Každá žena túži po hladkom, zdravom, vypracovanom a zamatovo jemnom chrbte. Urobte teda pár krokov k tomu, aby ste mohli svoje "pozadie" ukazovať s hrdosťou a nie hanbou. - Ak pracujete v sedavom zamestnaní, stoličku si prisuňte čo najbližšie k stolu, aby ste sa nemuseli nakláňať. - Dolnej polovici chrbta poskytnete oporu tak, že medzi bedrá a operadlo vložíte zvinutý uterák. - Zabudnite na nohu preloženú cez nohu. - Nedržte slúchadlo telefónu pri uchu plecom. - Počas práce si z času na čas rozprúďte krv (prejdite sa, natiahnite, krúžte členkami) a niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnite. Po dlhšom sedení sa vyhnite náhlym trhavým pohybom.
Vydrhnite sa
Tí, čo bojujú s drobným akné na tele najčastejšie siahajú po telovom peelingu, ktorý zbaví pokožku odumretých buniek a pomôže vyhladiť pleť. Peelingy zoženiete v každej drogérii, silnejšie s účinnými zložkami zasa v lekárni. Ak je však chrbát pokrytý zapálenými vyrážkami, peeling sa neodporúča. Skúste miesto neho vysušujúce mydlo s čajovníkovým olejom alebo sírové mydlo s charakteristickým zápachom. Raz-dva razy do týždňa je dobré na vyčistenú pokožku aplikovať pleťovú masku, napríklad zinkovú alebo bahennú.
Krása z prírody
V boji s akné pomáhajú aj bylinky. Osvedčili sa podbeľ, tymian, šalvia a harmanček, ktorý pôsobí protizápalovo. Zaberá aj spomínaný čajovníkový olej a odvar z repíka lekárskeho. Sušené bylinky zalejte vriacou vodou, nechajte vychladnúť a preceďte. Večer po kúpeli si takto získaným odvarom pomocou gázy potierajte postihnuté miesta.
Pomôže aj slnko
Slnečné lúče, ale aj solárium, môžu mať pozitívny vplyv na zmiernenie tvorby akné, keďže pokožku vysušujú. Pri opaľovaní však treba dbať na dodržiavanie niekoľkých zásad – podstúpte najprv peeling pokožky, dodržujte pitný režim a zásadne sa pred opaľovaním na slnku natrite krémom s vysokým ochranným faktorom. Stačí málo, aby ste si miesto peknej pleti odniesli pigmentové škvrny či spáleniny. Ak ste to so slniečkom predsa len prehnali, aloe vera gél po slnení pokožku upokojí a zbaví podráždenia.
Cvičte
V dnešnej uponáhľanej dobe pribúda bolestí chrbta a ubúda času, aby sme sa mu venovali. O bolestivý chrbát sa pritom treba starať rovnako ako napríklad o boľavý žalúdok. Na bežné bolesti spôsobené zlým sedením, či držaním tela pomáha cvičenie. Beh, plávanie či fitlopta vám môže ku zmierneniu bolestí len a len pomôcť. Športom tiež dosiahnete aj krásne vyrysovanie, ktoré nenahradia žiadne krémy. Omnoho krajší pohľad je na štíhly, ako tukom obrastený chrbát.
Nechajte sa masírovať
Najlepšie profesionálnymi masérmi. Tí totiž presne vedia, kde máte stuhnuté časti a správnymi manévrami vám ich dokážu odstrániť. Po masáži sa budete cítiť uvoľnenejšie a vaša chôdza bude odrazu pružnejšia a ľahšia.
Súmerný chrbát ovplyvňuje aj obuv
Od zlých topánok môžu bolieť nielen nohy, ale aj chrbát alebo hlava. Ak totiž človek zle našľapuje, neprimerane si namáha aj ostatné časti nosného systému. Dôležitá je kvalitná obuv. Ak sa niekomu zdá drahá, mal by si do bežných topánok aspoň vkladať individuálne upravené vložky. Topánky by mali mať pružnú podošvu, zvýšený a pevný, maximálne štyri centimetre vysoký podpätok a prirodzený tvar.
ZOPÁR DOBRÝCH RÁD
Autor: Zuzana Pancisynová/wanda.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.