Či už vyslovená, alebo nevyslovená otázka "kedy spolu začneme bývať" visí nad vašimi hlavami ako veľký otáznik. Rozhodnutie presťahovať sa do spoločného príbytku sa občas môže zdať ťažšie, ako povedať si v sobášnej sieni spoločné áno. Je síce pravda, že svadobné šaty, kytica kvetov a super pompézna hostina je romantická predstava každej dievčiny, ale prepojiť niekedy dva úplne odlišné svety dvoch rozdielnych samostatných ľudí môže byť problémom. Spoločným bývaním sa spájajú životy partnerov nielen symbolicky, ale najmä prakticky. Je to veľký záväzok, signál, že budete niečo budovať spolu od základov.
Lepšie začať mladí
Pravdou je, že je lepšie začať spolu bývať, ak ste v mladšom veku. Prečo? Tak napríklad v 24 rokoch nemáte veľa vlastných návykov, ktoré druhému môžu pripadať ako zlozvyky. Naopak, ak ste v zrelšom veku (od 30 vyššie), ste zvyknutá na denné rituály, ktoré patria k vášmu súkromiu a od ktorých sa už neviete odpútať, dostali sa vám pod kožu. Preto ste potom háklivá, ak vám niekto vaše kruhy naruší. Ak vstupujete do jedného bytu v mladšom veku, je viac ako isté, že si vaše spolunažívanie dokážete prispôsobiť a vyladiť. Bývanie s partnerom je delikátna záležitosť, ktorá sa oveľa ľahšie realizuje, ak obaja idete do niečoho nového. Ak sa máte ku priateľovi prisťahovať, stále budete mať pocit, že ste len na návšteve.
Ak ste už nabrali odvahu a problém jednej domácnosti ste už prežili na vlastnej koži, buďte pri budovaní spoločného hniezda veľmi opatrné. Mali by ste byť pozorné a snažiť sa prispôsobiť, to isté však vyžadujte aj od partnera. Niekto si napríklad ukladá šálky dnom smerom nahor alebo zoraďuje košele podľa farby. To všetko sú detaily, ktoré máme tendenciu prehliadať, ale pritom sú veľmi dôležité. Ak už jeden z vás robí niečo, čo toho druhého rozčuľuje, nemal by to v sebe dusiť, ale na rovinu mu to povedať. Len tak sa vyhnete konfliktu, ktorý vám hrozí, ak budete len dúfať, že si to vaša polovička všimne.
Spoločný účet?
Rovnako dôležitá je aj otázka spoločných financií. Kto bude platiť nájom? A kto bude kupovať jedlo? A čo s vašou hypotékou? Je lepšie sypať peniaze na jeden spoločný účet alebo sa na každú položku skladať zvlášť? Tvrdý oriešok, ale je nutné urobiť si v tom jasno.
Pripadáte si niekedy ako otrokyňa vo vlastnom byte? Síce sa to môže zdať ako prežitok z doby kamennej, ale väčšina žien na tento problém v začiatkoch spoločného bývania zvyčajne narazí. Domáce práce si váš partner dokázal doma robiť aj sám a teraz to automaticky očakáva od vás. Môže sa síce tváriť ako zarytý feminista, ale keď dôjde na vešanie bielizne, vášeň k tradičným hodnotám v ňom zvíťazí.
Je to dlhý a zložitý boj, ale musíte s ním začať hneď, inak je všetko stratené. Ak na začiatku vzťahu kvôli neuveriteľnej zamilovanosti nosíte svojmu drahému raňajky do postele a žehlíte mu aj ponožky, nemôžete očakávať, že časom dobrovoľne prevezme ideálnu polovicu domácich prác.
Niekedy je lepšie separé
Napriek mnohým kompromisom a dohadovaniam sa môže stať, že sa predsa len nedohodnete. Neznamená to, že sa máte menej radi. V takom prípade má váš vzťah len iné pravidlá. Možno tak budete vystavené tlaku okolia. Láska je predsa vlastnícky vzťah. Keď ste s niekým pod jednou strechou, tak on patrí vám a vy jemu. Pre väčšinu ľudí je preto oddelené bývanie nepochopiteľné.
Ak však vy a váš partner dokážete žiť sami, môže to mať nesporne aj svoje výhody. Samostatné bývanie v podstate eliminuje ponorkovú chorobu. Práve tým, že popiera úplné vlastníctvo druhého, udržuje určité napätie a vzájomnú príťažlivosť. Vzťah sa tak zbaví nánosu každodennosti a nemusí sa dusiť pod protivnými maličkosťami ako sú napríklad ponožky pri posteli alebo šupky z čistenia zeleniny v drese. Každý má tak svojé vlastné kráľovstvo a v ňom aj svoj svinčík alebo, naopak, sterilný poriadok. Proste každý je naďalej sám sebe pánom.
Tento druh existencie páru však zvyčajne nemá dlhú životnosť, ak do toho prídu deti. Zvyčajne sa to potom končí rozchodom a dohodnutím si striedavej starostlivosti o deti.
Recept nejestvuje
Recept len ťažko odporučiť. Najlepšie je, že žiadnemu vzťahu neprospieva nútiť sa do čohokoľvek násilím. Aby bolo partnerstvo dvoch ľudí funkčné, musia sa na jeho podobe dohodnúť obaja aktéri. A potom je už jedno, čo na to povie vaša susedka alebo rodičia.
Autor: Spracovala: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.