. Kvety sú po 1-2 v pazuche malých vajcovitých až kopijovitých listeňov, kratších ako kalich. Paklasy sú riedke, jednostranné, priame, pazušné a vrcholové, kvety krátko stopkaté. Kalich je rúrkovito zvonkovitý, dvojpyskový, za plodu vyčnievajúco žilovaný, vlnatý a niekedy žliazkatý. Koruna je vlnatá, bledožlto zelená, rúrka je červenkastá. Dolný pysk je naspäť zohnutý, značne vydutý. Tyčinky ďaleko vyčnievajú z koruny, nitky sú chlpaté. Plodmi sú guľaté, holé tvrdky.
Rastie v svetlých lesoch, pasienkoch, na krovinatých okrajoch lesov, povedľa železničných tratí. Vyžaduje vlhké, vysychavé, chudobné, neutrálne až kyslé, humózne, piesočnato-hlinité pôdy. U nás rastie len v pohorí Tríbeč.
Hrdobarky sú liečivé rastliny. Užíva sa vňať. Hrdobarka páchnuca obsahuje silicu, horčiny, kyslý saponín, vitamín C a triesloviny. Užíva sa zápar a zvonka protizápalovo. Rastlina má expektoračné a spazmolytické účinky. Pridáva sa aj do prípravkov s užitím na poruchy žalúdočného a črevného traktu, pri podpornej liečbe tuberkulózy, proti vedľajším a dodatočne nepríjemným pôsobeniam sulfonamidov a antibiotík. Ako expektorans sa kombinuje s kvetmi divozela, listami ibiša lekárskeho a anízového plodu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.