéf rozhodcov. Pravdepodobne si vedie nejakú štatistiku, takže vie, kto je na akej čiare dobrý. Ja som bol pred finále na strednej servisovej čiare počas zápasu Karlovič - Federer.

Koľko zápasov ste rozhodovali vo Wimbledone?

- Nato sa nedá priamo odpovedať. Sme určení na dvorec. Keď sa skončilo finále mužskej dvojhry, tak som išiel rozhodovať ešte finále miešanej štvorhry. Čiaroví rozhodcovia sú pridelení na číslo dvorca. Podľa toho, koľko zápasov sú na tomto kurte, toľko ich potom rozhoduje.

Vo Wimbledone ste strávili tri týždne. Asi máte za sebou dobrú porciu stretnutí.

- Počas kvalifikácie som bol hlavným rozhodcom. Počas 13-dňovej hlavnej súťaže som už bol čiarovým arbitrom.

Kedy ste sa dozvedeli, že vás nominovali na nedeľňajšie finále mužskej dvojhry Federer - Roddick?

- V piatok nám odovzdávali obálky. V nich nás oboznamovali s tým, či sme sa dostali do výberu pre ženské alebo mužské finále.

Aké ste mali pocity, keď ste otvárali obálku?

- Vynikajúce. Hneď som ju neotvoril, len som si ju nechal pri sebe. Večer som išiel s jedným mojím dobrým austrálskym kamarátom do reštaurácie. Stretli sme sa tam dobrá partia a okolo 22. hodiny som si otvoril obálku. Tušil som, že nejaké finále budem rozhodovať. V kútiku srdca som dúfal, že to bude mužské finále. Keď sa to podarilo, tak sme to aj trochu oslávili.

Čo je napísané v takej obálke?

- Vážený Martin Babík, gratulujeme vám, že ste sa dostali do mužského finále ako čiarový rozhodca v roku 2009.

Kam by ste zaradili toto finále vo svojej kariére?

- Určite medzi vrcholy. Predtým som vo Wimbledone rozhodoval dve ženské finále a jedno mužské. Na tomto turnaji si však rozhodcovia, podobne, ako hráči, veľmi cenia každé finále.

Štyri finále vo Wimbledone zrejme svedčia o tom, že máte dobré meno na najslávnejšom tenisovom podujatí.

- Dá sa to povedať. Aj vzhľadom na to, že už niečo mám odpískané. Bol som vo finále mužskej dvojhry na dvoch olympiádach v Sydney a Pekingu i vo finálovom turnaji majstrov v Šanghaji. Musím zaklopať, zatiaľ sa mi darí ako čiarovému rozhodcovi.

Ako je to s nomináciami rozhodcov na takéto turnaje?

- Musíme sa prihlásiť na turnaj. Organizátori potom robia selekciu. Niekoho vyberú len na kvalifikáciu na čiaru, iného ako hlavného rozhodcu na kvalifikáciu a čiarového do hlavnej súťaže a podobne.

Ostatné grandslamové turnaje vás až tak nelákajú?

- Do roku 2003 som cestoval aj na Australian Open a US Open. Na oboch turnajoch som sa dostal najďalej do semifinále. Potom som už na tieto turnaje prestal chodiť. Už ani na turnaji majstrov v Šanghaji som vlani nebol. Snažím sa venovať svojej profesii. Preto sa pravidelne hlásim len na Wimbledon. Po prvý raz som sa prihlásil v roku 1996. Prvé štyri roky som rozhodoval len v kvalifikácii a od roku 2000 som v hlavnej súťaži. Do Wimbledonu teda chodím už 13 rokov. O rok sa chcem opäť prihlásiť. Ostatné podujatia vypúšťam.

Poďme k samotnému finále. Mali ste svojho favorita?

- Pre mňa je úplne jedno, kto je na dvorci a v ktorý deň na turnaji sa hrá. Robotu si chcem urobiť čo najlepšie. Od začiatku sa snažím podávať štandardný výkon. Čo sa týka mojich vnútorných pocitov, tak tým, že hrávam tenis, s radosťou pozerám, keď hrá Federer.

Takže boli ste spokojní, keď dosiahol historický míľnik a získal 15. grandslamový titul?

