S nástupom krízy pribúda tých, ktorí sa cítia byť diskriminovaní kvôli prepúšťaniu zo zamestnania.
HUMENNÉ. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva vzniklo pred 15 rokmi. Jeho regionálna kancelária v Humennom pred dvomi. Rieši podnety ľudí z okresov Humenné, Svidník, Stropkov, Medzilaborce, Snina, Vranou nad Topľou, Michalovce, Trebišov, Sobrance, Košice - mesto a okolie. Regionálna zástupkyňa z kancelárie v Humennom, Andrea Kanoczová, potvrdila, že východniari sa cítia byť diskriminovaní hlavne na pracovisku.
Mobbing, bossing, šikana v školstve!
Podľa A. Kanoczovej minulý rok prijala kancelária v Humennom najviac podaní z oblasti školstva: "Zo všetkých typov škôl alebo inštitúcií, ktoré so vzdelávaním súvisia." Týkali sa šikanovania medzi kolegami na pracovisku (mobbing), šikanovania podriadeného nadriadeným (bossing), ale aj šikany medzi žiakmi. "Máloktorý prípad som však mohla klasifikovať ako diskriminačný," skonštatovala s tým, že od prijatia nového školského zákona počet týchto podaní klesol.
Neférové zaobchádzanie so zamestnancami
Od decembra minulého roku, s nástupom finančnej a ekonomickej krízy, pribúda podnetov z pracovnoprávnej oblasti. Podľa Kanoczovej ide predovšetkým o prípady spôsobu ukončenia pracovného pomeru, keď napríklad zamestnávateľ núti zamestnanca podpísať dohodu o rozviazaní pracovného pomeru s tým, že ak ju nepodpíše, snaží sa nájsť dôvod na výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny. Najohrozenejšou skupinou sú ženy - matky. Mnohé sa do takýchto situácií dostanú po tom, ako zostanú doma s chorým dieťaťom a vrátia sa po jeho vyliečení do práce. S ohrozením práva udržať si prácu sa stretávajú aj muži a ženy v preddôchodkovom veku.
Sexuálne obťažovanie? Tvrdý oriešok!
Veľa podnetov podľa Kanoczovej vzniká aj pod vplyvom médií. "Po prijatí novely antidiskrimančného zákona, ktorá okrem iného zakotvila aj sexuálne obťažovanie, bol nárast takýchto podnetov enormný. Prijala som asi šesť podnetov, ale iba v dvoch o sexuálne obťažovanie naozaj išlo," povedala. Dodala, že jeden sa potvrdil a druhý sa neriešil, pretože obeť zistila, že by musela vyjsť z anonymity. K vyriešeniu tohto problému môže prispieť napríklad nezávislé zisťovanie formou dotazníkov zaručujúcich anonymitu, rozdaných na danom pracovisku, v ktorých sa na názor a skúsenosti pýtajú kolegov a kolegýň obete sexuálneho obťažovania. "S výsledkami oboznámime zamestnávateľa a odporučíme mu situáciu riešiť. Zodpovedá za diskrimináciu na pracovisku, aj keď sa jej dopúšťa zamestnanec. Upozorníme ho, že pokiaľ o tom vie a neodstráni ju, tak môže byť ako zamestnávateľ žalovaný," povedala.
Ľudia: Riešme to v "tichosti"
Zo skúseností, ktoré Kanoczová má, vyplýva, že ľudia sa najčastejšie pýtajú, ako sa dá ich problém vyriešiť tak, aby o tom nikto nevedel. Boja sa, že po tom, čo podajú sťažnosť, sa všetko obráti voči nim a nato budú neoprávnene postihovaní. "Mnohé diskriminačné prípady by sa mali riešiť na súde, aby sa po úspešných súdnych rozhodnutiach verejnosť dozvedela, že takéto konanie je v rozpore so zákonom a nie je tolerované. To, žiaľ, často obeť nie je ochotná podstúpiť. A to je problém. Potom je naozaj ťažké presvedčiť verejnosť, že diskriminačné prípady sa dajú riešiť," povedala Kanoczová. Vysvetlila, že najviac jej klientov hľadá riešenie v mediácii. Je to neformálny mimosúdny spôsob riešenia sporu, kde mediátor asistuje pri dialógu oboch strán a snaží sa, aby dospeli k obojstranne akceptovanej písomnej dohode. Výhodou je, že na rozdiel od súdnych sporov je mediácia rýchlejšia, lacnejšia a nevyžaduje si dôkazy, svedectvá. Mediátorské služby poskytuje aj stredisko.
