. Keďže obsahuje až 90 percent vody, môžete jej zjesť akékoľvek množstvo a zaručene nepriberiete. Okrem toho obsahuje aj celú paletu vitamínov ako napríklad vitamín C, B1 a B2 aj veľa minerálov ako meď, železo, horčík či draslík. Najviac ju však milujeme preto, že sa dokáže postarať o naše kilá a v krátkom čase sa budeme cítiť oveľa príťažlivejšie.
Obsahuje totiž veľké množstvo vlákniny dôležitej pre náš tráviaci systém, teda napomáha vyprázdňovanie čriev a zároveň je veľmi chudobná na kalórie. V 100 g tekvice je len niečo v rozmedzí od 0 po 20 kalórií, takže je vhodné jej používanie pri redukčnej diéte.
Nič však, samozrejme, nie je zadarmo a tak je nevyhnutné dodržiavať vopred zostavený denný plán. Na začiatok konzumujte tekvicové lahôdky intenzívnym spôsobom päť dní a potom úplne postačí, keď tekvici venujete jeden deň v týždni.
Ponúkame vám pár skvelých receptov, po konzumácii ktorých sa oblížete a úsmev vám vylúdi spokojné zistenie, že ste namiesto pribratia schudli.
Nápady na raňajky:
Tekvicový šalát si pripravte vo väčšom množstve pár dní vopred a siahnite po ňom vždy, keď dostanete hlad. Približne dvojkilovú tekvicu nastrúhajte na väčšom strúhadle a zmiešajte so 100 g cukru, 10 dl olivového oleja, 2 kusmi cvikly, polovicou Deka a 2 dl octu. Nechajte postáť do druhého dňa, dajte do pohárov a 20 minút sterilizujte. Podávajte so salámou nakrájanou na rezance, kukuricou či tvrdým syrom.
Chutný je aj chlebík s cuketou a tvarohom. Stačí zmiešať tri lyžice tvarohu s 50 g cukety, trochou minerálky, pridať posekanú pažítku, dokoreniť a nátierka je na svete.
Nápady na obed:
Tekvica varená vo vode stráca veľkú časť výživných látok, preto je lepšie zvoliť si pri jej príprave iný postup. Zbavte ju šupky, nakrájajte, okoreňte a nechajte napríklad zapiecť v rúre spolu s plátkami šunky a syra.
Tekvica je mimoriadne vhodná dokonca aj na vyprážanie ako rezeň, jej dužinu môžete v pohode zamiešať do fašírok. Veľmi obľúbený je tekvicový prívarok a zapekaná tekvica s mäsovou či hubovou zmesou, roztopeným syrom a smotanou je čosi jedinečné.
Skvelá je napríklad aj jablkovo-tekvicová polievka, pri príprave ktorej len podusíte na masle pol jablka, pol cibule a 150 g tekvicovej dužiny, zalejete vývarom, vodou a dokoreníte. Môžeme pridať aj zemiaky.
Nápady na večeru:
Špagety s tekvicou sú ľahké a chutné zároveň. Stačí klasicky uvariť špagety v osolenej vode. 150 g tekvicovej dužiny pokrájať na kúsky a poslednú minútu variť spolu s cestovinami. Na panvici si zatiaľ opečte lyžičku mandľových lupienkov a spolu s nakrájanou cibuľou a paradajkami zmiešajte s tekvicovo-špagetovou zmesou. Dochuťte horčicou, soľou, medom a olejom.
Ak ste ešte nemali tú česť pochutnať si na tekvicových haluškách, len do toho.
150 g tekvice pokrájajte na kocky a uvarte vo vývare. Sceďte a nechajte uschnúť vo vymastenej forme. Popučte a pridajte 5 polievkových lyžíc múky, žĺtok a 40 g nastrúhaného parmezánu. Dochuťte, vytvarujte halušky klasickým spôsobom a uvarte v osolenej vode. Podávajte so špenátovou, nivovou, hubovou či paradajkovou omáčkou.
Nič nepokazíte ani tekvicovým rizotom.
Čo ste o tekvici netušili:
Z archeologických výskumov vieme, že tekvica sa pestuje viac než 5 000 rokov. Niektoré jej odrody môžu dorásť až do obrovských rozmerov. Najväčšia mala údajne až vyše 600 kilogramov! Tvarom i farbou pripomína slnečný lúč. Oddávna ju chvália Číňania ako zdroj dlhého života a šťastia a patrí aj k najstarším indiánskym kultúrnym plodinám. Práve Indiáni ju dodnes považujú, rovnako ako kukuricu a fazuľu, za jednu z najposvätnejších rastlín.
nit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.