Isteže to jediné, čo zostane z celej návštevy vryté do pamätí, je policajný zákrok. Tu sa dá len zopakovať, že primeranosť a chmaty-chvaty nechajme na Kaliňákovu inšpekciu, teda ak máte k nej dôveru, avšak podstatnejšie je podozrenie, že slovenská a čínska strana "zabezpečenie poriadku" koordinovali dosť nad rámec zvyklostí, pričom policajti sa zdali byť vopred poučení, na koho upriamiť pozornosť a prípadne "neutralizovať". A "čínski podnikatelia", ktorí preukázateľne konflikt vyvolali, to teda neboli. Toto je dosť zvláštne (teda kulantne povedané) a poukazuje na politické zákulisie prípravy. Je všeobecne známe, že čínski papaláši veľmi neradi vidia protesty, keď červené koberce šuštia pod nohami... Podobné incidenty sa už stali. Autor si akurát nevie spomenúť kedy a kde. Celkom iste nie v Bratislave, keď asi pred šiestimi rokmi hostil čínskeho premiéra Dzurinda...
Jednoducho a jasne, veľmi to tak vyzerá, že terajší slovenskí hostitelia súhlasili s podmienkou (požiadavkou) Číňana, aby z priestorov, kde sa bude nachádzať, slobodu prejavu vykázali. A to je škandál. Takpovediac ceremoniálno-manifestačný kolorit návštevy, ktorý nesmel hosťa uraziť či nejako rozhodiť, je presne to, čím garnitúra Gašparovič-Fico-Paška vybočila a vytvorila ten "červený" kontrast. Slovník, použité frázy, ale i neverbálna mimika tela prezradili, že naši postboľševici majú Chu a jeho moc v úcte, lebo stelesňuje, čo oni vždy obdivovali a rešpektovali - absolútnu vládu, silu, autoritu bez odvrávania. Napríklad, ako by len Fico túžil zapchať opozícii i médiám hubu. A nemôže. Chu môže. To je hodné obdivu.
Debata, že prečo traja králi z Bratislavy nezmienili ľudské práva, Tibet (a pod.), je komická. To nenapadlo ani Dzurindu (na rozdiel od Hrušovského!), hoci ten sa ako obdivovateľ Číny politicky naozaj nedefinuje. Pričom jeho doba bola rituálnym gestám nepomerne priaznivejšie naklonená. Medzitým sa totiž stalo, že USA vyškrtli Čínu zo zoznamu najväčších porušovateľov ľudských práv. Dnes sú len "autoritatívny režim v procese ekonomických reforiem"... A americký minister financií chodí do Pekingu ubezpečovať o "istote čínskych investícií", keďže Číňania im naznačujú, že nemusia večne kupovať dlhopisy, ktorými sa financujú Obamove "bailouty". V situácii, keď svetová ľavica vo svojom farizejstve hovorí o "čínskom 21. storočí", ktoré vystrieda storočie amerického kapitalizmu, vidia Fico, Gašparovič i Paška len potvrdenie, že ich stará láska z mladosti nezhrdzavela a je čo milovať. To, samozrejme, neznamená, že z tej "ekonomickej spolupráce", čo ohlásili, je jedno euro reálne, avšak oni ani nepotrebovali Číňana pre biznis, ale preto, aby mu ako vládcovia bezvýznamnej provincie zložili poklonu a demonštrovali úctu. Že vraj ľudské práva... Hahaha.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.