Spôsob pomoci
"Pri mediácii ako takej vždy zastupujeme klienta bezplatne a poskytneme mu mediátora," vysvetlila Kanoczová s tým, že klientom poskytnú kontakty aj na mediátorov z okresov, z ktorých pochádzajú. Dodala, že všetky úkony vykonávané strediskom sú bezplatné: "Počas zastupovania pri súdnych sporoch musíme byť presvedčení, že podaná žaloba pre porušenie zásady rovnakého zaobchádzania spĺňa všetky náležitosti, to znamená, že máme identifikovaný zákonom chránený dôvod a zákonom chránenú oblasť a hlavne máme dostatok dôkazov a skutočností, o ktoré sa žaloba opiera. Či došlo, alebo nedošlo k diskriminácii, o tom s konečnou platnosťou rozhoduje súd. My však môžeme vydávať odborné stanoviská ku konkrétnym prípadom, kde vysvetľujeme svoje právne názory ."
Podobnosti regiónov
Andrea Kanoczová a Margaréta Zozuláková z regionálnej kancelárie v Nových Zámkoch potvrdili, že podnety z východného a južného Slovenska sú v podstate totožné. Priznali, že pred otvorením oboch kancelárií čakali najviac podaní na diskrimináciu občanov, ktorí sú rómskej národnosti, čo sa nestalo. "Takýchto podaní je približne rovnako veľa ako podnetov namietajúcich nerovnaké postavenie mužov a žien," zhrnuli obe. "Fenomén, ktorý sme očakávali, sa nepreukázal," povedala Zozuláková. Z podnetov, s ktorými sa ešte na nich klienti obracajú, prevažujú prieťahy v súdnych konaniach a diskriminácia v dôchodkoch. Stretávajú sa aj s prípadmi, keď ľudia upozornia, že boli porušené niektoré ich práva, no šetrením zistia, že sa tak stalo pred dvadsiatimi rokmi a skutok je už premlčaný.
FAKTY
Slovenské národné stredisko pre ľudské práva
Je nezávislou právnickou osobou, úlohou ktorej je komplexné pôsobenie v oblasti ľudských práv a základných slobôd, vrátane práv dieťaťa.
Monitoruje a hodnotí dodržiavanie ľudských práv. Zhromažďuje a na požiadanie poskytuje informácie o rasizme, xenofóbii a antisemitizme na Slovensku.
Vzdeláva ľudí, poskytuje právnu pomoc vrátane mediácie obetiam diskriminácie a prejavom intolerancie. Vydáva odborné stanoviská, robí nezávislé zisťovania.
Podľa zákona je tiež oprávnené a na požiadanie zastupuje klientov v právnom konaní vo veciach porušenia zásady rovnakého zaobchádzania.
Regionálna kancelária v Humennom sídli v budove bývalého chemlonského internátu na Ulici 26. novembra na treťom poschodí. Nestránkovým dňom je len štvrtok.
(kor)
Odvahu bojovať majú ľudia z veľkomesta
n Regionálna kancelária v Humennom prijala od začiatku svojho vzniku doteraz 300 podnetov od občanov, z toho 90 od začiatku tohto roku.
n "Najviac podaní je z okresu Humenné, ale často aj z Medzilaboriec a Michaloviec. Veľmi veľa diskriminačných podaní je z Košíc," povedala.
n Košičania, ktorí sa na kanceláriu obracajú, sú zväčša ľudia s vyšším vzdelaním, ktorí nemajú problém preštudovať si zákony. "Je tu aj väčšia možnosť zamestnať sa a z toho dôvodu sa ľudia menej boja domáhať sa svojich práv u toho, kto ich diskriminuje," doplnila.
(kor)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.