- Som v rozpakoch. Mal som dosť zmiešané pocity. Videl som, že Roddick je z tej prehry úplne hotový, mal slzy na krajíčku. Diváci mu pripravili dlhé ovácie. Odohral neuveriteľné finále a bol blízko k víťazstvu na Wimbledone. Trochu mi ho bolo i ľúto. Na druhej strane, človeka teší, že bol pri historickom okamihu, keď sa Federer dostal na čelo velikánov v počte grandslamových titulov.

Nastal pre vás vo finále nejaký ťažký moment?

- Zdalo sa mi, že hneď na začiatku som podľahol atmosfére. Potom sa mi už pískalo veľmi dobre.

V posledných rokoch na čiarových rozhodcov dohliada nielen hlavný rozhodca, ale tzv. jastrabie oko. Vyžiadali si ho hráči pri niektorom z vašich verdiktov?

- Vo finále som nemal ani raz jastrabie oko. Viac-menej som mal jasné rozhodnutia. Nebola teda žiadna tesná alebo dôležitá lopta. Za celý turnaj si hráči po mojom verdikte vyžiadali tri alebo štyri výzvy na jastrabie oko. Ani raz sa môj verdikt nemenil. Za celý turnaj som nemal ani jednu loptičku, ktorá by bola neriešiteľná. V pohode. Naposledy mi verdikt opravili pred vyše rokom. Keď Nadal podával, zahral eso a ja som zakričal aut.

Čo nasledovalo po finále?

- Odovzdávanie trofejí. Pre nás rozhodcov je to do určitej miery menšia udalosť. Vo Wimbledone sú pri tejto príležitosti len tí rozhodcovia, ktorí sú priamo na dvorci. Čiaroví sa totiž menia každú hodinu. Ja som mal to šťastie, že som začínal zápas, potom som prišiel na tretí set i na záver piateho setu. Potom príde vojvoda z Kentu, ktorý si potrasie rukou s niektorými podávačmi lôpt či rozhodcami. Ide o zdvorilostné frázy, keď sa spýta, ako sa vám darilo vo finále. Je to celkom príjemné.

Zastavil sa aj pri vás?

- Pri tomto nie, ale stalo sa tak pri predošlom, keď sa ma spýtal, či som mal veľa hlásení počas stretnutia. Takže som si potriasol rukou s vojvodom z Kentu.

Dáva si pozor

Rozhodcovia na stredovej servisovej čiare sa síce sústreďujú len pri podaní a potom už môžu poľaviť v sústredení až do ďalšieho podania, táto výhoda však niektorým veľmi nevonia. Najmä keď na druhej strane kurtu servuje Roddick, Karlovič či ďalší bombardéri, ktorí vyšlú loptičku na súperovu stranu s vyše 200-kilometrovou rýchlosťou. Viackrát bolo vidieť, že práve stredoví rozhodcovia sa síce uhýnali pred takýmito projektilmi, no nie vždy sa to podarilo. "Dával som si pozor. Pre rozhodcu je to dosť komplikované. Sleduje čiaru, no chtiac-nechtiac dáva pozor, aby ho netrafila lopta. Ak vás v tejto rýchlosti trafí loptička, verte tomu, že to riadne bolí. Tým, že Roddick je vyšší a ja som nižšej postavy, tak vlastne všetky loptičky smerovali nado mňa. Podobné to bolo i pri Karlovičovi či Federerovi. V kariére sa mi už stalo, že som chytil poriadnu 'pecku', takže viem, aké to je," usmial sa M. Babík.

Vrcholy rozhodcovskej kariéry

Finále vo Wimbledone

2005 Venus Williamsová (USA) - Lindsay Davenportová (USA) 4:6, 7:6 (4), 9:7

2006 Roger Federer (Švajč.) - Rafael Nadal (Šp.) 6:0, 7:6 (5), 6:7 (2), 6:3

2008 Venus Williamsová (USA) - Serena Williamsová (USA) 7:5, 6:4

2009 Roger Federer (Švajč.) - Andy Roddick (USA) 5:7, 7:6 (6), 7:6 (5), 3:6, 16:14

Finále OH

2000 Jevgenij Kafeľnikov (Rus.) - Tommy Haas (Nem.) 7:6 (4), 3:6, 6:2, 4:6, 6:3

2008 Rafael Nadal (Šp.) - Fernando Gonzalez (Čile) 6:3, 7:6 (2), 6:3

Finále Master Cup

2007 Roger Federer (1-Švajč.) - David Ferrer (6-Šp.) 6:2, 6:3, 6:2

Profil

MARTIN BABÍK

Narodený: v Košiciach

Vek: 36

Stav: ženatý, manželka Monika (bývalá rozhodkyňa), syn Benjamín (8) a dcéra Noemi (5)

