Železobetónový pilier
Najväčší úspech vlády je, že aj po troch rokoch existuje. Na to, že trojka Fico-Mečiar-Slota naplní aj tretí kvartál mandátu, by v júni 2006 autor nestavil ani stravenku. Takpovediac železobetónovým pilierom, ktorý odolal všetkým konfliktom a umožnil menším lídrom prehltnúť i také poníženia, aké by nestrpel ani izbový pinč, sa však ukázali materiálne benefity vládnutia. Zásadné je toto: V každej koalícii, tvorenej trochu štandardnými stranami, by mocenské zákroky premiéra či proti HZDS či proti SNS znamenali dávno predčasný koniec. Krajinu so zrelšou verejnou mienkou by na hranicu vládnej krízy posunulo aj angažmán premiéra v krytí emisného podvodu.
Koaličnú zmluvu, ktorú nazvať zdrapom papiera by bolo obrovské precenenie jej vplyvu na život v tomto trojlístku, prepísal diktát Roberta Fica. To ešte neznamená, že SNS a HZDS okrem hmotného zabezpečenia (uspokojenia) členov i straníckej klientely nič "programového" nedosiahli. Slotova strana cez rezort školstva využila príležitosť šikanovať maďarskú menšinu a Mečiar si zase cez Harabina formoval spravodlivosť na svoj obraz. Skutočnosť, že nie všetko im vyšlo (školský zákon, Špeciálny súd) ako si predstavovali, je daňou, ktorú museli zaplatiť na konto Ficovho egomarketingu. Odmenou je im pomerne tučná korisť na pôdohospodárstve (HZDS) a eurofondoch, životnom prostredí i školstve (SNS), ktorá síce nemôže súťažiť s kapitálovými výnosmi strany Smer, vytvára však pozitívnu motiváciu, aby v potupnom postavení nielenže vydržali celú periódu, ale snažili sa o repete s Ficom. To im však o rok už vyjsť nemusí. Hoci predseda vlády, navzdory rôznym šumom o SDKÚ, MOST-och a pod., by nebol proti.
Paradox sľubov
Zaručený spôsob, ako vládu nikdy nehodnotiť, objavil inštitút INEKO. Pomer splnených a nesplnených sľubov, ktoré napr. v sociálnej oblasti vyčíslil na 51:49, má tú chybu krásy (alebo skôr "fatal error"), že drvivá väčšina volebných predsavzatí, ktorých vylúhovaný extrakt sa dostáva do programových vyhlásení, sú motáky na voličov. Južný sused je výkričným príkladom, že predstaviť si väčšiu národnú pohromu než to, že by sa splnili do bodky, ani nemožno. Tri roky Smer-SNS-HZDS sú klasický prípad paradoxu (deficitu) demokracie, ktorý hovorí, že lepšie ako štátny bankrot je oklamaný volič. Keby Fico dodržal polovicu toho, čím sa priebežne v kampani vyhrážal, tak na Slovensku dnes nemáme euro, ale potravinové lístky...
Podľa INEKO vláda splnila sľuby napr. posilnenia odborov, rozšírenia kolektívnych zmlúv, odviazania odvodov od minimálnej mzdy a lepšieho zamestnávania znevýhodnených ľudí. No. Odhliadnuc od sklerózy autora, ktorý si nevie spomenúť na sľub odvody/minimálna mzda, v oblasti budovania "sociálneho štátu" existuje iba jedno presvedčivé kritérium: Pomer sociálnych transferov (eventuálne verejných výdavkov) k HDP. A tu spoľahlivo platí (plus mínus štatistická chyba), že presne tak ako za Dzurindu, i za Fica zostáva Slovensko na chvoste európskeho rebríčka. Našťastie. O tom, že do akej miery svedčí o užitočnosti vlády napr. posilnenie odborov, vie svoje aj INEKO. Analytici správne pripomínajú, že ide o "splnený sľub škodlivý pre krajinu". Veľmi dobre.
Podnetná otázka však je, či sa nemýlia ešte aj v realite. O čo ide? Fico isteže dodržal sľub, že zákonom obnoví tzv. tripartitu, teda rokovania vláda-zamestnávatelia-odbory. Ale: Nebola náhodou KOZ za Dzurindu omnoho vplyvnejšou nátlakovou skupinou ako v súčasnosti, keď premiérovi a Smeru zobe z ruky?? Alebo ste počuli v poslednom čase niečo o KOZ, a to pri neustále sa zhoršujúcej ekonomickej situácii?? Len pre porovnanie: Dzurindovi neubehlo z druhého mandátu ani dvakrát sto dní a KOZ už organizovala referendum za predčasné voľby. Veru.
Nepriatelia slobody
Je zrejmé, že metodikou známkovať vládu cez plnenie sľubov, ktorých 90 percent je škodlivých, rozum nepoberieme. Objektívne priblíženie ani neexistuje, vždy záleží od toho, čo od vlády očakávame. Keďže autor textu nečakal od Ficovej vlády vôbec nič, resp. ako maximum toľko, aby pokiaľ možno pracovala čo najmenej, nepatrí po troch rokoch k sklamaným. Dostal presne to, čo predpokladal.
