PREŠOV. Okrasné stromy - bonsaje - si mohli ľudia prezrieť počas celého júna v Krajskom múzeu. Umenie zmenšovania stromov, ktoré vzniklo v Číne, si našlo mnoho priaznivcov po celom svete. Mesto Prešov nie je výnimkou. Jeho obyvatelia si mohli pozrieť okolo sto výnimočných rastlín.
Existuje aj škola bonsajov
René Lempeľ sa venuje exotickej záľube - bonsajistike - už skoro 20 rokov. Tvrdí, že počas bývalého režimu bolo náročné dostať sa k materiálom potrebným na pestovanie. Momentálne majú s Milan Roskošom združenie, ktoré dáva bezplatné rady začínajúcim bonsajistom. "Na východe máme akúsi školu bonsajistiky. Stretávame sa jeden až dvakrát do mesiaca. S pánom Roskošom spolupracujeme už zhruba 8 - 9 rokov," povedal Lempeľ.
Môžu sa pochváliť hlavným ocenením, ktoré tohto roku získali na celoslovenskej súťaži v pestovaní bonsajov. Ako prezradil René Lempeľ, v najbližšom období sa chystá na svoju prvú cestu do Japonska, teda do krajiny, kde má tradícia pestovania bonsajov hlboké korene.
Bonsaj by mal vyzerať staršie, ako naozaj je
Slovo bonsaj je zložené z dvoch japonských slov bon a sai, bon znamená strom a sai miska. "Miska, kvetináč sú veľmi dôležité. Rastliny zakúpené v Japonsku sú stále v perfektnom stave. Ľudia sa ma pýtajú, či stromy tým, že majú malo zeminy, netrpia. Bonsaje sa však, práve naopak, majú v kvetináčoch oveľa lepšie. O živiny neprichádzajú a zvládnu hocijaký rez," prezradil Lempeľ.
Ľudia si myslia, že pestovanie týchto rastlín si vyžaduje veľké množstvo času a špeciálne zručnosti. Čas, ktorý treba venovať ich pestovaniu, nie je dlhší, ako keď sa staráme o klasické bytové rastliny. "Každý bonsaj má svoje špecifiká, každý má svoju históriu alebo tvar. Ľudia by sa nemali nechať uniesť a tvarovať ich bez rozmýšľania. Človek by mal získať nadhľad nad rastlinou. A ešte jeden dôležitý detail - bonsaj by mal pôsobiť oveľa starším dojmom, ako naozaj je."
Zaujímavosti o bonsajoch
- Dlhšia definícia vraví, že bonsaj je miniatúrny strom v miske, ktorý je bonsajovými technikami tvarovaný tak, aby vytváral ilúziu starého stromu. Zahŕňa v sebe prvky pestovania, ale aj umenia.
- Pôvod umenia tvarovať bonsaje pochádza zo starovekej Číny, odkiaľ sú známe prvé zmienky o stromoch pestovaných v miskách. V 6. storočí sa pestovanie bonsajov dostáva do Japonska. Prvá veľká výstava bonsajov v Japonsku sa konala na počiatku 20. storočia.
- O vzniku bonsajov sa traduje legenda. Podľa nej raz žil jeden chorý cisár, ktorý nemohol ísť meditovať k posvätnému stromu. Tak sa jeho záhradník rozhodol strom priniesť k nemu.
- Japonci veria, že strom má dušu, rozumie nám a dokáže nám v mnohom poradiť. Mnoho významných osobností potvrdilo umeleckú hodnotu bonsajov a od toho času počet pestovateľov prudko vzrástol.
(Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Bonsaj)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.