Rozhoduje: od roku 1993

Povolanie: psychológ (štyri roky bol v tíme športového strelca Jozefa Gönciho)

Dvesto libier na deň

Je rozhodovanie v tenise lukratívne alebo je to skôr o prestíži? "Vo Wimbledone dostávame 100 libier na deň. K tomu dostávame diéty a organizátori nám vyplácajú i príspevok na ubytovanie. Spolu to vychádza asi 200 libier na deň," vysvetlil Martin Babík. Keďže vo Wimbledone strávil tri týždne, nie je ťažké vyrátať si, koľko v hrubom dostane rozhodca za 21 dní strávených na kurtoch All England Lawn Tennis and Croquet Clubu.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Gansberg: Každý deň v objatí komfortu
 2. Konajte čo najskôr. Pri inkontinencii pomáha tento postup
 3. Tatra banka otvorila pobočku budúcnosti
 4. Pomôžeme aj vašim deťom pochopiť hodnotu peňazí
 5. Pobyt na čerstvom vzduchu je skvelý liek. Skúste to vo vlastnom
 6. Tipy, kam ísť na dovolenku počas Veľkej Noci
 7. Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky
 8. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov
 9. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov
 10. Investment Advisory Guide for Slovakia
 1. Kúpa spoločnosti, ktorá je platiteľom DPH
 2. Konajte čo najskôr. Pri inkontinencii pomáha tento postup
 3. Vaše šatstvo poputuje pre dobrú vec
 4. Ako ďalej s obnovou Balassovho paláca
 5. Prvé ocenenia A+ udelené
 6. Regionálne servisné centrum PwC
 7. Napredujeme vďaka zmenám
 8. Bezkonkurenčná rozmanitosť
 9. Rozvíjajte svoj potenciál s nami
 10. Staň sa súčasťou sveta pohybu
 1. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov 29 027
 2. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov 27 515
 3. Tipy, kam ísť na dovolenku počas Veľkej Noci 24 680
 4. Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky 19 988
 5. Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka 11 005
 6. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť 8 537
 7. Forum Prešov má platné stavebné povolenie a začína s výstavbou 7 132
 8. Jazdili sme na novom Volkswagene T-Cross! 3 558
 9. Test LG OLED B8: špičkový 4K televízor za cenu, akú ste nečakali 3 323
 10. Obľúbené Tunisko sa vracia do ponuky dovoleniek na rok 2019 3 201

Neprehliadnite tiež

Počet Košičanov už dvadsať rokov klesá

Štatistický úrad: Odchádzajú do iných miest aj do zahraničia.

Košičanov je z roka na rok menej.

Piloti Austrian Airlines si u nás opäť zatrénovali

Rakúšania na košickom letisku vykonávali manéver touch-and-go.

Na snímke je lietadlo s rakúskou poznávacou značkou OE-LWO, ktoré bolo v júli 2012 dodané leteckej spoločnosti Lufthansa a v roku 2017 ho prevzala spoločnosť Austrian. Lietadlo má kabínu v jednotriednej konfigurácii so 120 sedadlami. V utorok v Košiciach trénovalo pristátia a vzlety.
Nová zástavba má vzniknúť medzi Wuppertálskou ulicou na KVP a Topásovou ulicou na Západe.

Pasažiera v taxíku bodol do srdca. Za vraždu mu hrozí 20 rokov

Michalovčan útočil opitý a pod vplyvom drog. Nevie, prečo.

Zadržanie Tomáša políciou.
Ilustračné.

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.
Píše Ivan Mikloš

Nielen Harabin a Kotleba, aj Fico a Danko sú antisystém (píše Ivan Mikloš)

Čo je a čo nie je protisystémová politika a kto je a kto nie je protisystémový politik.

Robert Fico.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Pellegrini si vybral hanbu

Ak to povie Fico, premiér urobí hocičo.

Peter Tkačenko
Premiér Peter Pellegrini.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop