BRATISLAVA. Ak nezaplatíte včas za elektrinu, plyn, internet či káblovú televíziu, do niekoľkých dní môžete dostať upomienku. Ak platíte účty včas, no suma nepríde firme na účet, môže vás vyzvať, aby ste jej zaplatenie preukázali. Preto je istejšie si doklady o platbách odkladať dlhšie, aj keď sa zákonná povinnosť ich uchovávať na obyčajných občanov nepodnikateľov nevzťahuje.
Dôležitá je premlčacia lehota
Aj keď by sa neuhradená suma mala objaviť už v najbližšej faktúre alebo ročnom vyúčtovaní, pre uchovávanie dokladov o zaplatení služieb je dôležitá premlčacia lehota. To je obdobie, počas ktorého si firma ako veriteľ môže uplatniť pohľadávku na súde. Premlčacia lehota môže byť trojročná, ak zmluvný vzťah vychádza z ustanovení Občianskeho zákonníka, alebo štvorročná, ak sa postupuje v duchu Obchodného zákonníka. Slovak Telekom upozorňuje klientov, že by mali vedieť preukázať, že uhradili faktúrovanú sumu minimálne počas štyroch rokov. "Ak zákazník dlh formálne uznal, premlčacia lehota sa predlžuje o ďalšie štyri roky. Ak s nami dlžník podpísal dohodu o splátkach, počíta sa štvorročná premlčacia lehota od splatnosti každej splátky osobitne," povedala Janka Burdová, hovorkyňa Slovak Telekomu.
Postačí aj výpis z účtu
Na preukázanie toho, že faktúrované služby boli skutočne zaplatené, by mal postačiť výpis z bankového účtu, ak ste ich platili prevodným príkazom. Samotný príkaz na úhradu, nech je aj potvrdený pečiatkou banky, firmy zväčša nepovažujú za postačujúci doklad uhradenia platby. Odôvodňujú to tým, že aj po potvrdení bankou môže klient príkaz odvolať, alebo ho banka nemusí zrealizovať. Ak dostávate výpis z účtu v elektronickej podobe, môže, no nemusí firme, ktorá pátra po vašej platbe stačiť. Niektoré firmy - napríklad T-Mobile, O2, Slovanet či T-Com - tvrdia, že ho akceptujú. Iní vás môžu požiadať o predloženie papierového výpisu. V takom prípade treba podľa Josefa Louneka zo Združenia slovenských spotrebiteľov počítať s tým, že ho banka síce vystaví, ale jeho vydanie vám spoplatní. Ak platíte poštovou poukážkou, dokladom na preukázanie platby je jej ústrižok s potvrdením pošty. Sú firmy, ktoré akceptujú aj jeho kópiu, nie však vo všetkých prípadoch. "Originál ústrižku poštovej poukážky požadujeme ako dôkaz v prípade, ak sa platbu nepodarí dohľadať na základe kópie. Ak je platba sporná, dokazuje sa originálom," povedal Richard Fides, hovorca spoločnosti Orange.
Hľadať môže aj banka
Dodávatelia elektriny, ale aj poskytovatelia internetových či káblových služieb zhodne tvrdia, že ak ich zákazník pri platbe uvedie všetky údaje správne, je pravdepodobnosť, že by od neho žiadali neskôr zdokladovať platbu, takmer nulová. Ak by ho však predsa len vyzvali, pretože ju nemajú pripísanú na účet a klient vie, že ju uhradil, no nemá o tom doklad, môže požiadať inštitúciu, ktorej služby využíva na úhradu platieb - teda banku či poštu - o vydanie potvrdenia o platbe. "Všetky finančné inštitúcie sú povinné uchovávať informácie o vykonaných platbách v lehotách, ktoré stanovuje zákon, takže v takýchto prípadoch zákazník má možnosť požiadať o vystavenie potvrdenia so všetkými údajmi potrebnými na identifikáciu," povedal Jaroslav Kolár zo spoločnosti UPC Broadband Slovakia.
Fakty
Čím preukázať úhradu platby
- ústrižkom poštového peňažného poukazu - niekedy stačí aj kópiou,
- zaplateným inkasným príkazom alebo uhradeným SIPO lístkom,
- výpisom z bankového účtu, na ktorom je platba evidovaná ako odoslaná,
- dokladom z registračnej pokladnice či potvrdením v prípade platby priamo na zákazníckom mieste.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.