Väčšmi ako nástup menšinovej plurality však MOST-Híd vyzerá na začiatok bratovražednej vojny, ktorá môže zanechať na povolebnej realite 2010 odtlačok až fatálny.
Aj keď po kauze Madách Posonium (dotácia na knihu za Lisabon) má Pál Csáky povesť usvedčeného luhára, jeho "definitívne nie" spolupráci s Bugárovou stranou sa zľahčovať nedá. Takto sa totiž údajne rozhodla aj RR SMK. Do volieb sa môže stať veľa, avšak vypadnutie oboch "maďarských" strán z NR SR sa dnes javí ako scenár aspoň tak pravdepodobný, ako SMK + MOST > SMK. Najpravdepodobnejší scenár (dajme mu, hm, 60 percent), že jeden dnu a druhý von, nemení nič na tom, že Bugárov krok je najvýznamnejší zásah do slovenského straníckeho systému od vzniku Smeru. A treba veľmi zreteľne a nahlas povedať, že zodpovednosť za dôsledky, zlé i dobré, ponesie Béla Bugár. Nie Csáky, nie Duray, pretože takých predsedov, čo boli zvrhnutí po nekorektnej a lživej kampani, a nepáči sa im rodná strana v novom balení, sú plné politické cintoríny. A nové subjekty nezakladali.
Meno Martina Bútoru, ktoré levituje nad MOST-om už veľmi dlho, signalizuje len toľko, že aj ten jediný zreteľný koncept, teda medzietnická spolupráca, je šitý improvizáciou. Tandem bývalého veľvyslanca v USA a prezidentského kandidáta 2004 s Bugárom by sa mohol trafiť do vkusu slovenského mestského publika, teda užšieho, znechuteného opozíciou ako celkom. Avšak práve toto špecifikum, hm, náročnejšieho voliča, ešte naliehavejšie stavia do ohniska problém programu. Odkiaľ kam sa chce tento MOST "pozicionovať" v situácii, keď SDKÚ sa ryje do stredu krauliarskymi tempami Mikloša i Dzurindu (o Radičovej pomlčme, tá bude o chvíľu naľavo od Smeru)? Objednávka na vnútorný slovensko-maďarský dialóg, ktorý údajne chýba, je fatamorgána a machinácia s verejnou mienkou, keďže ten, kto nerozpráva a vylučuje celú opozíciu, a v rámci nej i s SMK, je Robert Fico. Alebo mlčí Bugár preto, lebo sa chcú inštalovať "naľavo od stredu" a domaľovať sa "sociálnym liberalizmom" či zelenou? Tam by iste nejaké miesto bolo.
Nový klub na pôde NR SR môže vzniknúť len s podporou Smeru."
To, čo pozornosti nezaslúžene uniklo, je, že Bugár necítil za potrebné vyjadriť sa ani k tomu, či budú v parlamente chlapcom alebo dievčaťom. Pomery v koalícii a Mečiarove mindráky nechajme bokom, ale ústretová istota, s akou taký Čaplovič vie, že (na rozdiel od SMK) "strana pána Bugára hľadá dialóg s občanmi SR", nabáda až k podozreniu, že vo veci základného rozlíšenia od SMK chystá MOST veľké prekvapenie. A aby sa nešpekulovalo len tak do vzduchu, ohlásil Bugár vznik regulárnej parlamentnej frakcie, ktorú by mali vytvoriť spolu s dezertérmi z SDKÚ. Problém, zaiste tušíte, akurát je, že nový klub na pôde NR SR môže vzniknúť len s podporou Smeru (resp. koalície). Obrázok, ako Slota s Belousovovou hlasujú za parlamentnú legalizáciu Bugárovej strany, by sa zaiste nestratil ani na YouTube. Treba veriť, že nápad nemá hlbšie pozadie, než chaotické politizovanie, ktoré zdobí Bugára odkedy si namiesto odchodu do súkromného podnikania zvolil budúcnosť mostného inžiniera.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.