Takže čo? Tretí rok pod Ficom spečatil trend, že v krajine sa žije stále menej slobodne. "Fyzicky", teda do objemu, sa štát síce dramaticky nerozťahuje, ale výroba občas až absurdných zákonov typu "zákaz pitia mladistvých", trestný čin zdražovania, úrokové stropy, "zákaz zisku poisťovní", vyvlastňovací zákon, antiextrémistický zákon (a pod., a pod.) plazivo, ale iste zužujú priestor liberálnej demokracie. Za čo Fico nemôže, ale za jeho vlády sa to deje, je implementácia mrakov európskej legislatívy. Azda horšie od obsahu na tom je, že nikto, vrátane elitných právnikov, nemá poňatie, čo menia a čo v nich vôbec je.
To, za čo je premiér osobne zodpovedný v plnej miere, je delenie na priateľov a nepriateľov štátu, čím rekriminuje obdobie spred novembra ´89. Vylučovanie opozície ide ruka v ruke nielen s brutalizáciou politického zápasu, ale už aj oslabovaním inštitúcií demokratickej kontroly. Napríklad premena parlamentnej hodiny otázok na "one man show" premiéra či nočné rokovania, neexistencia politického dialógu na úrovni NR SR (svetová kríza). Vyzdvihnutými nepriateľmi sú tiež Maďari, čo vyústilo v najhoršiu úroveň medzištátnych vzťahov (isteže aj s prispením vývoja u nich) za 20 rokov, pričom nacionálny jed vypúšťaný nie Slotom, ktorý hrá rolu dvorného šaša, ale Ficom, Čaplovičom, Maďaričom a spol. otravuje už aj medzietnické spolužitie na slovenskom juhu. Smer hlavného úderu na nepriateľa číslo 3, médiá, nevedie ani cez tlačový zákon, ale cez explóziu žalôb na ochranu osobnosti, ku ktorým si ticho pripravili pôdu už na začiatku vládnutia znížením súdnych poplatkov (len a presne na tento paragraf). Miliónové sankcie slovenským vydavateľom vyrastajú v tejto chvíli zrejme na jeden z najbrutálnejších útokov proti slobode slova v celej Európe.
Ani šesť Zajacov
To je už priama súvislosť s úpadkom justície. Ten isteže nezačal nástupom Fica, ale s jeho vládou graduje tak, že Harabin na čele Najvyššieho súdu si môže zvýšiť osobnú moc, ale inak už ani nemá veľmi čo zhoršiť... Slovenská republika nevie vymáhať spravodlivosť. Povedať plošne to isté o bezpečnosti sa nedá, avšak zlyhávanie polície (Hedviga, františkáni, čínska kauza, kauza Rehákovci, Marzecová, Košice, Levice, Polomka, klub Naozzay atď.) je bezpochyby systémové a kritické. Čo sa týka partokracie, klientelizmu a korupcie, tie kvitnú všade, avšak úplná absencia "citu pre mieru nenažranosti" (Peter Breiner), rezignácia i na zdanie poctivosti a najprimitívnejšie formy obohacovania sa, to všetko potvrdzuje legendárnu definíciu, ktorú pre túto oblasť vystavil naslovovzatý expert Dzurinda: "Tak očividne kradnúť sa vymyká zvyklostiam."
Udržaním deficitu v maastrichtských medziach, čo by pri 10-percentnom raste zvládol každý pes, dokázali zaviesť euro, čo sa (zatiaľ) ukazuje ako pozitívum. Spoločná mena tlmí sociálne nárazy tejto krízy a znižuje cenu úverov pre Slovensko na trhu so štátnymi dlhopismi. Napriek tomu, väčšmi ako ujmou na kvalite demokracie, liberálnych slobodách a debilizáciou verejnej debaty (čo je podprahový, ale vážny efekt) sa Ficova vláda zapíše do vedomia rozvratom ekonomického prostredia a hrozbou destabilizácie základnej prevádzky štátu.
Svetová kríza spojená s dramatickým prepadom HDP a daňových výnosov práve obnažuje fatálnu neschopnosť riadiť verejné financie v horších časoch. Vo väzbe na sakralizáciu "sociálnych programov" (ktoré už mali byť krátené hneď vedno s výdavkami štátnej správy) a volebný rok 2010 máme už nakročené k rekordným schodkom a skokovému nárastu zadlžovania v takom rozsahu, na aký "obyčajné" zvyšovanie daní nebude stačiť. Toto je najväčšie, už krátkodobé riziko, ktorému krajina hľadí v ústrety. Dlhodobá nálož spočíva v rozbombardovaní dôchodkového sporenia, ktoré v dnešnej forme je fakticky zbavené zmyslu a "hibernované". V zdravotníctve vznikajú práve také diery, že šesť Zajacov to nedá dohromady. Kríza pritom vytvára taký tlak na hospodárenie štátu, že ani prípadný (hypotetický) nástup normálnej vlády situáciu nezachráni. Vďaka ničnerobeniu resp. zhoršovaniu prostredia (odvodový systém, trh práce) je manévrovací priestor v rozpočte minimálny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.